Mezinárodní soutěž z fyziky se opět konala v Ostravě

První listopadový pátek se 200 nadšených fyziků sešlo na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, kde se konala tradiční soutěž pod názvem Fyzikální náboj.

Na organizaci soutěže se již sedmým rokem podílí Gymnázium Volgogradská v Ostravě-Zábřehu společně s MFF UK v Praze za finanční podpory Statutárního města. Jedná se o mezinárodní fyzikální soutěž, do které se v letošním roce zapojilo celkem 281 týmů z České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska a Španělska.

Soutěž je určena pětičlenným týmům ve dvou věkových kategoriích: Junior (1. a 2. roč. SŠ) a Senior (3. a 4. roč. SŠ). Řeší se při ní náročné problémové úlohy z fyziky, které připravují studenti Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a studenti fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislavě.

Celá soutěž trvá 120 minut, během kterých se týmy pokouší vyřešit co nejvíce zadaných úloh. Za každou správně vyřešenou úlohu dostanou žáci novou úlohu, jejíž obtížnost se stupňuje.

V Ostravě v kategorii Junior zvítězili žáci z Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě, 2. místo obsadil tým z Gymnázia Volgogradská v Ostravě-Zábřehu a třetí místo připadlo týmu z Masarykova gymnázia, SZdrŠ a VOŠ zdravotnické ve Vsetíně. V kategorii Senior byl nejúspěšnější tým z Gymnázia třídy Kpt. Jaroše v Brně, následován týmem z Mendelova gymnázia v Opavě a Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě.

Zapojení se do soutěže Fyzikální náboj přispívá k úspěšnému řešení dalších fyzikálních soutěží, je zohledněno při přijetí na vysokou školu, podporuje týmovou spolupráci a umožňuje porovnávat výsledky soutěžících s účastníky jiných států.

Fyzikální náboj výsledky Ostrava

Kategorie Senior:

1. místo: Gymnázium třída Kpt. Jaroše, Brno: Adam Slavata, Lucie Vičarová, Anežka Čechová, Michal Dvořáček, Richard Materna

2. místo: Mendelovo gymnázium Komenského, Opava: Patrik Štencel, Tobiáš Vlk, Adrien Tanekou, Václav Divila, Albert Vlček

3. místo: Wichterlovo gymnázium A Čs. Exilu, Ostrava: David Havrlant, Miroslav Slezák, Jan Holuša, Jakub Šafařík, Adam Zezulka

4. místo: Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm Koryčanské Paseky, Rožnov pod Radhoštěm: Monika Dexlerová, David Něnička, Adéla Stříteská, Adam El Bakri

5. místo: Gymnázium Petra Bezruče B Československé armády, Frýdek-Místek: Lukáš Linhart, Daniel Čech, Vojtěch Dvořák, Martin Habrnál, Lukáš Váňa

Kategorie Junior:

1. místo: Wichterlovo gymnázium A Čs. Exilu, Ostrava: Vít Kaděra, Marco Kormaník, Michal Matoušek, Filip Jarolím, Petr Němec

2. místo: Gymnázium A Volgogradská, Ostrava: Matěj Hošek, Tadeáš Těhan, Ondřej Skála, Stela Srpová, Lada Srpová

3. místo: Masarykovo gymnázium, SZdrŠ a VOŠ zdr. A Tyršova, Vsetín: Matouš Trefil, Jiří Kubica, Tibor Petrůj, Matěj Šebesta, Julie Pazdírková

4. místo: Wichterlovo gymnázium B Čs. Exilu, Ostrava: Václav Holuša, Mikuláš Hořenek, Antonín Vlach, Rafael Babiuch, Matyáš Měch