Studenti Fakulty strojní se úspěšně zapojili do mezinárodního workshopu v Gliwicích

Na podzim tohoto roku se studenti převážně z řad Fakulty strojní VŠB-TUO aktivně účastnili mezinárodního workshopu s názvem Global Capstone Design 2023. Deset týmů složených z polských, korejských a českých studentů dostalo příležitost pracovat v týmech na téma Future mobility a utkat se o nejlepší projekt.

Během čtyřdenního workshopu pořádaného Sun-Moon University a Silesian University of Technology spojili síly studenti různých oborů a národností, aby společně dokončili prototyp vyvíjený na téma future mobility. Studenti pracovali nejprve na dálku – od začátku září se potkávali online. Osobně se pak poznali až v Gliwicích, kde měli za úkol dotáhnout své nápady do konce a obhájit je před odbornou porotou. Součástí programu byl rovněž teambuilding, obhlídka kampusu Silesian University of Technology a návštěva blízkých průmyslových podniků. Za VŠB-TUO se zúčastnilo devět studentů Fakulty strojní a jeden student Ekonomické fakulty.

V závěrečný den workshopu se VŠB-TUO podílela na organizaci také přednáškou Jana Adama Plačka Köhle, manažera programu Greenlight, který hovořil o zkušenostech z podpory startupových aktivit v Moravskoslezském kraji.

První místo získal tým, jehož členem byl doktorand Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní Pavel Čelovský. Podílel se spolu s korejskými a polskými studenty na vývoji prototypu, který optimálně využíval parkovací prostor (projekt Developing a smart valet parking system that utilizes optimal space).

O druhé místo se dělily dva týmy. První tým, jehož součástí byla studentka třetího ročníku programu Průmyslový design, Yuliya Tkachenko, představil projekt s názvem Mobility on stairs and roads. Druhý tým prezentoval výsledek projektu Artficial key user a mezi oceněnými byl Phu Ma Quoc, čerstvý absolvent oboru Aplikovaná mechanika a současný doktorand pracující v Centru 3D tisku Protolab.

Studentům gratulujeme k ocenění a děkujeme všem zúčastněným za kvalitní reprezentaci fakult a univerzity během podnětné mezinárodní akce. Studenti taktéž děkují za podporu akce děkanátu Fakulty strojní.

Za spoluorganizátory
prof. Ing. Radim Halama, Ph.D. a doc. Ing. Zdeněk Poruba, Ph.D.
Katedra aplikované mechaniky Fakulty strojní VŠB-TUO

Vloženo: 6. 12. 2023