Projekt trvalého ukládání CO2 do vhodných geologických struktur spěje do finále

Projekt CO2-SPICER (CO2 Storage Pilot in a Carbonate Reservoir) je čtyřletý česko-norský výzkumný projekt zaměřený na geologické ukládání oxidu uhličitého.

Projektové konsorcium, jehož členem je i Hornicko-geologická fakulta, zahájilo jeho realizaci v listopadu 2020. Hlavním cílem projektu je připravit pilotní úložiště CO2 na dotěžovaném ložisku ropy a plynu nacházejícím se na jihovýchodě Moravy. Zároveň tím vznikne modelový příklad pro potenciální realizaci dalších úložišť CO2 v Česku i v Evropě.

Technologie CCS (CO2 Capture and Storage – zachytávání a ukládání oxidu uhličitého) se ve světě úspěšně rozvíjí. Spočívá v zachycení CO2 vypouštěného velkými průmyslovými provozy a jeho následném uložení v tekuté formě do hornin hluboko pod zemským povrchem pomocí vrtů. Motivací je snaha o omezení růstu množství CO2 v atmosféře a zmírnění souvisejících klimatických změn.

Projekt je součástí dlouhodobé koncepce rozvoje geologického ukládání CO2 v České republice. Jeho úspěšné provedení přinese nejen vzor pro další zamýšlená úložiště oxidu uhličitého v našich i v evropských podmínkách, ale i reálnou možnost úložiště bezprostředně využít.

Po   úspěšném   završení   celkového   záměru   se   bude  jednat  o  vůbec  první  pilotní  projekt  ukládání  CO2 ve střední a východní Evropě. Realizace projektu výrazně zvýší  úroveň  technologické  připravenosti  geologického  ukládání oxidu uhličitého v České republice a zároveň učiní významný  krok  směrem  k  reálnému  zavedení  technologie  CCS  ve střední Evropě.

Na  projektu  se  kromě  České  geologické  služby  podílejí  další čtyři partneři ze sféry výzkumu i průmyslu. Tuzemské  organizace  zastupují  MND  a.  s.,  VŠB  –  Technická  univerzita  Ostrava  a  Geofyzikální  ústav  AV  ČR,  v. v. i.  Norskou  stranu  reprezentuje  výzkumná  instituce   NORCE.   Projekt   CO2-SPICER   je   podpořen   částkou  2,32  mil.  €  Norskými  fondy  a  Technologickou  agenturou ČR v rámci Programu KAPPA.

Projektový tým mimo jiné sestavuje trojrozměrný geologický model celého úložného komplexu a simuluje injektáž CO2 do vybraných vrstev geologického podloží. Důležitý je i paralelní výzkum geomechanických a geochemických vlastností úložiště, stejně jako analýza možných rizik s návrhem jejich minimalizace a monitorovacím plánem. Jednou z hlavních aktivit, kterou se Hornicko-geologická fakulta zabývá, je geomechanický výzkum, který se zaměřil na stanovení rozsahu bezpečného provozu, tak aby byla zajištěna mechanická stabilita a aby uložený CO2 zůstal pod zemí. V oblasti geochemie pak laboratorně i softwarově modelujeme vliv oxidu uhličitého na rezervoárové i nadložní těsnící horniny ve velmi dlouhém časovém období (řádově tisíce let).

Vloženo: 19. 12. 2023