Česko-slovenská spolupráce v seniorském vzdělávání na univerzitách

Ve čtvrtek 21. března 2024 se na Geologickém pavilonu prof. Pošepného Hornicko-geologické fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava konalo jedno ze setkání koordinátorů, organizátorů a garantů seniorského vzdělávání ze Slovenska s kolegy zabývajícími se tímto typem vzdělávání na univerzitách České republiky.

Akce byla součástí čtyřdenní aktivity, kterou pro kolegy ze slovenských univerzit pořádala Asociace univerzit 3. věku České republiky, jejíž členem je rovněž VŠB-Technická univerzita Ostrava.

Účastníci akce ze Slovenska zavítali během týdne do tří měst v České republice, a to do Brna, Prahy a Ostravy. Zde se postupně potkali se svými kolegy z řady českých univerzit např. Univerzity Karlovy, Českého vysokého učení technického v Praze, Západočeské univerzity v Plzni, Mendlovy univerzity a Masarykovy univerzity v Brně a řady dalších, kteří jim prezentovali svou činnost týkající se celoživotního vzdělávání formou univerzit třetího věku (U3V).

Na VŠB-TUO se o své zkušenosti s U3V podělili nejen prezentující z VŠB-Technické univerzity Ostrava, z Hornicko-geologické fakulty Ing. Martina Polášková a z Ekonomické fakulty Ing. Marcela Palochová, Ph.D., ale také zástupci Ostravské univerzity, Slezské univerzity Opava a Univerzity Palackého v Olomouci.

Přítomné přišla pozdravit prorektorka pro studium VŠB-TUO Ing. Zdeňka Chmelíková, Ph.D. a proděkan pro studium HGF VŠB-TUO prof. Ing. Vladimír Čablík, Ph.D. Za podnětný obsah jednání a vstřícné přijetí pak poděkovala všem přítomným prezidentka Asociácie univerzít tretieho veku na Slovensku Ing. Lucia Hrebeňárová, Ph.D.

Celá akce byla zaměřena na představení systému vzdělávání seniorů v České republice prostřednictvím příkladů dobré praxe se zaměřením na typy vzdělávání, obsah, formy, techniky, ale i administrativního zajištění či evaluaci výuky U3V.

Smyslem této akce bylo prostřednictvím vzájemné inspirace a sdílení zkušeností rozvíjet oblast vzdělávání seniorů na univerzitách. Snahou bylo také ukázat možnosti a cesty vzájemné spolupráce mezi oběma státy, které mohou přispět k rozšíření a posílení vzdělávání seniorů i na poli mezinárodní spolupráce.

Po skončení oficiální části akce si slovenští kolegové se zájmem prohlédli i geologické sbírky VŠB-TUO, které jsou umístěny v Geologickém pavilonu.

Vloženo: 27. 3. 2024
Útvar: HGF - Hornicko-geologická fakulta