Protagonisté debaty se shodli na tom, že region i město Ostrava zaznamenaly velký posun, ale stále je co zlepšovat. K tomu mají přispět i projekty z operačního programu Spravedlivá transformace včetně největšího projektu v historii VŠB-TUO REFRESH.
„Přišli jsme se strategií, jak transformovat Moravskoslezský kraj a REFRESH je klíčový nástroj pro její naplnění. Řekli jsme si, že musíme udělat velkou změnu a dostat do Ostravy vynikající vědce. Za nimi míří motivovaní mladí vědci a kontakt s nimi je přínosem i pro studenty. Řečeno sportovní terminologií, daří se nám získávat špičkové hráče NHL, kteří se zaměřují na výzkum ve stěžejních oblastech pro region. Měníme image univerzit a chceme bojovat s odlivem mladých lidí z regionu,“ uvedl prorektor VŠB-TUO a ředitel REFRESH Igor Ivan.
Nejen v projektu REFRESH jsou propojeny obě ostravské univerzity a funguje i spolupráce s veřejnou správou. „Dochází k provázání světa technických a společenských věd, což je důležité. Potřebujeme totiž výsledky výzkumu, které budou uplatnitelné v praxi, a podpořit i rozvoj podnikání v těchto oblastech. Potřebujeme rovněž hledat nové obory, o které by se Ostrava a případně region mohly opřít. Pozitivní je to, že tady všichni táhneme za jeden provaz, což není ve všech městech obvyklé,“ řekl mimo jiné zástupce ostravského magistrátu Jiří Hudec.
TOP spolupráci univerzit s městem i odvahu zkoušet v Ostravě nové věci ocenil i prorektor Ostravské univerzity a vědecký ředitel Social Lab v projektu REFRESH Ondřej Slach. Podle něj je však potřeba jít stále dopředu. „Pokud na univerzity přicházejí skvělí vědci, očekávají i patřičný servis od města, který jim i jejich rodinám umožní dobrou kvalitu života srovnatelnou minimálně s podmínkami ve střední Evropě. Obecně je třeba pracovat s veřejným prostorem, aby se v něm lidé cítili dobře a orientovali se v něm,“ upozornil Slach.
S tím souhlasil i zástupce města. „Ostrava musí kultivovat svůj veřejný prostor a připravit se na to, že přijdou i lidé ze zahraničí. Pořád nás čekají masivní investice potřebné k tomu, abychom město udrželi celistvé a funkční. Investice jsou nachystány a budou,“ zdůraznil Hudec.
Nové technologie i změny je také třeba komunikovat s veřejností. „REFRESH a SMARAGD nám dává možnost ukazovat, co se u nás děje, a vysvětlit veřejnosti, co jim to přinese,“ doplnil Ivan.
Na Colours of Ostrava se představí i další vědci z VŠB-TUO, kteří jsou rovněž spojeni s projektem REFRESH. Jde například o vědeckého ředitele Energy Lab a ředitele CEET Stanislava Mišáka, vědeckého ředitele Industry 4.0 & Automotive Lab a proděkana Fakulty elektrotechniky a informatiky Petra Šimoníka nebo prorektorku pro vědu a výzkum Janu Kukutschovou.
Text: Martina Šaradínová
Foto: Richard Kuczinský