„Atmosféra na ČAH byla skvělá,“ říká Alan Panec z ITVS

Studenti VŠB-TUO vybojovali na Českých akademických hrách 14 cenných kovů. Školu reprezentovali jak v kolektivních, tak i individuálních sportech. Na místě s nimi byl Mgr. Alan Panec z Institutu tělesné výchovy a sportu, který v rozhovoru promluvil o přípravě, konkurenci mezi univerzitami i prací se studenty.

Jak probíhaly přípravy na České akademické hry?

U kolektivních sportů probíhají přípravy formou sehrávání týmů pod vedením trenérů Institutu tělesné výchovy a sportu. U individuálních sportů probíhá příprava většinou v rámci Vysokoškolského sportovního klubu nebo se student připravuje pod vedením svého osobního oddílového trenéra.

Vidíte už u přípravy sportovců někoho nadějného, kdo je adeptem na medaili?

Ano, máme vždy celkem jasnou představu o možnostech našich sportovců. Nicméně ve sportu se nemusí pokaždé sejít předpoklad s realitou.

Kolik studentů VŠB-TUO na České akademické hry vypravuje? Má univerzita zastoupení ve všech sportech?

Letos jich bylo 60. Máme velkou radost, že je ze strany studentů velký zájem o reprezentaci univerzity. Bohužel, všechny sporty lze jen těžko obsadit, i když bychom byli samozřejmě velmi rádi.

Byl tento ročník pro VŠB-TUO nejúspěšnější?

Pravidelně se mezi všemi vysokými školami v ČR umísťujeme v první desítce, což je i vzhledem k účasti mnoha škol se sportovně zaměřenými fakultami velký úspěch.

Jedná se o největší událost na poli akademického sportu. Jaká je tedy na Českých akademických hrách atmosféra?

Atmosféra na hrách je skvělá, studenti to berou velmi vážně a vzájemně se podporují a hecují k co nejlepším výkonům.

Je tedy konkurence mezi univerzitami veliká?

Konkurence je velká. Her se účastní i mnoho reprezentantů ČR, kteří jsou špičkami ve svých sportech a řada z nich se dokonce řadí mezi účastníky olympijských her a mistrovství světa.

Kdo mladé sportovce v jednotlivých sportech trénuje?

Nadějné sportovce sdružujeme ve Vysokoškolském sportovním klubu, kde studenty připravují naši zkušení trenéři.

Pokud by chtěli studenti VŠB-TUO reprezentovat, co pro to mohou udělat?

Vždy se snažíme už od prvních ročníků podchytit nadějné sportovce naší univerzity a s těmi pracujeme po celou dobu studia. Chci poděkovat za výborné podmínky, které škola sportu poskytuje, čímž podporuje rozvoj studentů nejen po stránce technického vzdělávání, ale i po stránce tělesného rozvoje.

Závěrem:

Sportovci získali 5 zlatých, 5 stříbrných a 4 bronzové medaile. Do bodovací soutěže univerzit tak nasbírali 31 bodů, což jim ve velké konkurenci univerzit a vysokých škol (účastnilo se jich 30), přineslo 9. místo. Více v reportáži na webu.

Vloženo: 8. 7. 2022