Platnost příspěvku skončila 29. 4. 2024!

City Nature Challenge

26. 4. 2024 - 29. 4. 2024
 Ostrava
Ukažme světu, jak krásnou přírodu máme v našem městě. Čím více se nás do soutěže zapojí, tím lépe.

City Nature Challenge 2024 – letos poprvé v Ostravě!

Monitoring biodiverzity ve vymezeném výseku Ostravy a okolí proběhne 26. 4. – 29. 4. 2024

Projekt City Nature Challenge chce lidem po celém světě ukázat, že i ve městech žije velké množství organismů, které lze objevovat a monitorovat s pomocí aplikace iNaturalist a zároveň vzbudit zájem veřejnosti o biologickou rozmanitost a ochranu přírody. Tato soutěž odstartovala v roce 2016 jako soupeření měst Los Angeles a San Francisca a k letošnímu roku se jí účastní již okolo 400 měst z různých zemí světa. V České republice jsou to Praha, České Budějovice, Brno a Uherské Hradiště, letos také Ostrava.

Základní informace, návod na práci s aplikací iNaturalist a mapu pozorování najdete zde:

Hlavním koordinátorem projektu pro Ostravu je Ostravské muzeum. Naše univerzita se připojila pod záštitou Katedry environmentálního inženýrství Hornicko-geologické fakulty. Studenti Junior univerzity VŠB-TUO a jejich rodiče už v březnu absolvovali motivační expedici vedenou dr. Jiřím Kupkou v přírodní rezervaci Rezavka. A ještě nás čeká expedice do „městské divočiny“ (Trojické údolí a Halda Ema) s dr. Hanou Švehlákovou.

26. 4. v 16 – 19 hod, Ostrava

Expedice do „městské divočiny“ – Trojické údolí a Halda Ema

Poznejte s námi Ostravu zase trochu jinak a zapojte se do soutěže v mapování biodiverzity našeho města.

Vedoucí expedice: Ing. Hana Švehláková, Ph.D.  Katedra environmentálního inženýrství HGF

Sraz: před Magistrátem města Ostravy, Prokešovo náměstí

Co s sebou: smartphone (nainstalujeme si aplikaci iNaturalist), případně další determinační aplikace (např. PlantNet atd.), tištěné atlasy druhů (nepovinné), terénní zápisník, psací potřeby, pevná obuv, pláštěnka, svačina.

Lupy pro pozorování máme k dispozici pro všechny účastníky.

Program:

Přednáška o městské zeleni a městských divočinách na Magistrátu města Ostravy, odbor životního prostředí (v jednání), cca 45 minut, seznámení s aplikací „iNaturalist“.
Vycházka Slezskou Ostravou směrem do Trojického údolí (údolí potoka Burňa) – cca 3 hodiny:
Charakteristické rysy postindustriální krajiny, zajímavosti termicky aktivního odvalu (přepálené horniny), hledání zkamenělin, teplomilná flóra.
Měření teploty a dalších parametrů kvality vody potoka Burňa protékajícího pod odvalem a vyvěrajícího v Trojickém údolí, určování nalezených rostlinných a živočišných druhů.
Procházka Trojickým údolím s určováním druhů zejména rostlin, seznámení s problémy městských divočin – invazní druhy, kontaminace, černé skládky vs. sledování vývoje vegetace, klidová zóna pro živočichy, zajímavá druhová skladba, postupné zpřírodňování průmyslového areálu, náhradní biotopy.

Vloženo: 15. 4. 2024
Kategorie:  Chystané akce