Anotace
Dne 25. září 2017 vláda ČR svým usnesením č. 682 schválila materiál Koncepce zavádění metody BIM v České republice. Uložením povinnosti využívat metodu BIM zadavatelům nadlimitních veřejných stavebních zakázek byla iniciována postupná digitální transformace celého českého stavebnictví, stejně jako digitalizace dalších státních agend souvisejících se stavbami.
BIM (Building Information Modelling) neboli informační modelování staveb je proces vytváření, užití a správy dat o stavbě během jejího životního cyklu. Význam nové metody BIM je ve spolupráci inženýrů a techniků na stavbách v mnoha profesních oborech, kde velmi důležitou roli hrají geodeti, kteří se podílejí na procesu výstavby od jeho vzniku až k úplnému dokončení. Jejich význam je především v jejich vysoké kvalifikaci a schopnosti geodeticky zaměřovat skutečnou fázi výstavby a pořizovat aktuální data pro společné vedení modelu BIM, při provádění a provozování inženýrských staveb v jednom komplexním digitálním systému stavby. Data pro řízení stavby v digitální formě 3D, slouží jednak při výstavbě, ale zůstanou v provozu během celého cyklu životnosti stavby a tady se otevírají velké nové možnosti uplatnění pro odborníky z oblasti zeměměřictví, inženýrské geodézie, kartografie, topografie a geografie. Podmínkou uplatnění je především znalost nových technologií, softwarového vybavení a přiměřené technické vybavení. Důležité je využití 3D modelu staveb za účasti zeměměřičů pro udržitelnost geografických dat vytvořených při stavební činnosti pro účely administrativního vedení budovy po celou dobu existence staveb.
Součástí přípravy staveb je přípravná a projektová dokumentace staveb (viz Plán informačních výměn dle Metodiky BIM do organizace), součinnost geodeta při provádění staveb (kontrola kvality plnění dat, kontrola kvality výstavby, monitorování plánu realizace) a vyhotovení dokumentace skutečného provedení stavby, která je součástí procesů Revize projektu a Rozhodování a monitoring (Provoz), bez kterých by nebylo možné stavbu uvést do provozu a poté ji užívat. Součástí staveb jsou tedy i DSS (datový standard staveb), což jsou smluvené geometrické a alfanumerické informace o jednotlivých prvcích v modelu stavby uvedené pro určité účely užití, definované v FIDIC, v jejichž určení je úloha geodeta nezpochybnitelná.
Společně s integrací BIM do studijních programů středních a vysokých škol je nutné překlenout období, než budou první absolventi zeměměřického vzdělání, konkrétně studijního programu Inženýrská geodézie uskutečňovaného na Hornicko-geologické fakultě, VŠB – TUO k dispozici. Je tedy nutné připravit i projekty zaměřené na celoživotní vzdělávání v oblasti BIM pro zájemce z řad soukromých firem. Přestože vysokoškolské a celoživotní vzdělávání nelze zcela směšovat a z hlediska výuky je potřeba použít odlišné vzdělávací postupy, nicméně rámci kurzu určeného pro geodety i důlní měřiče je možné využít nově vzniklý tzv. Soupis potřebných dovedností a oblastí znalostí v souvislosti s BIM, což je dokument mapující potřebné znalosti a dovednosti v BIM na českých vysokých školách stavebního zaměření a který vychází z RVP SOV oborů L0 A M–36 Stavebnictví, geodézie a kartografie a popisem potřebných dovedností se snaží logicky navázat na základy získané na středních odborných školách.
Cílem kurzu bude zajistit dostatek znalostí v oblasti digitalizace zeměměřických činností, a to jak obecných, tak i specificky zaměřených na jednotlivé role účastníků výstavby, jejich součinnost a specializaci v rámci celého životního cyklu stavby. Zásadním přínosem kurzu bude získání schopnosti specifikovat požadavky pro vytvoření digitálního modelu stavby prostřednictvím datového standardu staveb (DSS) a získání schopnosti prostorového modelování na základě určené prostorové polohy stavebního objektů a získaných geometrických parametrů stavby.
Tento kurz byl vytvořen v rámci projektu č. NPO_VŠB-TUO_MSMT-16605/2022 financovaného z Národního plánu obnovy.
Osnova
1. Základní terminologie, definice BIM, výhody a benefity BIM v celém životním cyklu.
2. Organizace informací o stavbách – management informací, norma ISO 19650.
3. Společné datové prostředí (CDE), aktivity building SMART a otevřené formáty.
4. Vazba na geografické informační systémy, metody určování prostorových
geometrických parametrů stavby ve všech fázích výstavby.
5. Metody prostorového modelování, vlastnictví a návaznost do KN.
6. Zavádění BIM do organizace krok po kroku.
7. Datové standardy pozemního a dopravního stavitelství.
8. Obsah dokumentace BIM ve vztahu k rozpočtům, nákladům a harmonogramu
stavby.
9. BIM veřejní zadavatelé, Facility Management (FM) – SŽ, ŘSD.
10. Automatizace výstavby od přípravy podkladů po automatické mapování.
11. Bezpilotní létání – způsobilost pilotů, letecké snímkování, monitoring a propojení
na model.
12. BIM2Field – data na stavbu, rozšířená realita, GIS.