Univerzita třetího věku napříč regiony

„Univerzita třetího věku napříč regiony“- zajímavá aktivita, do které se zapojila naše univerzita v rámci seniorského vzdělávání. Výjezdní výukové soustředění seniorských studentů HGF a EkF proběhlo 15. - 19. května v Telči.

Akci pořádala U3V Hornicko-geologické fakulty a Ekonomické fakulty VŠB-TUO společně s U3V Mendlovy univerzity v Brně, Technické univerzity v Liberci a Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.

Týdenního vzdělávacího kurzu se účastnilo celkem 70 studentů-seniorů zmíněných pořádajících čtyř vysokých škol. Výukovou část zajišťovala každá univerzita vždy po jednom pobytovém dnu. Tematicky byly zařazeny přednášky v oborech historie (TUL), živá (MENDELU) a neživá příroda (VŠB-TUO). „Za HGF přednášela doc. Mgr. Monika Ličbinská, Ph.D. na téma Voda - strategická surovina dneška i zítřka a Tajuplný jeskynní svět, za EkF pak měla Ing. Hana Janáčková, Ph.D. přednášku Vývoj peněz na našem území,“ upřesnila Ing. Palochová, Ph.D. garantka U3V na EkF. V podvečerních hodinách pak byla zajištěna společenská část pobytu, která plnila další poslání seniorského vzdělávání, tedy to sociálně-integrační. Posluchači měli možnost se zúčastnit komentovaných prohlídek města a zámecké zahrady či místního pivovaru. Uskutečnil se společný výlet k rybníku Roštějn s grilováním pstruhů i společenský večer s kytarovým koncertem.

„Věříme, že jsme tímto zajímavým kurzem započali tradici aktivní spolupráce mezi univerzitami třetího věku. Ta dává našim studujícím seniorům možnost přiblížit témata, která se vyučují v rámci U3V i na jiných vysokých školách a současně navázat novou komunikaci a přátelství mezi posluchači,“ dodává druhá z organizátorek akce, koordinátorka U3V na HGF Ing. Martina Polášková.

Kurz byl velice kladně hodnocen jak ze strany účastníků, tak ze strany zapojených organizačních i přednášejících lektorů. Doufáme, že v podobném duchu bude pokračovat také příštím rokem a bude další zajímavou aktivitou v této oblasti vzdělávání.

Celoživotní vzdělávání formou U3V bude pokračovat i klasickou formou studia na fakultách VŠB-TUO.

Vloženo: 15. 6. 2023