Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Jak správně na akademické a vědecké psaní? Zjistíte na workshopech s americkou odbornicí

Jak správně na akademické a vědecké psaní? Zjistíte na workshopech s americkou odbornicí
Ředitelka Jones White Writing Center na Indiana University of Pennsylvania ve Spojených státech Dana Lynn Driscoll, která o problematice vědeckého psaní přednášela na řadě míst po celém světě, se podělí o své znalosti a zkušenosti rovněž s akademiky z VŠB-TUO. Již nyní se mohou zájemci registrovat na její workshopy, které se uskuteční od 5. do 9. září.

V daném období organizátoři z VŠB-TUO připravili dva okruhy aktivit. Jeden je určen pro pedagogy, kteří by rádi zakomponovali akademické psaní do výuky svých odborných předmětů a psaní studentských (závěrečných) prací. Druhý cílí na vyučující a postgraduální studenty, kteří si chtějí vylepšit své vlastní kompetence v oblasti vědeckého psaní (Writing for Publication).

Týden začíná třemi workshopy, na kterých se vysokoškolští učitelé technických oborů dozvědí, proč je výuka psaní důležitá, jaké jsou klíčové aspekty akademického psaní a procesu učení se psát, seznámí se s osvědčenými postupy pro tvorbu a hodnocení úkolů. V neposlední řadě zjistí, jak lze účinně podporovat procesy psaní prostřednictvím zpětné vazby a revizí. Tyto výukové workshopy budou vysoce interaktivní; vyučující budou mít možnost diskutovat o materiálech, zamyslet se nad vlastní výukou a vytvářet podklady, které mohou využít ve svých třídách,” uvedla za organizátory Alena Kašpárková z Katedry environmentálního inženýrství. Cílem workshopů je podle ní poskytnout vyučujícím dostatek informací a podkladů k tomu, aby byli schopni vytvářet a podporovat akademické psaní ve svých oborech, jak v češtině, tak angličtině.

Pomocnou ruku poskytne profesorka Driscoll také autorům vědeckých textů z řad vyučujících a doktorandů. Během workshopu, jenž se uskuteční ve čtvrtek 8. září, jim představí klíčové strategie pro úspěšné plánování a napsání vědecké publikace. I tento workshop bude interaktivní.

Hostování americké odbornice, která spolupracuje rovněž s PhD Akademií na VŠB-TUO, uzavře její páteční přednáška na InfoDays PhD Akademie s názvem Writing Your Way into Your Discipline: How Learning to Write Creates Expertise. Připomene v ní význam vědeckého psaní i jeho vliv na rozvoj vědce, a to ve smyslu jak se ze studenta stává expert. „Rozvíjení odbornosti v disciplinárním psaní učí nejen vědeckému myšlení a argumentačním schopnostem, ale prohlubuje profesní identitu, pomáhá porozumět svému oboru, svému místu v něm a podporuje přechod od akademického psaní v roli studenta k odbornému psaní pro vědecké publikum,“ zve za organizátory prorektorka pro vědu a výzkum Jana Kukutschová.

Dana Lynn Driscoll je také spolueditorkou řady otevřených učebnic Writing Spaces, která se každoročně dostane k milionům studentů, a během svého působení na Purdue University také vedla světoznámou Purdue Online Writing Lab (OWL), jeden z největších a nejstarších světových webových zdrojů souvisejících s vědeckým psaním.

Registrační formulář na první tři workshopy (kapacita 25 míst) spolu s dalšími podrobnostmi najdete zde. Na čtvrtý seminář (kapacita 45 míst), určený pro pedagogy i doktorandy, se lze registrovat zde.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV

Vloženo: 2. 6. 2022
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět