Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Jak zlevnit tváření plechů a zlepšit povrchy kovů? Napoví seminář FIP Academy

Jak zlevnit tváření plechů a zlepšit povrchy kovů? Napoví seminář FIP Academy
V březnovém pokračování cyklu odborných online seminářů FIP Academy se mohou zájemci těšit na vystoupení Dietera Weise z FraunhoferInstitute for Machine Tools and Forming Technology IWU a Romana Gabora z Centra nanotechnologií, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních technologií VŠB-TUO. Zatímco úvodní vystoupení se zaměří mimo jiné na úspornou výrobu plechových dílů na míru, druhé bude věnováno modifikaci kovových povrchů pomocí technologie mikroobloukové oxidace.

Jak ušetřit čas i peníze při výrobě plechových dílů na míru v malých sériích či prototypech? Řešení této výzvy by uvítala řada průmyslových podniků. Jelikož konvenční přístup vyžaduje nákladné nástroje, nabízí se jako vhodná alternativa inkrementální neboli přírůstkové tvarování plechu (ISF), kdy razník přetváří plech pomocí protikusu. Dieter Weise v prezentaci představí především projekt RapidSheet, na němž se výzkumníci z Fraunhofer IWU podílejí. Zatímco dosud je potřeba protikus frézovat na samostatném obráběcím stroji, projekt hledá cesty, jak zkombinovat 3D tisk protikusu s procesem ISF v jediném zařízení.

Neméně aktuálním tématem je vývoj kovových materiálů s vynikajícími povrchovými vlastnostmi pomocí různých metod modifikace povrchů. Výzkumný a vývojový pracovník Roman Gabor se zaměří na modifikace povrchu pomocí technologie mikroobloukové oxidace. Ve svém výzkumu se věnuje zejména přípravě a vlastnostem oxidických povlaků na hliníkových slitinách či slitinách titanu mikroobloukem, ale například i na využití odpadů z metalurgického průmyslu.

Online seminář se uskuteční 2. března od 14:00, zájemci se mohou hlásit zde. Pořádající FIP Academy v něm umožňuje výzkumníkům z VŠB-TUO, Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT a Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology IWU představit výsledky svého výzkumu a hledat možnosti pro spolupráci.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Ilustrační foto: archiv RG

 

Vloženo: 13. 2. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět