Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

PhD Akademie má za sebou úspěšný rok, prezentovala se doma i v zahraničí

PhD Akademie má za sebou úspěšný rok, prezentovala se doma i v zahraničí
Přestože PhD Akademie VŠB-TUO, v tuzemsku ojedinělý systém služeb pro rozvoj profesních dovedností doktorandů, právě uzavírá svůj teprve druhý ročník, některé z jejích akcí již stačily založit novou tradici. V tomto akademickém roce uspořádala PhD Akademie 39 kurzů a prezentovala se v tuzemsku i zahraničí.

Při vzniku PhD Akademie jsme avizovali, že kromě samotných kurzů pro zvyšování kompetencí budeme pořádat i akce, na nichž umožníme doktorandům setkávat se, sdílet své zkušenosti, případně nacházet prostor pro spolupráci. Jsme rádi, že toto se nám podařilo, ať už se jedná o Info Day nebo například Scientific Writing Camp. Vzhledem k jejich úspěšnému průběhu je hodláme opakovat i v příštích letech,“ uvedla administrátorka PhD Akademie Lucie Hofrichterová.

K velmi úspěšným akcím podle ní patřily například workshopy s ředitelkou Jones White Writing Center na Indiana University of Pennsylvania Danou Lynn Driscoll. Expertka na akademické psaní bude své zkušenosti sdílet s učiteli, vedoucími závěrečných prací, ale i doktorandy znovu letos v září. Registrace jsou již otevřeny.

PhD Akademie prezentovala své služby na Dni otevřených dveří pro PhD studenty, který se na VŠB-TUO konal letos poprvé. S jejími aktivitami se mohli seznámit i návštěvníci Kariéry+ nebo Veletrhu vědy v pražských Letňanech. Své know-how představila PhD Akademie také v zahraničí, a to na konferenci U!REKA v Amsterdamu.

PhD Akademie nabízí krátkodobé a semestrální kurzy, hostující přednášky a workshopy. Cílem je podpořit kariérní růst začínajících vědců a podpořit je při získávání kompetencí klíčových pro profesi vědce. Jedná se například kurzy zaměřené na psaní odborných publikací, práci s daty, prezentaci výsledků výzkumu na konferencích či přípravu projektů. Některé z nich jsou otevřeny také školitelům a vedoucím doktorandů.

Jsme rádi, že vedle tuzemských lektorů se nám daří získávat odborníky, kteří nám mohou nabídnout pohled zvenčí. Velkému zájmu se těšil například kurz Conora O´Carrolla s názvem Open Science nebo semináře předního světového odborníka na komunikaci vědy Sama Illingwortha z Edinburgh Napier University. Cestu „ze Strahova do NASA“ přiblížil experimentální fyzik a datový vědec Martin Kroupa," doplnila Hofrichterová.

V příštím akademickém roce počítá PhD Akademie s redukcí kurzů pro doktorandy a jejich přesnějším zacílením na požadované dovednosti. Naopak větší pozornost hodlá věnovat vzdělávání lektorů. Úzce spolupracovat bude také s nově vzniklým Writing Support Center.

Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV
Foto: Petr Havlíček

Vloženo: 28. 6. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9320 - Řízení VaV + PhD Akademie
Zpět