Planetárium Ostrava slavnostně zahájí výstavu, která mapuje norsko-české diplomatické vztahy

V pondělí 21. listopadu se bude v Planetáriu Ostrava konat slavnostní vernisáž k výstavě 100 let norsko-českých diplomatických vztahů. Ta se uskuteční od 14:00 za přítomnosti norského velvyslance Victora Conrada Rønneberga, vedení Hornicko-geologické fakulty a VŠB – Technické univerzity Ostrava, krajského úřadu i městských samospráv.

Výstavu připravilo Norské velvyslanectví v Praze a je putovní. „Velmi si vážíme, že ji mohou lidé navštívit i v Planetáriu Ostrava, které je nedílnou součástí Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO, a to až do 9. ledna 2023,“ říká Hana Staňková, děkanka Hornicko-geologické fakulty.

Výstava se skládá z deseti velkoplošných plakátů, které prezentují nejen největší úspěchy vzájemné spolupráce, ale také několik smutných událostí, jež se udály za 100 let vztahu obou zemí, tedy od roku 1921 do současnosti. Mapuje tak například počátky navazování diplomatických vztahů, události druhé světové války nebo vztahy mezi oběma zeměmi za dob komunistického režimu i vstup ČR do Evropské unie.

Výstava se koná pod záštitou norského krále Haralda V.  a upozorňuje na Norské fondy, které přispívají k posilování spolupráce mezi Norským královstvím a Českou republikou.

Vloženo: 15. 11. 2022