Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Od startupu k setkání s prezidentem

Od startupu k setkání s prezidentem
Rozhovor s úspěšným absolventem FMT Mikulášem Hurtou nejen o jeho firmě, setkání s prezidentem a o plánech do budoucna.

Mikuláš Hurta, zakladatel společnosti Nilmore, je představitelem mladé generace, která se nebojí měnit svět. Hlavním cílem jeho firmy, ve které vyrábí cirkulární textilii, je expandovat v příštích letech na další trhy a stát se tak evropským centrem udržitelné módy. Nedávné pozvání na setkání s prezidentem republiky je důkazem, že jeho práce má smysl. Nejen o své firmě, setkání s hlavou státu a o plánech do budoucna nám vyprávěl Mikuláš, který je jedním z úspěšných a hrdých absolventů FMT.

1. Jste absolventem FMT a nyní studujete doktorát. Ovlivnilo Vás nějakým způsobem studium při Vaší cestě k podnikání?

Praktická aplikovatelnost studia je vždy omezena a myslím si, že by ani neměla být cílem studia, od toho je praxe. Největší přínos školy do podnikání je rozhled, který vám dá, a inspirativní, chytří lidé, se kterými se setkáte, a mohou vám v mnohém pomoci. Každopádně díky škole jsem narazil na podnikatelský akcelerátor Green Light, který jsem se svým projektem vyhrál, a otevřel mi nové možnosti.

2. Proč jste si vybral právě oblast oděvního průmyslu?

Protože mým životním smyslem je pomáhat a oděvní průmysl je jedním z nejvíce zatěžujících planetu, ať už v oblasti emisí skleníkových plynů, tak spotřeby a znečištění vody. Proto jsem si řekl, že to změním.

3. Svou firmu jste založil v roce 2018, kam se posunula za 6 let své existence?

Fuuha, to je dlouhá story. Ve zkratce se posunula od jednoho člověka pracujícího z jednopokojáku na hotelu Vista k firmě, co má přes 20 zaměstnanců, unikátní textilní řešení, stovky firemních zákazníků a obrat v řádech desítek milionů, ale pořád se cítí, že je jen na začátku. Začalo to prvními vývojovými krůčky ve spolupráci s univerzitami v Liberci a Brně, kdy kvůli omezenému, nebo přesněji žádnému budgetu se náklady vykazovali v rámci bakalářek a dalších závěrečných prací. Potom jsme vývojové projekty už uchopili koncepčněji a za pár let R&D se nám podařilo vyvinout unikátní textilní řešení. Koncem roku 2021 jsme vybudovali vlastní výrobní závod v Ostravě-Porubě a teď dodáváme cirkulární oděvní kolekce do více než 20 zemí všude po světě.

4. Vyrábíte cirkulární textilii – co si pod tímto pojmem můžeme představit?

Cirkulární textilie jsou látky a oděvy, které jsou již na začátku 100% recyklované. Následně je zákazníci nosí, po letech mají možnost je vrátit na jednom z našich NIL Circular Pointů, které máme po celé Evropě, produkty putují zpátky k nám a my je díky technologii molekulární recyklace recyklujeme do stejně kvalitních vláken a celé kolečko začíná od znova. Můžete si to představit jako takové láhve od piva, jen ve formě triček, tílek, mikin apod.

5. Váš produkt je udržitelný. Je Vaše firma udržitelná i z ekonomického hlediska?

Skloubit environmentální a ekonomickou udržitelnost v aktuálních tržních a legislativních podmínkách je velmi náročné. My máme to štěstí, že máme za sebou dvě úspěšná investiční kola, kde se nám podařilo získat soukromé investice na rozvoj firmy, a nyní již generujeme obraty v řádech desítek milionů ročně. Nicméně stále jsme na cestě k ideálnímu ekonomickému modelu, a proto v rámci strategie chceme dále posilovat automatizaci, digitalizaci a vlastní brand, což jsou aspekty, které vedou k silnější ekonomické udržitelnosti.

6. Máte také svou módní značku nebo textilii dodáváte designérům, malým firmám?

Náš hlavní byznys je vyrábět plně cirkulární kolekce pro oděvní značky, případně pro firemní odívání. Máme zákazníky jak z řad velkých firem jako Koutný, Moncler, Vodafone, Alza, tak i menších značek především ze západní Evropy. Máme i vlastní značku Nilmore, která slouží spíše jako takový showcasing a postupně ji chceme rozvíjet do globálního brandu.

7. Je pro Vás otázka udržitelnosti důležitá i v osobním životě?

Ano, člověk asi musí být real, jinak to dlouhodobě nejde. Nosím oblečení ze základky, vyhýbám se masu, omezuju nákupy nových věcí, třídím, připlácím si za ekologické potraviny a další věci. Mezery mám v horkých vanách, které si aspoň jednou za 14 dní neumím odpustit, ale i na tom pracuju. V udržitelnosti podle mě nejde o to být dokonalý, ale být zítra lepší než byl člověk včera.

8. Nedávno jste se setkal s prezidentem republiky. Co pro Vás toto setkání znamená?

Je to pro mě největší formální pocta, které se mi v souvislosti s podnikáním dostalo. Z osobního pohledu jsem rád, že něco takového přišlo od osoby, ke které hodnotově vzhlížím a která posouvá českou společnost zpátky k humanitě, pravdě a slušnosti. Tyhle momenty jsou pro mě takovým zadostiučiněním za roky dřiny, které já a můj tým odvádíme.

9. Jaká byla první otázka prezidenta?

Ptal se na náš CIRPAD® materiál, který vyrábíme z recyklovaných pneumatik, protože jsme mu dali dárek v podobě polokošile právě z tohoto materiálu. Dále náš rozhovor směřoval k problémům, které textilní průmysl způsobuje a problematice jeho recyklace.

10. Co jste si z tohoto setkání odnesl?

Hlavně to, že naživo je ještě větší frajer než v telce (smích). Velmi spontánní, přirozený, milý člověk, který si uvědomuje mnohé globální souvislosti a dělá skvělé aktivity k tomu, aby vytvářel během své prezidentury pozitivní dopad. Zároveň mě to nabilo energií a dalo více optimismu do mého vnímání aktuálního politického dění ve světě.

11. Jaké plány máte do budoucna?

Kromě expanze na další trhy a šíření udržitelné módy je našim dalším cílem vybudování tzv. NILTEXTILE Areny, která skloubí nejmodernější technologie v oblasti třídění, recyklace, automatické výrovy a vývoje textilu a stane se evropským centrem cirkulární módy. Taky chceme více kopnout do vlastní značky Nilmore a začít ji pořádně rozvíjet. Plus máme spoustu běžících vývojových projektů, které chceme dotáhnout až ke zdárnému uplatnění na trhu.

12. Co byste vzkázal či doporučil současným studentům?

Nehledat motivaci, ale disciplínu. Disciplínu, která vychází z lásky k tomu, co děláte, a přestože vám někdy dochází energie, nebaví vás to, chcete se vzdát, tak ty další kroky udělat hnáni disciplínou, nikoli motivací, která je emocionální a krátkodobá. Protože to nejvzácnější nejen na trhu práce, ale i v přátelství, vztazích atd. je vytrvalost a dlouhodobost.

13. A na závěr – máte nějaký zaručený tip jak na udržitelnou módu?

Chodit nahý (smích). To je nejudržitelnější způsob odívání. Teď vážněji. Základem je nekupovat, co člověk nepotřebuje. A pokud už člověk opravdu něco potřebuje koupit, tak volit ekologické a nejlépe cirkulární oblečení, o kterém má informace a ví odkud pochází.

Vloženo: 21. 8. 2024
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: FMT - Fakulta materiálově-technologická
zpět na seznam