Nejlepšího umístění univerzita dosáhla v kategorii výzkumné prostředí, kde obsadila 830. příčku ve světě, což je obdobný výsledek jako před rokem. V tuzemském srovnání je pátá. Na 846. místě na světě skončila v internacionalizaci univerzit, kde si navíc meziročně polepšila o 46 míst a v tuzemském srovnání je třináctá.
„K největšímu zlepšení oproti předchozímu roku došlo v kategorii spolupráce s průmyslem, kde se sleduje jak objem smluvního výzkumu, tak počet patentů citujících publikace naší univerzity. VŠB-TUO si zde meziročně polepšila o 142 příček a umístila se na 1014. pozici,“ uvedla specialistka pro mezinárodní hodnocení a žebříčky Kateřina Angus z VŠB-TUO.
Z České republiky se do žebříčku probojovalo 17 univerzit, což je o jednu méně než v loňském roce. Do první tisícovky se dostaly Univerzita Karlova (401.-500. pozice), Masarykova univerzita (601. -800.) a Česká zemědělská univerzita v Praze (801.-1000.). VŠB-TUO sdílí pozici společně s dalšími čtyřmi českými zástupci – Mendelovou univerzitou, Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a Západočeskou univerzitou v Plzni.
V celosvětovém srovnání si první místo drží už devátým rokem po sobě University of Oxford. Na druhé místo se posunulo MIT, třetí je Harvard University. Své pozice posiluje Čína, která již atakuje první desítku. Mezi TOP 200 se nově zařadily univerzity Brazílie, Saudské Arábie a Spojených arabských emirátů.
Celkové výsledky jsou dostupné zde.
Text: Martina Šaradínová, PR specialista pro VaV