„Region od nás očekává významnou pomoc v procesu jeho transformace z regionu uhelného na region udržitelný a atraktivní pro život. Toto je hlavní cíl klíčového projektu REFRESH a v rámci Energy Lab, což je jedna ze čtyř živých laboratoří tvořící výzkumnou agendu projektu. Pomáháme s transformací kraje v oblasti energetiky, kterou tvoříme novou, založenou na nízkouhlíkových technologiích podporujících energetickou soběstačnost nejen Moravskoslezského kraje, ale i dalších regionů v rámci ČR, potažmo EU. Jsem rád, že jsme uspořádali první společné setkání Energy Lab s mezinárodní účastí excelentních vědců, v němž můžeme nad konkrétními výzkumnými tématy v rámci všech pěti výzkumných programů diskutovat. V obdobném formátu se budeme scházet pravidelně, abychom mohli sledovat progres ve vývoji technologií a metod, jejichž uplatnění v praxi je pro transformaci regionu klíčová,“ uvedl vědecký ředitel Energy Lab a ředitel Centra energetických a environmentálních technologií Stanislav Mišák.
Vybraní vědci hovořili mimo jiné o možnosti efektivní přeměny bioodpadu pomocí hydrotermální karbonizace, technologiích pro výrobu vodíku, zařízeních využitelných pro aplikace v obnovitelných zdrojů energie či o vznikajícím mezinárodním referenčním centru pro výzkum bezpečnosti vodíku.
Kromě vědců z Energy Lab se workshopu zúčastnili rovněž zástupci Social Lab. „V rámci projektu REFRESH máme úzce spolupracovat s dalšími živými laboratořemi a každá taková akce napomáhá k lepšímu pochopení formy a obsahu technicky orientovaného výzkumu, což je nebytný předpoklad pro konstrukci společného výzkumného designu a jeho realizaci. Je to v principu velice obohacující,“ uvedl ke své účasti vědecký ředitel Social Lab a prorektor Ostravské univerzity Ondřej Slach, jenž představil nejen výzkumná témata Social Lab, ale také nastínil možná společná témata obou živých laboratoří. K nim patří například problematika výroby baterií pro automobilový průmysl nebo akceptace a legitimizace nových technologií pro rozvoj obnovitelných zdrojů.
Energy lab se zaměřuje na klíčové oblasti, jako jsou akumulace energie, využití vodíkových technologií, transformace odpadů na využitelné zdroje a digitalizaci energetických soustav. Cílem odborníků je přispět ve spolupráci s firmami k úspěšnému přechodu od fosilních paliv k nízkouhlíkové energetice i energetické soběstačnosti a nezávislosti Moravskoslezského kraje, včetně zohlednění dopadů transformačních změn na společnost.
Text: Martina Šaradínová, PR manažerka REFRESH
Zdroj foto: CEET