Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

"Cesta k úspěchu stojí čas a energii. Tak nečekejte, že přijde sám, jděte mu naproti," říká Petra Nulíčková z Alzy

 

Alzu asi znáte všichni. Řadí se mezi špičku v e-commerce, a to už dávno nejen v oblasti elektroniky. Firma v oblasti svého podnikání přišla s řadou inovací, zaměstnává mnoho lidí z různých oborů. Podporuje celou řadu charitativních organizací.

Kariéra Petry Nulíčkové v HR začala a úspěšně pokračuje v Alza.cz. V této chvíli se se svým týmem stará o čtyři oddělení. V roce 2016 nastoupila do firmy jako stážistka, postupně jí byly předávány další a další kompetence a postupovala dál v organizační struktuře. Společně s týmem, který kolem ní postupně vznikl, hledá nejvhodnější kolegy a kolegyně pro celkem čtyři oddělení a dodává HR služby v co nejvyšší kvalitě. Cílem jejich práce je mít skvělé manažery a být pyšný na výsledky své práce. Petru jsme zpovídali v rámci třetího dílu seriálu Kariérního centra VŠB-TUO „Šest rychlých s personalistou“.

Čím je vaše firma výjimečná? Proč by si vás měl absolvent vybrat?

Alza je skvělé místo pro ty, kteří na sobě chtějí pracovat, jsou zvídaví, chtějí dělat věci co nejlépe to jde a nebojí se občas vykročit do neznáma. Je pro ty, kteří mají otevřenou hlavu a nebojí se zodpovědnosti. Pro absolventy máme několik trainee programů, ale i dlouhodobé stáže a možnost exkurzí. Za sebe musím říct, že máme propracovaný systém vzdělávání, interních rotací i jazykovou výuku, který jen tak někdo nemá.

 

Jaký je ideální absolvent – uchazeč o zaměstnání?

To se za celou Alzu těžko říká, máme totiž několik oddělení. Co je však pro všechny stejné a co hledáme, je určitě mentální dospělost, zvídavost a chuť se učit, schopnost přebrat zodpovědnost, analytické myšlení a selský rozum. Uchazeč musí být také „AlzaFit“, snažíme se zjistit, jak moc je člověk kompatibilní s naší firemní kulturou a jak moc mu to u nás sedne.

 

Co vnímáte jako silné a slabé stránky současných absolventů univerzit?

Upozornila bych spíš na ty slabé. Absolventi nemají praxi. Je to určitě i pro to, že nevyužívají stáže, dobrovolnictví, nedělají si online kurzy a nevzdělávají se sami od sebe v tom, co jednou chtějí dělat. Vnímám, že také chtějí vše hned. Tak to ale nefunguje, člověk musí jít krok po kroku jakoby po schodech znalostí. Stejně tak i roste ve firmě. Setkávám se s tím, že čerstvý absolvent chce do půl roku řídit velké projekty, ale chybí mu základy. Jako velký nedostatek také vnímám, že nechtějí dělat třeba rutinní a dalo by se říct špinavou práci, ale u nás budou. Každý nemáme asistentku, musíme si své odpracovat a jen to se počítá. Myšlenky jsou fajn, ale bez jejich exekuce není nic.

 

Co podle vás mohou dělat sami studenti pro hladší vstup na trh práce?

Doporučuji to, co jsem dělala sama. Choďte na stáže, spojte se s někým z oboru a nechte si od něj poradit. Přidejte se do zájmových skupin na Facebooku, založte si LinkedIn, vzdělávejte se. V životopisu si pak vše můžete uvést a člověk z HR uvidí, že vás obor baví a něco už máte za sebou. Co se týká pohovorů, tak nebuďte špatní z toho, že to na pár z nich nevyjde. Nechte si dát zpětnou vazbu co máte zlepšit a jak. Zapracujte taky podle toho na svém CV.  Pokud znáte někoho z HR, zkuste si s ním udělat pohovor nanečisto.

 

Jaký byl největší "bizár", který jste u pohovoru zažila?

Za ty čtyři roky jich bylo více. Neřekla bych, že jsem zažila vyloženě „bizár“, ale spíše takové úsměvné až nekomfortní situace. Třeba mi napsala paní, že úkol mi zaslat nemůže, protože u nich fouká vítr a ruší jí to signál. Asi tam fouká pořád, čekám na úkol více než půl roku. Nebo jsem měla pohovor s pánem, který použil hodně parfému a jak jsme byli v malé zasedačce, udělalo se mi špatně. Museli jsme na chvíli přerušit pohovor a vyvětrat.

 

Dáte našim absolventům nějaký tip, doporučení, které v rozhovoru nezaznělo?

Napište do firmy, kam chcete, i když neinzeruje. Spousta firem nedává na kariérní stránky a už vůbec ne pracovní portály všechny pozice. A možná vám vymyslí pozici na míru. Cesta k úspěchu stojí čas a energii. Tak nečekejte že přijde sám, jděte mu naproti. A určitě se vzdělávejte i nad rámec školy.

A sedmá dodatečná otázka, která se týká aktuální situace. Jak to ve vaší firmě vypadá v této „koronavirové“ době? Mají u vás absolventi stále šanci?

I nadále hledáme absolventy a studenty vysokých škol na několik našich oddělení. Například v oddělení Sales and Purchasing nabízíme pro čerstvé absolventy Trainee program. Hledáme především takové lidi, kteří s námi zvládnou posouvat Alzu dál a nezaleknou se nároků online doby.

 

Kariérní stránky Alzy

alza2.jpg