Odpady jako příležitost: Univerzita investuje do cirkulárního řešení
VŠB-TUO zavedla novou technologii pro zpracování bioodpadu přímo v kampusu. Rychlokompostér promění zbytky z menzy na využitelný materiál za méně než 24 hodin.
VŠB-TUO zavedla novou technologii pro zpracování bioodpadu přímo v kampusu. Rychlokompostér promění zbytky z menzy na využitelný materiál za méně než 24 hodin.
Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) při VŠB – Technické univerzitě Ostrava získalo prestižní ocenění za udržitelnost v letošním ročníku soutěže Czech Industry Challenge. Porota ocenila především komplexní přístup centra k výzkumu, vývoji a implementaci technologií, které přispívají k transformaci energetiky směrem k vyšší efektivitě, soběstačnosti a nižší environmentální zátěži.
VŠB – Technická univerzita Ostrava se dostala mezi stovku světových univerzit, které významně přispívají k rozvoji udržitelných energetických řešení.
Kampus VŠB-TUO má své první hmyzí hotely. Díky projektu k+ studentopolis se na jejich vzniku podíleli studenti, zaměstnanci i děti.
Dvě univerzity spojily síly v rámci odborné stáže. Spolupráce otevírá prostor pro sdílení know-how a může být impulzem i pro další akademické instituce.
Jak se pohybujeme po kampusu i městě? Zapojte se do výzkumu mobility na VŠB-TUO a pomozte navrhnout dopravu budoucnosti, která bude bezpečná a udržitelná.
Menza VŠB-TUO připomene Den Země speciálním menu s nízkou uhlíkovou i vodní stopou. Ochutnejte jídla, která spojují výbornou chuť a odpovědný přístup k životnímu prostředí.
VŠB–Technická univerzita Ostrava snižuje množství odpadu díky optimalizaci systému svozu komunálního a tříděného odpadu v areálu univerzity.
Vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, tým Signal Lab pod vedením Radka Martinka, se zapojili do výzkumu, který využívá umělou inteligenci k odhalení příčin stresu u rostlin. V rámci projektu Evropský digitální inovační hub Ostrava (EDIH Ostrava) odborníci ze Signal Labu vyvinuli unikátní robotický systém pro kamerové inspekce rostlin v indoor pěstebních podmínkách. Díky včasné diagnostice bude možné rychleji upravit podmínky pro pěstování a zvýšit odolnost plodin.
Včely VŠB-TUO přes zimu odpočívají, ne však naši včelaři. Jak se o úly starají, když teploty klesnou k nule?
Projekt REFRESH přináší unikátní pohled na životní volby zaměstnanců průmyslových podniků a jejich dětí v Moravskoslezském kraji.
Tradiční tříkrálovou koledu ve středu rektorovi VŠB-TUO Václavu Snášelovi zazpívaly děti z univerzitní mateřské školky.
VŠB-TUO se podruhé umístila v žebříčku QS WUR: Sustainability, který hodnotí univerzity z pohledu udržitelného rozvoje. V aktuálním vydání žebříčku se umístilo 1744 univerzit ze 107 zemí, meziročně se počet univerzit zvýšil o 341. VŠB-TUO si v porovnání s předchozím rokem mírně polepšila a je na 840. místě. Naopak poprvé se univerzita zapojila do žebříčku UI GreenMetric WUR 2024, z celkového počtu 1477 hodnocených univerzit figuruje na 482. místě a v rámci ČR je čtvrtá.
VŠB – Technická univerzita Ostrava opět potvrdila své vedoucí postavení v oblasti udržitelného rozvoje a společenské odpovědnosti, když se v kategorii veřejný sektor umístila na 2. místě v rámci Národní ceny České republiky za společenskou odpovědnost a udržitelný rozvoj.
Vědci z výzkumných organizací, univerzit a inovační lídři v oboru moderní energetiky se po roce opět sešli, aby společně na workshopu Národního centra pro energetiku II (NCE II) diskutovali dílčí úspěchy a pokračovali v řešení klíčových výzev v energetickém sektoru.
VŠB – Technická univerzita Ostrava se hrdě zapojuje do iniciativy, která pomůže těm, kteří to nejvíce potřebují. Ve spolupráci se sociálním družstvem Diakonie Broumov byl v areálu kolejí univerzity instalován velkoobjemový kontejner určený ke sběru použitého oblečení.
Povodně, způsobené extrémními dešti, se dotkly také VŠB – Technické univerzity Ostrava. Kromě provozních záležitostí, jako bylo například odložení začátku semestru, řešila univerzita i pomoc lidem, které povodně zasáhla.
Vývoj ekologicky šetrných, snadno recyklovatelných, cenově příznivých a účinných atomárních katalyzátorů pro přeměnu odpadní biomasy na „zelené“ chemikálie a biopaliva je hlavním úkolem mezinárodního projektu MERGE financovaného z programu Horizon Europe.
Evropský týden udržitelného rozvoje i letos připadá na termín 20. až 26. září 2024. Zajímavý program, který zahrnuje přednášky či univerzitní bazar, připravuje také jediná technická univerzita v regionu, VŠB – Technická univerzita Ostrava.
VŠB-TUO pokračuje ve své misi stát se ekologicky odpovědným kampusem!
VŠB – Technická univerzita Ostrava díky pečlivé údržbě svých včelích úlů, které na jaře zaměstnanci školy nainstalovali na střechu menzy, a také rozmanitému rostlinnému prostředí v kampusu, stočila první med.
VŠB – Technická univerzita Ostrava posiluje biodiverzitu: Nový projekt chovu včel v kampusu.
Rozhovor s Marcelem Šihorem, manažerem udržitelnosti, o konkrétních krocích, které VŠB-TUO v oblasti udržitelnosti učinila a činí, jaké akce pořádá a jak v této oblasti vzdělává své studenty a zaměstnance.
Do světového žebříčku udržitelnosti univerzit QS World University Rankings: Sustainability 2024 se dostalo celkem deset českých vysokých škol, tedy o šest více než před rokem. Mezi nováčky je i VŠB-TUO, která se umístila na sdílené 841.- 860. pozici a ve srovnání tuzemských vysokých škol je sedmá. Ve druhém vydání rankingu figuruje celkem 1403 univerzit.
Centrum energetických a environmentálních technologií (CEET) VŠB-TUO významně přispívá k energetické transformaci a udržitelnosti. Ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN v Praze a FRAUNHOFER INNOVATION PLATFORM mají tu čest představit putovní digitální výstavu s názvem "Energy in Transition – Powering Tomorrow." Tato inspirující událost bude k vidění na půdě největší univerzity v Moravskoslezském kraji od 16. do 27. října 2023.
Od pondělí 18. září mají studenti a zaměstnanci VŠB-TUO možnost ve stravovacích zařízeních univerzity využívat znovupoužitelné krabičky a kelímky.