• doc. Ing. Leopold Hrabovský, Ph.D.
  • Ing. Robert Brázda, Ph.D.
  • Ing. Jiří Bobok
  • Ing. Tomáš Mlčák, Ph.D.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Fakulta strojní, Institut dopravy

Popis technologie

V praxi, při provozování elektrických výtahů s pohonem realizovaným třecím kotoučem, dochází vlivem rozdílné průtažnosti jednotlivých nosných lan k rozdílnému tahovému namáhání v jednotlivých užitých průřezech lan. Dílčí nosné lano tak může být značně přetíženo vůči ostatním instalovaným průřezům nosných lan u daného provedení výtahu. Při provozování elektrických nákladních i osobních výtahů dochází rovněž k nerovnoměrnému rozdělení tahových sil do dílčích průřezů lan. Eliminací nerovnoměrného rozdělení tahových sil v dílčích průřezech nosných lan se prodlužuje životnost nosných lan i lanového třecího kotouče.

Výzkumníci z VŠB-TUO vyvinuli metodu a zařízení, které umožní nastavovat, sledovat a ověřovat velikost působících tahových sil v dílčích průřezech nosných lan, na kterých je zavěšena kabina výtahu, a to prostřednictvím strojního zařízení, tzv. vyrovnávače tahů. Zařízení je také schopné nastavovat tahové síly v dílčích průřezech nosných lan při realizaci nových výtahů nebo rekonstrukcích a modernizacích stávajících výtahů. Vyrovnání tahů v dílčích nosných lanech výtahů je možno realizovat mobilním zařízením, vůči kterému jsou průřezy nosných lan uchyceny. Délka dílčího lana nebude přerušena (tzn. lano konečné délky) z důvodu vsazení „vyrovnávače tahu“ mezi dva konce lan.  Samotné předpětí v lanech je měřeno snímači, které umožní rovnoměrně rozložit tíhu zátěže a tím ji vhodně rozložit do dílčích průřezů použitých nosných výtahových lan.

Stupeň ochrany duševního vlastnictví

• technologie chráněna patentem v ČR

Inovace/přínos

• Rychlejší řešení oproti stávajícím řešením
  • Úspora času při aplikaci
  • Měření ve věch lanech současně
  • Možnost měření při provozu kabiny

Chcete s námi spolupracovat?
Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o navázání partnerství? Kontaktujte nás.