• prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D.
  • doc. Ing. Lukáš Prokop, Ph.D.
  • doc. RNDr. Jan Mrázek, CSc.
  • Ing. Tomáš Vantuch
  • Ing. Petr Vaculík Ph.D.
  • Ing. Jiří Stuchlý

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Centrum energetických jednotek pro využití netradičních zdrojů energie

Popis technologie

V dnešní době je nutné hledat a nacházet co nejúčinnější využití energie. Obnovitelné zdroje se stávají stále více důležitějšími, jenže množství jejich dodávané energie může velmi často kolísat, a to může být velký problém. Tým pod vedením prof. Mišáka provedl inovaci technologie výkonového balancéru pro řízení toku energií mezi provozovatelem lokální distribuční soustavy a malými decentralizovanými jednotkami. Mezi takové patří např. bytový komplex, RD nebo mikroregion. Ty využívají zdroje obnovitelných energií a mohou akumulovat elektrickou energii. Díky novému balancéru dochází ke snížení ceny energie. To vše především díky využití přebytečné energie určené ke krytí deficitu energie na úrovni distribuční soustavy z lokálních decentralizovaných zdrojů. Pro jejich provozovatele je maximalizované využití vyrobené energie velkým přínosem. Vzniká tím totiž také jejich maximální finanční užitek. Velkou výhodou pro provozovatele distribučních soustav je pak využití regulačního potenciálu decentralizovaných jednotek v případech, kdy provozovatel má nedostatek nebo přebytek energie.

Stupeň ochrany duševního vlastnictví

• technologie chráněna patentem v ČR

Inovace/přínos

• snížení nákladů za elektrickou energii
  • zvýšení využitelného potenciálu dodávek decentralizovaných zdrojů el. energie

Chcete s námi spolupracovat?
Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o navázání partnerství? Kontaktujte nás.