• Ing. Jaroslav Frantík, Ph.D.
  • Ing. Ondřej Němček, Ph.D.
  • Ing. Jan Najser, Ph.D.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Centrum ENET

Popis technologie

Nové zařízení pro stabilizaci metanového čísla procesního plynu využívá možnost úpravy tohoto parametru pomocí přídavku zemního plynu nebo dusíku. Procesní plyny, které vznikají při různých výrobních či pomocných procesech (metalurgie, úpravy kovů, petrochemie, chemický průmysl, doly), v sobě obsahují velké množství energie. Díky jejich proměnlivé kvalitě není možné je využívat ve složitějších zařízeních, a proto jsou bohužel v mnoha případech likvidovány spalováním. Pomocí vyvinuté technologie lze plyny se stabilizovaným metanovým číslem dále používat např. k pohonu kogeneračních jednotek se spalovacími plynovými motory.

Stupeň ochrany duševního vlastnictví

• proces chráněn užitným vzorem v ČR

Inovace/přínos

• efektivní využití odpadních plynů z výrobních procesů (metalurgie, úprava kovů, petrochemie, chemický průmysl, práce v dolech)

Chcete s námi spolupracovat?
Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o navázání partnerství? Kontaktujte nás.