Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

VŠB-TUO pomáhá skrz Centrum transferu technologií převést myšlenky vědců do praxe

VŠB-TUO pomáhá skrz Centrum transferu technologií převést myšlenky vědců do praxe
Centrum transferu technologií VŠB-TUO pomáhá převést nové myšlenky vědců a výzkumníků na trh. Podobně podpořilo nápad dvou mladých vědců, kteří se zabývali problémem chlazení vysoce zatížených automobilových brzd.

Jejich příběh začal v roce 2013. Centrum transferu technologií VŠB-TUO jim pomohlo jejich nápad rozvinout prostřednictvím dotačního projektu, který v roce 2015 vyústil vznikem prototypu a ukázkou funkčnosti celé G-Cooling technologie. Její podstatnou výhodou je cenová úspora oproti klasickému karbonovému řešení.

Informace o ní se dostaly k investorovi, který systém vyzkoušel se svými automobily na závodním okruhu. Licenci pak obě strany uzavřely v témže roce. G-Colling systém několik let fungoval na mezinárodních závodech GT3, pomáhal stáji dosahovat lepších výsledků. Přelomový byl pro vědce rok 2020, kdy licence skončila. Investor projevil zájem o koupi celé technologie, která přinesla univerzitě téměř 2 000 000 korun.

Vědci si odnesli nejen cenné zkušenosti s faktickou realizací transferu, ale i nemalou finanční odměnu. Transfer technologií není jednoduchou záležitostí, ale vyplatí se. Více informací o centru najdete zde.

Vloženo: 16. 5. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9720 - Centrum transferu technologií
zpět na seznam