Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

Jak pomoci Ukrajině?

Těžko byste v Česku hledali někoho, kdo není šokován agresí Ruska vůči Ukrajině. Stejně tak byste těžko hledali někoho, kdo se k danému tématu nějakým způsobem nevyjádřil. Proto vám nechceme přinášet žádné komentáře, ale konkrétní možnosti, jak můžete sami pomoci.

FINANČNÍ POMOC:

SOS Ukrajina

Finančně můžete pomoci přes účet SOS Ukrajina, který zřídila organizace Člověk v tísni

Pomoc Ukrajině přes Český červený kříž

Na aktuální vývoj na Ukrajině reaguje i Český červený kříž, který je v neustálém kontaktu s Ukrajinským červeným křížem. Za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR zajišťuje zdravotnický materiál pro mobilní týmy Červeného kříže na Ukrajině, připravuje i další zdravotnický materiál nebo automobily. Český červený kříž také shromažďuje finanční prostředky na pomoc Ukrajině.

Další pomoc:

Charita pro Ukrajinu: organizuje Charita Česká republika.

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa: organizuje sbírka Paměť národa.

Dalších sbírek je nespočet, samozřejmě můžete podpořit kteroukoliv z nich.

MATERIÁLNÍ POMOC:

Na sběrné místo, které zřídilo město Ostrava, můžete každý den od 8h do 20h donést komunikační prostředky (mobily, sim karty, nabíječky, nabité power banky,) prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou), balenou vodu, kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti, hračky pro děti, trvanlivé potraviny, deky, přikrývky atd. Více info a místo sběru zde. Materiální pomoc lze předat i v jiných městech. Sbírky většinou organizují místní skauti, města a Velvyslanectví Ukrajiny.

DAROVÁNÍ KRVE:

ČR nabídla Ukrajině pomoc krví a krevní plazmou. Krev nelze dlouhodobě skladovat a o této pomoci se zatím jedná. Pokud by přišla výzva k darování krve, určitě vás budeme informovat - naše univerzita má s krevními výzvami dlouhodobě dobrou zkušenost.

DALŠÍ POMOC:

Znáte-li někoho, kdo je konfliktem zasažen, zjistěte, jestli nepotřebuje nějak pomoci. Bavte se o situaci s rodinou a přáteli, je přirozené mít v podobných situacích strach.

CO NEDĚLAT:

Ruští studenti a akademici si válečný konflikt zcela jistě nezvolili, proto se, prosím, vyhněte uvalování kolektivní viny na akademické kolegy. V této nelehké době je důležité více než kdykoliv jindy v našich životech držet při sobě a být solidární.

Text: Bc. Martin Haváček, Bc. Natálie Cváčková (SKAS VŠB-TUO), Ing. Barbora Urbanovská

Foto: SKAS VŠB-TUO

Vloženo: 25. 2. 2022