Platnost příspěvku skončila 16. 7. 2023!

Vladislav Gajda by oslavil 97. narozeniny.

V kampusu najdete 3 díla tohoto sochaře.

Vladislav Gajda se narodil 17. července 1925 a za svůj život se podílel na řadě plastik a soch nejen v Moravskoslezském kraji. Jedno z jeho děl zdobí třeba stěnu ve vestibulu pražské stanice metra Kačerov. Součástí Univerzitního muzea jsou 3 jeho reliéfy - Zrození železa, Zrození uhlí a Prométheus/Rozmach vědy, techniky a civilizace, který zdobí průčelí budovy a galerii vstupní haly rektorátu.

Vladislav Gajda: Zrození uhlí (interiér hlavního vestibulu budovy rektorátu)

Studenti Ekonomické fakulty si třeba všimli reliéfu nad vstupem do nedaleké SPŠ Kratochvílovy z ulice Matiční, který Vladislav Gajda vytvořil na konci 50. let. A pamětníci možná zapátrají v paměti a vybaví si dnes již odstraněnou fontánu, která byla oblíbenou atrakcí malých dětí na tzv. Kuřím rynku v centru Ostravy.

Vladislav Gajda: Fontána Pečetidlo (Jiráskovo nám., Ostrava) Foto: Petr Sikula, archiv GVUO

Vloženo: 17. 7. 2022