Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2023!

VŠB-TUO opět bodovala na Cenách Domu zahraniční spolupráce

Dům zahraniční spolupráce (DZS) vyhlásil i v roce 2022 Ceny DZS.

Ceny byly poprvé předány v roce 2018 a udělují se ve všech programech, které DZS administruje. Uspět může každý typ výjezdu nebo aktivity, ať už se jedná o dobrovolnický pobyt, vysokoškolské studium, nebo odbornou stáž. VŠB-TUO se do posledního ročníku aktivně zapojila a připravila hned několik nominací do jednotlivých kategorií. Do užšího finále se dostaly 3 nominace univerzity.

V kategorii Inkluze a diverzita byl nominován a nakonec také vyhrál projekt Společně to zvládneme aneb Nejsi na to sám. Cílem projektu je podpora zahraničních studentů a zaměstnanců v nelehkých životních situacích. Jeho realizaci má na starost International Contact Point (ICP). V poslední době ICP zaznamenalo narůst cizinců trpících zvýšenou mírou stresu či duševními poruchami, a to zejména v průběhu pandemie covidu-19 nebo na začátku války. V reakci na to začala univerzita nabízet služby anglicky hovořícího psychologa a osobnostního kouče. Služby anglicky hovořícího psychologa a kouče jsou poskytovány zdarma a anonymně, přičemž na každý semestr je vytvořen harmonogram konzultací.

V kategorii Udržitelnost byl nominován projekt ECQA Certified Electric Powertrain Engineer reagující na dynamické změny, kterými prochází automobilový průmysl v souvislosti s emisemi oxidu uhličitého a přechodem k elektrickým hnacím ústrojím, tedy k elektromobilům. Cílem projektu bylo přispět k proměně vysokoškolského vzdělávání budoucích inženýrů v automobilovém průmyslu tak, aby byli připraveni pracovat s elektrickými hnacími ústrojími a dalšími inovacemi. K řešení projektu byli přizváni zástupci firem ZF Friedrichshafen AG, Bosch a Magna. Během dvou let se díky projektu podařilo v oblasti elektrických hnacích ústrojí vyškolit přes sto (budoucích) inženýrů jak z univerzit, tak průmyslu. Vyškoleno bylo také patnáct trenérů, kteří budou nabyté vědomosti předávat dál. S projektovými partnery univerzita nadále spolupracuje, a tak bude kvalifikovaných inženýrů postupně přibývat.

V kategorii Zahraniční účastník přijíždějící do ČR byl nominován student 2. ročníku navazujícího studia, Atef Mahmoud. Atef pochází z Egypta a na FBI studuje obor HSE Professional. Ve spolupráci s ICP pomáhá zahraničním studentům a zaměstnancům během jejich prvních dnů a týdnů na VŠB-TUO. Společně s dalšími studenty doprovází zahraniční studenty a zaměstnance k lékařům nebo na Odbor azylové a migrační politiky. Je také jedním ze studentských ambasadorů, kteří pomáhají zahraničním studentům během celého procesu přijímacího řízení ke studium na VŠB-TUO. Atef společně s dalšími studentskými ambasadory tak pomáhají šířit dobré jméno VŠB-TUO v zahraničí.

Vloženo: 24. 3. 2023
Útvar: 9230 - Oddělení mezinárodních vztahů