Škola hrou s EKF

Na Ekonomické fakultě konají také další popularizační akce zacílené na středoškoláky, a to Podnikavý kreativec, DUEL a Den finanční gramotnosti.

Poslední jmenovaná soutěž se na EKF koná pravidelně každý rok a vždy je o ni ze strany středních škol velký zájem. Celkově totiž tato zábavná hra přispívá v šíření obecných základů finanční gramotnosti mezi mládeží. O Dni finanční gramotnosti jsme si povídali s jeho organizátorkou, Ing. Kateřinou Kořenou, Ph. D.

Soutěž se na Ekonomické fakultě VŠB-TUO konala již počtvrté. Jsou středoškoláci v oblasti finanční gramotnosti rok od roku lepší, vzdělanější?

Částečně lepší jsou, je vidět určitý pokrok, ale hodně záleží na jednotlivých školách, jak se svými studenty pracují.

V čem mají největší mezery a co jim naopak nejvíce jde?

V umění si informace promyslet a pospojovat, celkově už jsou ale informovanější a lépe se vyznají v tom, jak danou informaci najít.

Jak vás napadlo uspořádat tuto soutěž?

Soutěž organizujeme ve spolupráci s firmou Finanční svoboda, která už v minulosti podobné akce pořádala. Takže jsem chtěla, aby tentokrát byla hlavním organizátorem Ekonomická fakulta, která by v rámci regionu měla být akademickým lídrem právě v oblasti finančního vzdělávání.

Hlásí se nejvíce gymnázia nebo spíše odborně zaměřené školy?

Bylo to každý rok různé, ale dá se říci, že ekonomické odborné školy převažují. Na druhou stranu máme v seznamu pravidelných účastníků i gymnázia. Soutěž se skládá ze dvou částí, první z nich je hra Finanční svoboda.

Líbí se středoškolákům hra? Stává se často, že dobře investují a zároveň rodinu Penízkových zabezpečí na důchod?

Hra se líbí velice, hráči občas dokonce zapomenou, že je to jenom hra a úplně vážně se s rodinou Penízkových radují nebo jsou smutní, když se něco nepovede. Hra se hraje ve dvoučlenných týmech, takže občas také není jednoduché se domluvit. V úvodu hrajeme výukovou hru, kde se studenti naučí pravidla hry a základní principy správného zacházení s penězi, v druhé části se už hraje o ceny. Tady se většině účastníků napodruhé podaří investovat správně a rodinu Penízkových zabezpečit. Ve druhé části ověřujete jejich znalosti prostřednictvím testu.

Na co se nejvíce ptáte?

Test pokrývá základní znalost, kterou by každý z nás měl mít o svých osobních financích. Tady je velice pěkně vidět, kdo už se orientuje v dané problematice a kdo s tím má zatím velký problém.

Pořádá Katedra financí přednášky o finanční gramotnosti na základních a středních školách, nebo to není nutné?

Ano, nabízíme řadu zajímavých témat z oblasti finanční gramotnosti, takže se studenti vždy mohou dozvědět něco nového. Jezdíme přímo na střední školy nebo mohou studenti přijet k nám. Konkrétní přednášky si pedagogové mohou najít na webových stránkách VŠB-TUO v rámci projektu Zlepši si techniku, kde je velké množství i dalších programů, které nabízí celá VŠB-TUO. Také se zde mohou jednotliví studenti přihlásit na Junior univerzitu, kde si mohou aktivity vybírat podle svého zájmu a volného času. I tady nabízíme přednášky související s finanční gramotností.

Měla by být finanční gramotnost součástí výuky na základních a středních školách?

Ona už vlastně je, ale obvykle jako součást společenskovědního základu a záleží na každé škole, jaký prostor dá této výuce, a na každém pedagogovi, jak se s danou problematikou vypořádá. Důležité je, jak ji vyučující dokáže přiblížit svým žákům. A to není nic jednoduchého.

Znáte už termín dalšího ročníku soutěže? Na jaké jiné aktivity se studenti mohou těšit?

Den finanční gramotnosti budeme pořádat zase příští rok v březnu. Vedle této soutěže na Ekonomické fakultě pravidelně pořádáme na podzim soutěž DUEL pro studenty středních škol s ekonomickým zaměřením, kde studenti řeší zajímavé situace ve fiktivním podniku. Poprvé v loňském listopadu také proběhla nová soutěž Podnikavý kreativec, která vznikla v rámci projektu NICE. Ten je podpořen Evropskou unií v rámci programu Erasmus+ a je zaměřený na podnikavost studentů středních škol.

Vloženo: 22. 6. 2023