Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2023!

Za sbírkou akademika Františka Čechury

Tip na výlet do Velkých Opatovic.

Součástí Univerzitního muzea jsou nejen umělecká díla, ale například také sbírka historických měřících přístrojů akademika Františka Čechury. Ta obsahuje celkem 398 položek, z toho 108 různých typů teodolitů, 15 tachymetrů a tachografometrů, 52 nivelačních přístrojů, 11 starých počítacích strojů, kompasy, pásma, topografické soupravy, vynášecí soupravy a další geodetické pomůcky různého stáří. V současné době je větší část exponátů dlouhodobě zapůjčena v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích. S blížícím se létem a časem dovolených vám tak nabízíme tip na zajímavý výlet.

Bývalý rektor VŠB-TUO prof. Ing. Dr. mont. František Čechura, DrSc., který byl členem Katedry důlního měřictví, se již na přelomu 19. a 20. století významně zasadil o vznik této sbírky. První exponáty byly pořízeny již v roce 1896, přičemž nejstarším přístrojem je zrcadlový goniograf z roku 1877 od italské firmy Müller.

Po odchodu do důchodu sbírku prof. Čechura věnoval Katedře důlního měřictví, která ji dále spravovala a doplňovala. U příležitosti 100. výročí narození jejího zakladatele byla sbírka v roce 1987 pojmenována po akademiku Františkovi Čechurovi. 

Zásluhou vedoucího Institutu geodézie a důlního měřictví doc. Ing. Pavla Černoty Ph.D. a díky velkému pochopení vedení Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO můžete téměř celou sbírku, která představuje technický vývoj důlně měřických a geodetických přístrojů, zhlédnout i v expozici Moravského kartografického centra ve Velkých Opatovicích. Další část sbírky je zapůjčena do Národního technickém muzea v Praze.

Vloženo: 23. 5. 2022
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět