Platnost průkazů se prodlužuje vylepením revalidační známky. Je proto potřeba se dostavit s průkazem na Kartové centrum nebo další místa uvedená v poskytovaných službách na hlavní stráce webu KC. Cena za prodloužení je uvedena v ceníku. Je možné ji zaplatit v hotovosti na místě nebo bezhotovostně přes EPS.
Aby bylo možné provést prodloužení, je potřeba být zapsán ke studiu do akademického roku, pro který se prodloužení provádí.
Aby se předešlo zneužití je možné průkaz zablokovat přes web nebo kontaktováním Kartového centra. Pro vystavení nového průkazu je potřeba se dostavit v pracovní době na Kartové centrum. Vystavení duplikátu je zpoplatněno dle ceníku.
S průkazem je potřeba se dostavit na Kartové centrum. Ověří se, zda je problém v čipu. Na něj je poskytována záruka 2 roky. Záruka se nevztahuje na mechanické poškození průkazu.
Pokud dochází k výdeji duplikátu průkazu, je zpoplatněn dle ceníku (pokud výměnu nepokryje záruka nebo průkaz byl vydán před více než 5-ti léty).
Ne, není to potřeba. Stačí kontaktovat studijní referentku, která vše zařídí. Musíte ji ale informovat o tom, jaký typ průkazu požadujete, předat fotografii a případně zaplatit poplatek za vstavení průkazu (např. za ISIC).
Studijní referentce je potřeba předat průkazovou fotografii. Na zadní straně fotografie musí být uveden jednoznačný identifikátor osoby - osobní číslo na VŠB nebo přijmení, jméno a datum narození.
Další požadavky odpovídají běžným požadavkům na fotografii:
Musí odpovídat současné podobě
Musí ukazovat hlavu a ramena focené osoby
Rohy fotografie mohou být rovné nebo zaoblené
Rozměry musí být 35 x 45 mm
Zobrazovaná osoba musí být bez brýlí s tmavými skly (s výjimkou nevidomých) a bez pokrývky hlavy (není-li její použití odůvodněno zdravotními nebo náboženskými důvody; pokrývka hlavy nesmí zakrývat obličejovou část způsobem znemožňujícím identifikaci)
Pozadí bílé až světlemodré, ideální je plynulý přechod těchto barev
Pozadí nesmí být členité např. tvořené krajinou nebo částmi krajiny, budovami nebo částmi budov, nesmí ukazovat další osoby nebo části dalších osob
Osoba musí být zobrazena v předním čelném pohledu
Pohled osoby musí směřovat do objektivu
Výška obličejové části hlavy (vzdálenost od kořene nosu k bradě) musí být minimálně 13 mm. Mezi horním okrajem hlavy a horním okrajem fotografie musí být minimálně 2 mm
Osvětlení použité při fotografování nesmí vytvářet odlesky, které by skryly nebo výrazně pozměnily charakteristické identifikační znaky zobrazované osoby
Fotografie nesmí být znečištěna, pomačkána, potrhána nebo potištěna razítkem
Fotografie nesmí být příliš tmavá ani příliš světlá
Nechali jste si k průkazu vystavit klíčenku, zde je několik rad k jejímu používání.
Klíčenka má stejnou funkcionalitu jako průkaz. Proto pokud ji ztratíte, je třeba ji co nejdřive zablokovat, aby nedošlo k jejímu zneužití, a to buď na webu nebo Kartovém centru.
Oproti průkazu má klíčenka kvůli menším rozměrům nižší čtecí vzdálenosti (cca o 50%). A pokud je čtečka umístěna na kovovém podkladu, nemusí s klíčenkou vůbec fungovat. V takovém případě je třeba klíčenku přiložit těsně na povrch čtečky, případně s ní hledat vhodné místo na čtečce (střed, rohy, okraje). Případně, pokud je to možné, přizvednout čtečku (oddálit ji od kovového podkladu - stačí 3-5 cm).
Protože klíčenka neobsahuje vizuální identifikaci oprávněného majitele, tak jako karta, mohou být některé služby univerzity nedostupné (např. v Ústřední knihovně).
Je potřeba se v dostavit osobně na Kartové centrum nejlépe se zaměstnaneckým/studentským průkazem. Klíčenka bude vydána na počkání po zaplacení poplatku (viz Ceník). Platit je možné hotovostí přímo na Kartovém centru nebo bezhotovostně přes EPS (https://eps.vsb.cz).