Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Autor: prof. Ing. Dr. mont. František Čechura, DrSc.

Datace: První exponáty byly pořízeny již v roce 1896, nejstarší exponát z roku 1877

Umístění: Sbírka je umístěna v místnosti JC 229 (HGF, Katedra geodézie a důlního měřictví), v současné době je část exponátů dlouhodobě zapůjčena v Moravském kartografickém centru ve Velkých Opatovicích a v Národním technickém muzeu v Praze.

Historie sbírky

Sbírka vznikla na začátku dvacátého století zásluhou významné osobnosti důlního měřictví akademika Františka Čechury (1887-1974). František Čechura v roce 1920 nastoupil na Stolici důlního měřictví a geodézie Vysoké školy báňské v Příbrami jako její přednosta a mimořádný a později řádný profesor. V letech 1945-1950 se stal rektorem Vysoké školy báňské, tehdy již se sídlem v Ostravě. Jeho zásluhou byla v roce 1951 zřízena samostatná specializace – důlní měřictví. Na VŠB pracoval až do roku 1957, kdy odešel do důchodu a sbírku věnoval katedře.

Katedra důlního měřictví tuto sbírku dále spravovala, provozovala, doplňovala a našla jí důstojné prostory v areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě. U příležitosti 100. výročí narození akademika Františka Čechury v roce 1987 byla sbírka pojmenována po svém zakladateli.

První exponáty byly pořízeny již v roce 1896. Jedná se o výrobky firmy Tesdorpf, Stuttgart jako např. repetiční teodolit, řetězec, stolní libela a další. Svou výrobou nejstarším přístrojem je zrcadlový goniograf z roku 1877 firmy Müller v Terstu. Početně největší zastoupení má firma Josef a Jan Frič, Praha – 43 exponátů.

Sbírka obsahuje celkem 398 položek, z toho 108 různých typů teodolitů, 15 tachymetrů a tachografometrů, 52 nivelačních přístrojů, 11 starých počítacích strojů, hornické kompasy, pásma, topografické soupravy, vynášecí soupravy a další geodetické pomůcky různého stáří. Je zde možno na malé ploše shlédnout technický vývoj důlně měřických a geodetických přístrojů celkem 73 jemnomechanických dílen z celého světa. Část sbírek tvoří exponáty domácí výroby – především výrobky firem Josef a Jan Frič Praha, Srb a Štys Praha, R. M. Brandeis Praha, O. Spitra Praha. Nelze také opomenout přístroje vyráběné n.p. Meopta Praha. Zahraniční výroba je zde zastoupena firmami z Rakouska, Německa, Švýcarska, bývalého SSSR, Maďarska, Francie, Anglie atd.

V letech 2004 a 2005 probíhala přestavba celé sbírky a její archivace včetně nového vybavení výstavního prostoru. Dne 15. 9. 2005 byly tyto rekonstruované prostory opět otevřeny. Slavnostního aktu se ujal děkan Hornicko-geologické fakulty Prof. Ing. Jaroslav Dvořáček, CSc. spolu s vedoucím Institutu geodézie a důlního měřictví Prof. Ing. Janem Schenkem, CSc.. Vznikl tak opravdu důstojný stánek pro tuto sbírku, která je zpřístupněna jak pro studentskou, odbornou, ale i laickou veřejnost.

Poděkování patří především vedení Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO a drobným sponzorům z řad technické praxe za jejich finanční příspěvky, které umožnily sbírku zrekonstruovat a rozšířit, stejně tak jako pracovníkům Institutu geodézie a důlního měřictví za jejich dobře odvedenou práci.

Zdroj: archivní materiály Katedry geodezie a důlního měřictví

prof. Ing. Dr. mont. František Čechura, DrSc.

(1887–1974)

František Čechura se narodil 7. května 1887 ve Skvrňanech u Plzně (dnes městská část Plzně). Původně chtěl studovat matematiku a fyziku na pražské univerzitě, ale z existenčních důvodů nastoupil ke studiu na Vysokou školu báňskou v Příbrami. V roce 1908 složil s výborným prospěchem první a v roce 1910 druhou státní zkoušku z odboru horního inženýrství, o rok později absolvoval odbor hutního inženýrství. V závěrečném období studia získával cenné zkušenosti jako výpomocný asistent u prof. Ing. Dr. tech. Františka Köhlera v ústavu geodézie a důlního měřictví.  V roce 1911 pracoval půl roku jako asistent prof. PhDr. Františka Ryby v ústavu pro mineralogii, petrografii, paleontologii, geologii a nauku o ložiskách užitkových nerostů.

Po ukončení vysokoškolského studia v roce 1911 František Čechura nastoupil do praxe a byl zaměstnán u Pražské železářské společnosti v Nučicích jako inženýr-asistent. Pracoval v provozu na různých závodech patřících uvedené společnosti, a to v Jinočanech, Krahulově, Nučicích a ústřední měřické kanceláři pod vedením uznávaného odborníka v oboru důlního měřictví Ing. Viktora Kadainky. V období první světové války vedl samostatně doly v Nučicích a Jinočanech. Současně byl pověřován speciálními výzkumnými úkoly mimo své působiště. V roce 1915 vedl výzkum manganového ložiska u obce Mollen nedaleko lázeňského města Windish-Garsten v Rakousku, v letech 1916–1917 řídil kutací práce na manganovou rudu u Chvaletic na Přeloučsku. V roce 1916 byl přeložen na důl v Nučicích a současně pověřen vedením vápencových velkolomů u Mořiny a Kozolup nad Karlštejnem. Zde se zabýval jejich reorganizací po stránce dobývání a strojní dopravy.

Po vzniku Československa odešel František Čechura v listopadu 1918 ze služeb Pražské železářské společnosti. Půl roku vedl důlně-měřickou kancelář po zesnulém autorizovaném horním inženýrovi Karlu Holém v Plzni a v květnu 1919 přijal místo závodního u Středočeského těžařstva na železnou rudu se sídlem v Praze. V této funkci řídil otvírkové a průzkumné práce v zastavených dolech pod Skalkou u Mníšku pod Brdy a kutací práce na Hřebenech. V tomto období současně pracoval na své doktorské dizertační práci O připojovacím čtyřúhelníku stranovém. V roce 1919 na VŠB v Příbrami úspěšně prošel rigorózním řízením a téhož roku mu byla udělena vědecká hodnost doktora montánních věd (Dr. mont.).

Na základě své důlně-měřické odborné praxe byl František Čechura profesorským sborem VŠB v Příbrami ve studijním roce 1919/1920 ustanoven honorovaným docentem nově zavedeného předmětu geodézie pro hutníky. V roce 1920 byl navržen na uprázdněnou profesuru geodezie a důlního měřictví. Rozhodnutím prezidenta T. G. Masaryka byl v lednu 1921 jmenován mimořádným profesorem a na VŠB v Příbrami přešel do řádného pracovního poměru. Řádným profesorem důlního měřictví a geodézie byl jmenován v lednu 1927.

V roce 1921 se stal přednostou Stolice důlního měřictví a geodézie a v čele tohoto ústavu (později katedry) stál pětatřicet let. Po celou dobu František Čechura rozvíjel činnost ústavu jak po stránce vědecko-výzkumné, tak pedagogické. Od počátku svého působení se věnoval také modernizaci výuky a přípravě učebních pomůcek. V roce 1925 vydal první soustavnou práci v českém jazyce o důlním měřictví, která vyšla ve dvou litografovaných svazcích s příklady doplňujícími teorii a řadou obrázků speciálních přístrojů. Práce vyšla pod názvem Důlní měřictví a odbornou veřejností byla velice dobře přijata.

Vědecké činnosti se František Čechura věnoval rovněž po uzavření českých vysokých škol v listopadu 1939. Rozsáhlé byly také jeho aktivity v odborných společnostech a institucích. Byl členem Národního komitétu geodetického a geofyzikálního v Praze (od roku 1927), externím členem Státního ústavu geofyzikálního v Praze (od roku 1928), Slovanského ústavu v Praze (od roku 1929), znalcem prvního odboru Masarykovy akademie práce (od roku 1931), dopisujícím členem Královské české společnosti nauk v Praze (od roku 1937) a členem redakční rady technického časopisu Příspěvky k dějinám české práce technické.

Ukončení druhé světové války a opětovné zahájení činnosti VŠB v Příbrami znamenalo novou etapu nejen ve vývoji školy, ale také v životě Františka Čechury. Výnosem ministerstva školství byl v červnu 1945 pověřen výkonem úřadu rektora. V počátcích svého působení v této funkci se musel zabývat nejen obnovením činnosti VŠB v Příbrami, ale následně také mnohem náročnějšími úkoly spojenými s jejím přeložením do Ostravy, které bylo nařízeno dekretem prezidenta republiky Edvarda Beneše z 8. září 1945. V čele školy stál jako úřadující prorektor také v letech 1947–1949, kdy nebyla vyřešena otázka nástupu nově zvoleného rektora prof. Ing. Františka Maříka.

V rámci ústavu důlního měřictví a geodézie už v příbramském období založil rozsáhlou historickou sbírku důlně-měřických, geodetických a geofyzikálních přístrojů, kterou doplňoval také v Ostravě. Tato mimořádná sbírka považována za největší svého druhu na světě a dodnes nese jméno svého zakladatele.

Za dlouholetou odbornou činnost se Františku Čechurovi dostalo několikrát vysokého uznání. V roce 1953 byl jmenován řádným členem Československé akademie věd – akademikem a v tomtéž roce mu byla udělena vědecká hodnost doktora technických věd (DrSc.). Při příležitosti 80. narozenin v roce 1967 byl oceněn udělením Zlaté plakety F. Pošepného za zásluhy v geologických vědách a Zlaté plakety F. Křižíka za zásluhy v technických vědách. Ve stejném roce mu prezident ČSSR udělil také Řád práce.

František Čechura zemřel 7. srpna 1974 v Ostravě ve věku 87 let.

Odkaz F. Čechury je stále živý a odborníci v oboru geodézie a důlního měřictví se k jeho dílu stále vracejí. Proto také Společnost důlních měřičů a geologů uděluje od roku 2005 Pamětní medaili akademika Františka Čechury za významný přínos rozvoje důlního měřictví.

Mgr. Petr Kašing, Archiv VŠB-TUO

Precizní nivelační přístroj s volným dalekohledem a reverzní nivelační libelou. Druhá libela slouží pro urovnání v příčném směru
Teodolit Meopta THO 30x360o repetiční, kovové kruhy, vernierová jednotka 30“, vnitřní elektrické osvětlení
Nivelační přístroj NK 30x pro přesnou nivelaci II. a III. řádu. Vodorovný kruh dělený na 400g. Zvětšení dalekohledu 30x
Univerzální teodolit s přesností odčítání na vernieru 1´. Libely : alhidádová, pojistná, nivelační a indexová (opatřena Wildovými hranoly). Zaostřování dalekohledu vnitřní zaostřovací rozptylkou
Signál se záměrným terčem
Teodolit. Nejmenší dílek hlavní stupnice 15´. Počet dílků na vernieru 1
Nivelační přístroj Ni 020 A
Kapesní důlní teodolit s krytým horizontálním kruhem
Teodolit Theo 020 A
Důlní  teodolit
Model nivelačního přístroje krabicová i sázecí libela, dalekohled volný
Teodolit s mimostředným dalekohledem, se šroubovými drobnoměry na horizontálním i vertikálním kruhu s přesností odčítání 10“
Precizní teodolit s drobnoměry na horizontálním a nonií na vertikálním kruhu s reverzní nivelační libelou. Dělení horizontálního kruhu 400g
Vegův nivelační průzor
Teodolit s odčítáním na 4 místech horizontál. kruhu
Vernierový repetiční teodolit s prokladným dalekohledem a pevnou nivelační libelou na dalekohledu
Buzolní teodolit s kulovým ložiskem ve speciální objímce, do níž lze našroubovat tři stavěcí šrouby
Redukční kódový tachymetr „RECOTA“ pro měření horizontálních i vertikálních úhlů a délky vč. barometru a odrazných hranolů
Odrazný hranol (součást Redukčního kódového tachymetru „RECOTA“)
Repetiční tachymetr R9 s přesností odčítání na vernieru 20“
Teodolit Theo 010 gradový, s přesností měření na vteřiny
Univerzální měřicí přístroj se stojanem s pevnou libelou
Repetiční důlní teodolit s verniery
Precizní důlní repetiční teodolit se stupnicovými mikroskopy. Průměr kruhu 12 cm, dálkoměrný dalekohled, očnicový hranol, sázecí libela
Precizní repetiční důlní teodolit se stupnicovými drobnohledy na horizontálním kruhu
Buzolní repetiční teodolit s dalekohledem s vnitřní zaostřovací čočkou
Repetiční teodolit s kovovými kruhy. Odčítání na vernierech, indexová libela se pozoruje v zrcátku
Repetiční  teodolit se stupnicovými mikroskopy. Překladný dalekohled, sázecí libela
Teodolit s krytým horizontálním kruhem a odčítáním na čtyřech místech horizontálního kruhu
Repetiční důlní teodolit
Záměrné důlní signály
Nivelační přístroj s děleným elevačním šroubem
Promítací přístroj Csétiho pro vyšetření klidové polohy olovnic při připojovacím měření v jámě
Přístroj pro měření horizontálních i vertikálních úhlů. Odčítání na horizontálním kruhu s přesností na 1´
Nivelační přístroj se Stamferovým šroubem. Dalekohled volný, libela reverzní, čepovitý stojan
Důlní teodolit (na teodolitu byla provedena autokolimační úprava dalekohledu pro Foxovo připojovací měření dle prof. J. Matouše)
Repetiční důlní teodolit s vertikálním kruhem a buzolou
Nivelační přístroj s oddělitelným dalekohledem a dvěma libelami
Buzolní teodolit s křížovou libelou a dvěma páry odčítacích lup
Malý nivelační přístroj s noniem na horizontálním děleném kruhu
Teodolit malých rozměrů s reverzní a křížovou libelou. Odčítání na dvou místech horizontálního i vertikálního děleného kruhu pomocí dvojic lup

Ukázka Sbírky historických měřických přístrojů akademika Františka Čechury