Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2023!

Umění na Ekonomické fakultě

Nejen porubský kampus je ozdoben uměleckými díly.

Stavba nové Ekonomické fakulty v kampusu pokračuje. Než se do ní ovšem studenti přesunou z centra města a budou obdivovat nejen její architektonické krásy, ale také nová umělecká díla, pojďme si připomenout ta, která jsou neodmyslitelně spjata s budovou na Sokolské třídě.

Mozaika neznámého autora

Pokud přijíždíte od Nové radnice na křižovatku u Mostu Pionýrů, nemůžete na protější straně přehlédnout skleněnou mozaiku v nárožním podchodu. Kdo je autorem se v archivních materiálech neuvádí, ale jisté indicie vedou k architektovi přestavby z počátku 60. let. Tuto hádanku můžete odkrýt zde.

Předávání zkušeností

Od mozaiky se přesuneme k hlavnímu průčelí dnešní Ekonomické fakulty, dříve Hutnické fakulty, na Sokolské třídě. Na něm jsou umístěny tři reliéfy umělce Damiana Pešana, které představují předávání zkušeností z určitých oborů studentům. O jaké obory se jedná konkrétně, se dozvíte zde.

Světlonoš

Pokud bychom zašli za roh směrem na ulici Dr. Šmerala a vzhlédli vzhůru na zadní průčelí Ekonomické fakulty, naše pohledy by se střetly s postavou anděla, který v ruce třímá hornický kahan. Tato figurální plastika Marka Pražáka, která od roku 2013 znovu v noci osvětluje ulici, má zajímavou historii vzniku. Nejen o ní se více dozvíte zde.

Vloženo: 31. 8. 2022