Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Autor: Marek Pražák

Datace: 2001

Umístění: na konzole zadního průčelí Ekonomické fakulty do ulice Dr. Šmerala v Moravské Ostravě

Provedení: figurativní plastika z epoxidové pryskyřice na ocelové kostře s mosaznými křídly nesoucí hornický kahan s osvětlením, vysoká 400 cm

(PADLÝ) ANDĚL S KAHANEM

Místo pro svoji sochu si našel její autor Marek Pražák sám. Dlouhé roky ho provokovala prázdná římsa na keramické fasádě budovy Ekonomické fakulty VŠB-TUO. Budova vznikla přístavbou starší části původně Hutnické fakulty v polovině 50. let 20. století ve stylu klasicizujícího socialistického realismu. Jednotlivé stavby dnes tvoří celý městský blok, obklopený rušnými ulicemi centra Ostravy.

Sochař při návrhu přemýšlel postupně o různých variantách. Představoval si vertikální, provokativní sochu – nejdříve postavu ženy vykračující z římsy do volného prostoru ulice (Krok). Postupně se dostal až k postavě s hornickým kahanem osvětlující město z výšky ochranným světlem. Typické ostravské sochy s kahany zobrazují tradičně postavy horníků. Od tohoto zobrazení, které najdeme na mnoha budovách v blízkém okolí v centru města, postoupil autor k představě kahanu svítícího v rukou anděla. Anděl Světlonoš dostal podobu neurčité oboupohlavní bytosti provokující svou nejasností a neuchopitelností. Světlonošův kahan na rozdíl od ostatních kamenných kahanů v rukou kamenných havířů měl skutečně svítit elektrickým světlem.

Nejasná podoba sochy s křídly, špičatou čepičkou a jasně modrým tělem provokuje k různým výkladům. Máme před sebou pyšného anděla svrženého z nebe a odsouzeného k věčnému balancování nad hlubinou ulice, nebo důlního skřítka? Světlonoš je přece českou variantou jména Lucifer. Osvětluje Světlonošův kahan poutníkům cestu domů, anebo svítí kdesi nahoře ve tmě, aby svedl chodce z jeho řádné cesty po chodníku?

Když byla socha na římsu v roce 2001 umístěna, kahan v ruce Světlonoše svítil. Protože o údržbu elektroinstalace v kahanu na nedostupném místě vysoko nad hlavami chodců nebylo pečováno, Světlonošovo světlo po čase potemnělo. Obnovu osvětlení inicioval okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu, jehož členové se společně s autorem plastiky postarali o opravu kahanu (ve spolupráci s Ekonomickou fakultou VŠB-TUO a Městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz). V prosinci 2013 v den zimního slunovratu se Světlonošův kahan nad Ostravou znovu slavnostně rozsvítil.

17_01_22-M.jpg
Světlonoš, fotografie Roman Polášek
Světlonoš, fotografie Roman Poláček
Plastika Světlonoše na fasádě Ekonomické fakulty, fotografie Roman Polášek
Světlonoš v nočním osvětlení během rozsvícení v prosinci 2013, akce okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu, fotografie Roman Polášek

Marek Pražák

(* 1964)

Dílo: Světlonoš

Ostravský umělec Marek Pražák studoval v letech 1986–1992 na Vysoké škole uměleckoprůmyslové na katedře tvarování strojů a nástrojů ve Zlíně design u profesorů Pavla Škarky a Zdeňka Kováře. Zabývá se volnou i užitou tvorbou a využívá k tomu širokou škálu médií od tradičních materiálů přes zvuk, slova a texty až po pohyb a akci. Stejně široká je i oblast jeho uměleckého vyjadřování – sochařství, kresba a malba, design a performance, hudba a zpěv. Vytvořil výtvarná díla jako součást architektury pro soukromé i institucionální zadavatele, pracoval pro divadlo, televizi i film. Pro Fakultu bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO navrhl slavnostní vysokoškolské insignie z mosazi, bronzu a stříbra.