Požár, povodně, hromadné dopravní nehody, úniky nebezpečných látek, výbuch, přírodní katastrofy, davové šílenství, pracovní úraz či průmyslová havárie. Dnes a denně jsme svědky nebo účastníci těchto tísňových a krizových situací, ať už osobně nebo prostřednictvím sdělovacích prostředků. Vidíme tak práci profesionálů – záchranářů, hasičů a policistů, kteří při těchto událostech zasahují. Tyto záchranné složky společně postupují při své práci podle definovaných pravidel spolupráce.
Připravit se na tyto krizové situace, umět racionálně jednat, velet, rozhodovat se a dále situaci komunikovat médiím není vůbec jednoduché. Jednou z možností, jak se naučit zvládat tyto mimořádné situace je využití simulátorů. Centrum simulačních technologií (CESIT) Fakulty bezpečnostního inženýrství VŠB – TUO využívá pro simulaci jednak virtuální reality (simulátor XVR), jednak fyzické reality – manažerské, resp. válečné hry (SIMPROKIM – Simulátor pro krizový management).
Centrum simulačních technologií je unikátní pracoviště pro zvyšování úrovně odborných dovedností a znalostí studentů, právnických osob, orgánů samosprávy a obyvatelstva.
Centrum slouží jak studentům fakulty, kde je nedílnou součástí výuky, tak jako komerční partner při výcviku krizových štábů a bezpečnostních a záchranných sborů České republiky.
CESIT (2019) je svým technologickým zázemím v oblasti XVR největším v České republice. A to jak v univerzitním, tak i komerčním prostředí. Nabízí možnosti simulování většiny reálně se vyskytujících mimořádných situací.
Studenti mají možnost využívat simulace reálných prostředí, např. průmyslový podnik, obytná zóna, tunel, které jsou vytvořeny na základě případových studií a jsou součástí XVR softwaru jako předdefinované. Zároveň mohou pracovat s nově vytvořenými reálnými situacemi, které odpovídají místním zvyklostem – například mohou provádět simulovaný zásah přímo v prostředí kampusu univerzity, nebo zkušebně odhalit závady na strojích v rámci bezpečnosti práce. Vše je založeno na programování ve virtuální realitě.
Fakultní instalace technologie XVR obsahuje celkem 9 aktivních pozic pro výcvik studentů a 14 pozic pro pasivní pozorování specifického zadání. Pro každou krizovou situaci se dle scénáře mohu vytvořit specifické podmínky a v těch si studenti musejí rozdělit své role tak, aby se v situaci dovedli pohybovat a uměli pracovat v rámci týmu podle daných pravidel.
Nedílnou součástí fungování Centra simulačních technologií je přítomnost odborníků z praxe, kteří se stávají neocenitelnými učiteli. Jsou to odborníci, kteří po desetiletí pracovali, nebo pracují v záchranných a bezpečnostních složkách nebo hasičských záchranných sborech na regionální i republikové úrovni. Studenti se učí krok po kroku řešit složité situace a komunikovat je z pohledu tísňových složek nebo masmédií. K tomuto účelu slouží simulátor Simulátoru OKOLNÍ SVĚT pro simulaci činnosti operačních středisek a dalších účastníků bezpečnostního systému a Simulátor MEDIAROOM pro výuku krizové komunikace. Technické a operativní řízení průběhu výuky je prováděno z režijního pracoviště.
Fakulta bezpečnostního inženýrství Vysoké školy báňské – technické univerzity Ostrava poskytuje komplexní vzdělání v bezpečnostních oborech zaměřených na bezpečnostní inženýrství a požární ochranu v rámci bakalářských, magisterských a doktorských programech v českém a anglickém jazyce, zakončené státní závěrečnou zkouškou. Nabízí také krátkodobé studium v rámci Exchange programu univerzity a mezinárodní letní školy. Absolventi fakulty pracují jako krizoví manažeři, bezpečnostní manažeři, požární a bezpečnostní specialisté, nebo HSE manažeři ve veřejné správě a soukromém sektoru.
Adéla Macháčková