Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2022!

S Math4U středoškoláky baví matematika

Matematika je strašákem mnoha středoškoláků. Studenty styl učebnice + tužka + papír nebaví a učitelé musí věnovat hodně času a úsilí přípravě neotřelých materiálů a zajímavých příkladů k procvičení. I proto Katedra aplikované matematiky z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO přišla s výukovým portálem Math4U pro procvičování celé středoškolské matematiky.

Portál Math4U (math4u.vsb.cz) učitelům umožní za pár minut si připravit nové písemky a interaktivní testy z obrovské databáze 4200 příkladů a zaujmout třídu některou ze 150 tréninkových her. Studentům nabízí originální aplikaci pro procvičování na mobilu nebo tabletu. Zdarma, s pěknou grafikou a ve čtyřech jazycích.

„Učitelé si chválí hlavně rychlou tvorbu písemek. Nemusí již vymýšlet zadání nových úloh, kreslit složité obrázky a technicky to zpracovávat. Aplikace funguje jako nákupní košík. Učitelé si vyberou otázky, které se jim líbí, hodí je do nákupního košíku, stisknou tlačítko a písemka je hotova. S dokonalou sazbou matematiky a ve formátu PDF určeném přímo k tisku. Stačí jen poslat na tiskárnu,“  přibližují Petra Vondráková a Petr Beremlijski.

Studenti si vybírají z dvanácti tematických oblastí, ty jsou rozděleny na další podoblasti a následně dle úrovně. Student si vybere, co chce procvičovat, v jakém jazyce, vybere si i počet otázek. Aplikace mu vygeneruje test na míru. Ten se skládá z otázek s jednou správnou odpovědí, student získává vyhodnocení po zodpovězení každé otázky. Má možnost průběžného i souhrnného procvičování a to na počítači, tabletu i mobilu. A procvičovat mohou studenti i společně. Na portálu Math4U totiž najdou i část určenou pro třídu. Ta obsahuje 150 tréninkových interaktivních her.

Do budoucna čeká Math4U také spousta novinek – část pro třídu bude interaktivní, učitel bude moci své připravené testy zpřístupnit studentům přes kód a zpětně získávat výsledky studentů a úspěšnost řešení jednotlivých úloh. Díky tomu se bude moci zaměřit na tematiku, která studentům moc nejde. Novinkou pro učitele budou i tzv. klonované písemky. Znamená to, že když si učitel vytvoří jednu písemku, dostane k ní automaticky i klonovanou, tj. variantu A a B.

Math4U existuje v několika jazykových variacích – češtině, angličtině, polštině a slovenštině. Chystá se také překlad do španělštiny. „Angličtina otevírá dveře do světa, projekt se líbí i na zahraničních konferencích,“ vysvětlují matematici s tím, že se snaží pokrýt osnovy všech států, protože ne všechno učivo, které se učí tady u nás v Česku, se učí i v Polsku či na Slovensku.

Vloženo: 15. 1. 2020