Tiskové zprávy

V Chodníku slávy VŠB-TUO přibude již čtvrtá stopa absolventa

miniatura
20.9.2017
Září se na VŠB – Technické univerzitě Ostrava každoročně nese v duchu oslav. V pátek 22. 9. proběhne Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1967, a zároveň bude odhalena stopa profesora Josefa Aldorfa v Chodníku slávy. Před rektorátní budovou VŠB-TUO tak přibude v pořadí již čtvrtý otisk významného absolventa.

Ostravská noc vědců: Svět je v pohybu a my s ním

miniatura
18.9.2017
Věda je s vámi na každém kroku. Po cestě do práce, při každém mrknutí i na cestě na dovolenou. Přijďte poznat tuto skrytou hybnou sílu zblízka: 6. října 2017 od 17 do 22 hodin Ostravu opět ovládne Ostravská noc vědců, jejímž letošním tématem je právě mobilita.

Na Fakultě elektotechniky a informatiky proběhla Mezinárodní letní škola

miniatura
11.9.2017
Katedra informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádala v termínu 3. 9. 2017 – 8. 9. 2017 Mezinárodní letní školu na téma hlubokého učení a vizuální analýzy dat.

Jsme součástí Národního centra Průmyslu 4.0

miniatura
5.9.2017
NCP 4.0 přispěje k využití nejnovějších poznatků v praxi.

Inaugurace nového rektora a festival Art and Science

miniatura
4.9.2017
Ve čtvrtek 7. září čekají VŠB – Technickou univerzitu Ostrava hned dvě velké události. Proběhne inaugurace nového rektora, 29. srpna prezidentem jmenovaného prof. RNDr. Václava Snášela, CSc. a také prorektorů. Ve stejný den je od 9 do 22 hod. připraven festival Art&Science, dopoledne především pro střední školy, do večera pak pro širokou veřejnost.

Děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky prof. Snášel navštívil belgickou Hasselt University

miniatura
24.8.2017
Děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. navštívil v průběhu své pracovní cesty v Belgii Hasselt University. Kontakt na belgickou univerzitu zprostředkoval VŠB-TUO velvyslanec ČR v Belgickém království J. E. Jaroslav Kurfürst. Velvyslanec hovořil s děkany a proděkany VŠB-TUO během své návštěvy Ostravy v březnu 2017 a po sdělení vytipovaných oblastí spolupráce osobně navštívil Hasselt.

Spolupráce PLATO a Fakulty elektrotechniky a informatiky ojediněle propojí svět umění a vědy

miniatura
21.8.2017
Historicky první spolupráci svého druhu dnes smluvně uzavřely galerie současného umění PLATO Ostrava a Fakulta elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Svět techniky a přírodních věd se tak dlouhodobě propojí se světem umění. Prvním výsledkem ojedinělé spolupráce bude proměna částí fakultní budovy ve výstavní prostory.

Novinky i pro univerzitu třetího věku

miniatura
16.8.2017
Pět fakult VŠB – Technické univerzity Ostrava umožňuje studium na univerzitě třetího věku. Pro své studenty si univerzita připravila v akademickém roce nové studijní programy, ale také zajímavé přednášky navíc nebo velmi oblíbené exkurze. Každým rokem studují v této formě celoživotního vzdělávání jen na VŠB-TUO stovky seniorů.

Vysokoškolský ústav IT4Innovations bude mít nového ředitele

miniatura
28.7.2017
Novým ředitelem vysokoškolského ústavu IT4Innovations se od 1. srpna 2017 stane doc. Mgr. Vít Vondrák, Ph.D., který je současným vědeckým ředitelem IT4Innovations.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE"

miniatura
26.7.2017
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 500 tisíc korun na realizaci projektu „Zapojení studentů VŠ a SŠ do vývoje designu – stavby designového modelu vozu StudentCar SCE v měřítku 1:1.“

CHCI, ABY CENTRUM ENET BYLO RESPEKTOVÁNO NEJEN V ČR, ALE I VE SVĚTĚ, ŘÍKÁ NOVĚ JMENOVANÝ PROFESOR VŠB-TUO STANISLAV MIŠÁK

miniatura
26.7.2017
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava rozšířila svou řadu profesorů. Nejvyšší vědecko-pedagogickou hodnost, tedy titul profesor, získali v červnu hned čtyři vědečtí pracovníci. Jedním z nich byl i doc. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., jež získal profesorský titul v oblasti Elektrické stroje, přístroje a pohony.

VŠB-TUO žije i v létě, letní školy střídají tábory

miniatura
19.7.2017
Oblíbený příměstský tábor Techcamp 2017 bude zahájen v posledním červencovém týdnu v kampusu VŠB-TUO. Technické zaměření tábora tentokrát naplní program v laboratořích Fakulty bezpečnostního inženýrství, Fakulty elektrotechniky a informatiky i Geologického pavilonu a Planetária, kde se děti zapojí do zábavných ukázek techniky pod vedením odborných garantů. Univerzita je v létě otevřena i nadaným dětem s autismem.

Univerzita na festivalu? Máme co nabídnout

miniatura
17.7.2017
Jaká je hodnota lidského myšlení a nakolik ji dokáže nahradit umělá inteligence? Pomohou přehrady překonat problémy spojené s vlnami veder, přívalových srážek a povodní? A kolik denně sníte, vypijete a vdechnete nanolátek? Diskuzní scénu festivalu Colours of Ostrava - forum MELTINGPOT doplní i scéna dvou ostravských univerzit: UNIVERcity EXPERIENCE STAGE. Po celou dobu festivalu (19. – 22. 7.) bude v prostorách Kompresorovny nabízet diskuze s odborníky na rezonující témata.

Univerzita vypsala motivační stipendia už od prvního ročníku

miniatura
27.6.2017
Vzhledem k tomu, že trend poklesu studentů bude pro vysoké školy aktuální ještě několik následujících let, stává se tak jednou z největších výzev, jak této skutečnosti předejít.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má nové profesory

miniatura
26.6.2017
Profesorský dekret si převzali Marian Marschalko, Stanislav Mišák, Petr Skupien, Emília Zimková a Radek Kučera.

Siemens uzavírá spolupráci s VŠB-TUO

miniatura
23.6.2017
Společnost Siemens Česká republika a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava dnes slavnostně podepsaly smlouvu o vzájemné spolupráci. Technologický lídr na českém i globálním trhu se tak zavazuje, že bude tři fakulty VŠB-TUO podporovat na několika úrovních.

Univerzita umožní firmám tisknout ve 3D

miniatura
22.6.2017
Malé a střední firmy v Moravskoslezském kraji získají přístup k 3D tisku díky novému projektu. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava tak rozšiřuje svou nabídku průmyslových 3D technologií a souvisejících služeb. V rámci specializovaného projektu s názvem „ProtoLab“ nabídne firmám možnost zhotovování funkčních modelů a prototypů za cenově výhodných podmínek.

Certifikovaná metodika sčítání cestujících

miniatura
21.6.2017
Tým výzkumných pracovníků z českých vysokých škol dokázal spočítat podíly cestujících v hromadné dopravě z lokalizačních a provozních údajů mobilních sítí.

Poslední strojař posbíral 3 ceny za PR

miniatura
19.6.2017
Fakulta strojní VŠB-TUO zabodovala se svou kampaní „Poslední strojař“ v letošním ročníku České ceny za PR. Tuto cenu od roku 2006 každoročně vyhlašuje Asociace Public Relations Agentur (APRA). Ve velké konkurenci 156 přihlášených projektů uspěl „Poslední strojař“ hned třikrát.

Naši studenti bodují v soutěži mladých vědců o Cenu Josepha Fouriera

miniatura
16.6.2017
Cenu Josepha Fouriera pro nejlepší výzkum v rámci doktorského studia z oblasti informatiky a výpočetních věd letos získal Jan Zapletal, student z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, který zároveň působí v IT4Innovations národním superpočítačovém centru. Navázal tak na úspěchy svých kolegů Václava Haply a Michala Merty, kteří ocenění získali v letech 2014 a 2015.

Skenování kamiónů naložených dřevem

miniatura
8.6.2017
Vědci z Katedry automatizační techniky a řízení Fakulty strojní VŠB-TUO se podíleli na řešení pro skenování nákladů kamiónů. Tento laserový skener je nasazen ve společnosti Mondi SCP, a.s. Ružomberok a denně zkontroluje i 250 souprav. Celá procedura je na 2 minuty a pomůže firmě s kontrolou řádného uložení klád. Usnadní tak překlad nákladu, pohyb soupravy v areálu nebo zabrání zranění pracovníků.

Spolupráce VŠB-TUO a UPOL přiblíží tělesnou kulturu aplikační sféře i lidem

miniatura
6.6.2017
Podpis smlouvy v moderních prostorách Aplikačního centra BALUO dnes stvrdil vzájemnou spolupráci mezi Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultou elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Společnými silami chtějí přiblížit veřejnosti vědecké výstupy i uplatnit moderní technologie v tělovýchově a sportu.

Workshop „Management vody“

29.5.2017
Odborná pracoviště VŠB-TU Ostrava připravila na den 26.5.2017 úvodní část praktického workshopu pro střední školy „Management vody“.

Elektronický stavební deník neztratíte

miniatura
24.5.2017
Adam Michalec a Jan Fuksa vymysleli elektronickou podobu stavebního deníku.

Konference NanoOstrava 2017

miniatura
22.5.2017
NanoOstrava 2017 bude hostit vědce z celého světa. Z Austrálie dorazí odborník na vývoj monoklonálních protilátek pro biologickou léčbu a nanomedicínu zaměřenou na protilátky. Jeho výzkum znamená další pomoc v boji s rakovinou.

Vápenec na Štramberku pod lupou VŠB-TUO

miniatura
12.5.2017
Oblast Štramberku je známá výskyty druhohorních vápenců, které se už po několik desetiletí těží v místních lomech. Vápenec se využívá zejména v průmyslu, známý je také výskytem fauny korálových útesů. Pracovníci Institutu geologického inženýrství Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO už od roku 2003 provádějí záchranný paleontologický výzkum právě v oblasti Štramberku ve spolupráci s Kotouč Štramberk s.r.o., který výzkum financuje.

FEI VŠB-TUO pořádá mezinárodní konferenci elektroenergetiky

miniatura
10.5.2017
Katedra elektroenergetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO připravuje v termínu 17. 5. 2017 – 19. 5. 2017 v pořadí již 18. ročník mezinárodní vědecké konference s názvem „Conference on Electric Power Engineering 2017“.

Děkani fakult diskutovali o Průmyslu 4.0

5.5.2017
FEI VŠB-TUO pozvala partnerské fakulty z Žiliny a Gliwic na setkání k Průmyslu 4.0 do Ostravy.

Křest nové formule Vector 03

miniatura
27.4.2017
Odhalení studentské formule Vector 03 proběhne 3. 5. 2017 od 10:00 v aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě.

Zlepši si techniku ve čtyřech minutách

miniatura
20.4.2017
Lze ve čtyřech minutách vysvětlit pohybové zákony nebo barevné chemické reakce? Na Vysoké škole báňské ˗ Technické univerzitě Ostrava Vám dokážeme, že je to možné.

Archeometalurgie aneb Naučili nás vyrábět železo Keltové?

miniatura
12.4.2017
S příběhem výroby železa v minulosti a v dnešní době se ve středu 19. dubna seznámí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava na sto studentů ze Střední průmyslové školy chemické.

Výstava 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu

miniatura
6.4.2017
Univerzitní knihovna hostí unikátní výstavu posterů: 10 let výzkumu nebezpečných jezer v Kyrgyzstánu, která potrvá až do 10. 6. 2017. Výstavu nám zapůjčila Geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a mapuje 10 letý výzkumný projekt českých přírodovědců v Kyrgyzstánu.

VŠB - Technická univerzita Ostrava hostí Českou konferenci rektorů

miniatura
6.4.2017
Příští čtvrtek 13.4.2017 bude naše univerzita hostit Českou konferenci rektorů.

Jarní Mineralogické setkání

miniatura
4.4.2017
V sobotu 8. dubna 2017 se v prostorách auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě opět sejdou zájemci o neživou přírodu. V 9 hod. ráno zde začíná jarní Mineralogické setkání. Při této příležitosti se také mohou zájemci o studium na Hornicko-geologické fakultě seznámit s nabídkou studijních oborů.

Konferenci expertů z elektroenergetiky pořádá FEI VŠB-TUO

miniatura
31.3.2017
Konference byla podpořena z prostředků Mezinárodního Visegradského fondu.

Studenti budou závodit se samořiditelnými modely vozidel

miniatura
31.3.2017
V úterý 4. 4. Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO pořádá soutěž v autonomním řízení modelů vozidel – NXP Cup. Cílem soutěže NXP Cup je projet neznámou dráhu modelem vozidla v co nejkratším čase a během jízdy z dráhy nevyjet. Akce je jedním ze šesti evropských kvalifikačních kol. Nejlepší středoškolské a vysokoškolské týmy postoupí do celoevropského finále, které se v letošním roce koná v Mnichově!

Rubeme Majáles

miniatura
30.3.2017
Majáles Ostrava, tradičně tvořený studenty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity pro ostatní studenty, se bude konat v pátek 12. května 2017 v Dolní oblasti Vítkovic.

Dělnické kolonie Ostravy a Zlína

miniatura
27.3.2017
Víte, co spojuje ostravské Vítkovice a Baťův Zlín? Obě města se stala továrními centry, která byla ovládána ve všech sférách veřejného života jedním podnikatelským subjektem.

Odborníci z VŠB-TUO zkonstruovali nejtišší místo v České republice

24.3.2017
Ve čtvrtek 23. března proběhlo v Brně slavnostní otevření nové akustické bezodrazové komory, kterou pro společnost Honeywell vybudovali vědci Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava. Akustické parametry této bezdozvukové komory jsou na tak vysoké úrovni, že se jedná o nejtišší místo v České republice.

Děkani diskutovali o možnostech spolupráce s univerzitami v Belgii

miniatura
21.3.2017
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava se konalo setkání děkanů fakult univerzity s velvyslancem ČR v Belgickém království J. E. Jaroslavem Kurfürstem. Velvyslanec Kurfürst představil přítomným zástupcům fakult možnosti spolupráce s univerzitami a výzkumnými centry v Belgickém království.

Prof. Ličev: se studenty je radost pracovat

miniatura
16.3.2017
Jeden z nově jmenovaných profesorů VŠB-TUO prof. Ing. Lačezar Ličev, CSc., prof.h.c. přednáší lékařské zobrazovací systémy na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. I přes dosažení nejvyššího uznání ve vědecké kariéře u nás i v zahraničí zdaleka s vědou ani studenty nekončí.

Najděte na Kariéře PLUS tu pravou

miniatura
10.3.2017
Desátý ročník největšího veletrhu pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS proběhne v úterý 14. března v prostorách auly VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Studentům a absolventům vysokých škol se na veletrhu představí více než stovka těch nejatraktivnějších zaměstnavatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Student Stefan Grushko sestavil bionickou ruku

miniatura
8.3.2017
Robotika ho zajímala od dětství. „V pěti letech jsem viděl Terminátora, načež jsem se pak rozhodl, že budu studovat robotiku,“ vysvětluje se smíchem Stefan Grushko. Do Česka se z Ukrajiny, odkud pochází, přestěhoval právě kvůli vzdělání na Fakultě strojní, kde již pátým rokem studuje na Katedře robotiky.

Obraz „Ostrava“ se po sedmdesáti letech vrací zpět

miniatura
6.3.2017
Obraz Elektrárna a koksovna Generál Svoboda Ostrava II je po sedmdesáti letech zpátky v Ostravě. Malbu do Ústřední knihovny VŠB-TUO dlouhodobě zapůjčila paní prof. Ing. Zoe Klusáková-Svobodová, CSc., dcera armádního generála a československého prezidenta Ludvíka Svobody. Ve středu 8. 3. 2017 v 15 hod. dojde k jeho slavnostnímu uvítání.

Fakulta strojní jde darovat krev

miniatura
27.2.2017
Štafeta krevní výzvy, kterou převzala Fakulta strojní v říjnu 2016 z rukou Hornicko-geologické fakulty, směřuje do cíle. Úterý 28. února 2017 ukáže, kolik nových hrdinů pomůže naplnit její poselství a daruje krev nebo plazmu pro záchranu života a zdraví jiného člověka.

Ve finále akcelerátoru Green Light zabodoval cyklostan i svítící kapalina

miniatura
24.2.2017
Ve čtvrtek 23. února proběhlo již čtvrté finále Startup Show. Známe vítěze.

Test elektromobilů na VŠB-TUO pokračuje

miniatura
21.2.2017
Vědci z VŠB-TUO pokračují v dlouhodobém testování vlastních i komerčně dostupných elektromobilů.

Studenti na VŠB-TUO vyrábí originální díly aut z uhlíkové tkaniny

miniatura
14.2.2017
Padesátkrát pevnější než ocel a o polovinu lehčí než hliník. Ručním laminováním vznikají v dílnách Fakulty strojní nová karbonová ramena, volant a křídla formule, karoserie z několika vrstev uhlíkové keprové tkaniny, sedačka pilota z karbonoaramidové tkaniny nebo komponenty pedálové soustavy.

Chytré osvětlení jako klíčová technologie pro Smart City

miniatura
8.2.2017
Vědci z VŠB-TUO pracují na nové technologii, díky které bude možné řídit venkovní i vnitřní osvětlení na dálku.

I na nepřehledných úsecích silnic může být bezpečněji

miniatura
31.1.2017
Tým vědců z VŠB – Technické univerzity Ostrava pracuje na zařízení, které pomůže zvýšit bezpečnost na českých silnicích. Výsledkem bádání budou svodidla doplněná o světelné moduly, které generují elektrickou energii pomocí tlakové vlny projíždějícího vozidla. Díky nim tak dojde k automatickému osvětlení části vozovky a lepší přehlednosti právě projížděného úseku.

Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů

miniatura
30.1.2017
Statutární město Ostrava poskytlo finanční dotaci na projekt 1687/2016/SaS „Vývoj aplikace technologie mikrofrézování pro prototypovou výrobu optických ploch automobilových světlometů“.

VŠB – Technická univerzita Ostrava bude volit nového rektora

miniatura
19.1.2017
Na posledním zasedání Akademického senátu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, který proběhl v úterý 17. 1. 2017, byl schválen harmonogram voleb nového rektora. Hlavním důvodem je skutečnost, že se rektor univerzity prof. Vondrák stal v listopadu minulého roku hejtmanem Moravskoslezského kraje. VŠB-TUO by tak mohla mít nového rektora zvoleného na konci března a funkce se ujme po jmenování prezidentem republiky.

Dny otevřených dveří na VŠB-TUO představí možnosti studia

miniatura
17.1.2017
Univerzita od nového roku žije především dny otevřených dveří, které průběžně proběhnou na všech jejích 7 fakultách a 4 univerzitních studijních programech. Mimo jiné je novinkou i tento čtvrtý obor, kdy k Nanotechnologiím, Mechatronice a Aplikovaným vědám a technologiím přibyla Fyzika. Termín podávání přihlášek v prvním kole je pro většinu studijních oborů do konce dubna 2017.

Kroužky kybernetiky jsou stále oblíbenější

miniatura
13.12.2016
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO už několik let pořádá kroužky kybernetiky nejen pro žáky základních škol, ale také pro studenty středních a vysokých škol.

Akademici a průmysl spojili své síly. Ke studiu techniky lákají společně.

miniatura
8.12.2016
Představitelé Fakulty strojní VŠB-TUO se letos rozhodli nepřihlížet nezájmu mladých studovat technické obory se založenýma rukama. Vytvořili jedinečnou kampaň, jež se poprvé nesnaží jen o samoúčelnou propagaci instituce, nýbrž za pomoci průmyslových partnerů a středních škol ukazuje potřebnost techniky a lidí, kteří jí rozumí.

Vysokoproduktivní strategie obrábění hliníku a jeho slitin

miniatura
2.12.2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spolupracovala na řešení inovačního voucheru „Návrh a optimalizace vysokoproduktivních strategií obrábění hliníku a jeho slitin“. Řešení bylo podpořeno z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Testování měření přesnosti obráběcích strojů a jejich diagnostika

miniatura
2.12.2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s firmou Matuš Trade, s. r. o. řešila inovační voucher „Testování měření přesnosti obráběcích strojů a jejich diagnostika“. Projekt byl podpořen z rozpočtu Moravskoslezského kraje.

Student ze Singapuru tragicky zahynul na Slovensku

miniatura
28.11.2016
VŠB – Technická univerzita Ostrava vyjadřuje hlubokou soustrast rodině studenta Justina Tana Honng Tze původem ze Singapuru, který minulý týden zemřel na Slovensku v důsledku nehody.

Green Light akcelerátor se rozjíždí naplno

miniatura
28.11.2016
Akcelerátor VŠB-TUO podpoří letos 16 nových podnikatelských záměrů

Tržiště nápadů přivítá na univerzitě mladé inovátory

miniatura
16.11.2016
V úterý 22. listopadu představí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava žáci druhého stupně základních škol své nápady a vynálezy. Soutěžní týmy se utkají před odbornou porotou na takzvaném Tržišti nápadů. Akce se uskuteční od 9 do 12 hodin v budově Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO.

3D tisk kovů na unikátním zařízení

miniatura
15.11.2016
Vzhledem k vysokým pořizovacím nákladům se s technologií 3D tisku kovů můžeme setkat ve většině případů pouze v prostředí univerzit. Nyní se mezi ně zařadila i VŠB – Technická univerzita Ostrava jako jediná v Moravskoslezském kraji. Slavnostní otevření Laboratoře aditivní výroby se uskutečnilo v úterý 15. 11. 2016 na Fakultě strojní.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má nové vedení

miniatura
14.11.2016
VŠB – Technickou univerzitu Ostrava povede prof. Petr Noskievič.

Smokeman z VŠB-TUO učí lidi správně topit

miniatura
2.11.2016
Jiří Horák alias Smokeman z Výzkumného energetického centra VŠB-TUO má své životní poslání – a to naučit veřejnost efektivně a levně topit. Rád baví a zároveň vzdělává žáky základních a středních škol, ale i jejich rodiče pomocí science show, na kterých provádí jednoduché pokusy dokumentující správné spalování.

Do vnitra v Galerii VŠB-TUO

31.10.2016
Polská umělkyně Agnieszka Cyranka-Pytlik je absolventka krakovské Akademie výtvarných umění v ateliéru malby a uměleckého oboru Slezské univerzity v Katovicích v ateliéru fotografie. Několik let žije a tvoří v Ostravě. Ve své umělecké tvorbě se soustředí na vzájemné vztahy mezi abstrakcí, geometrii a symbolickými prvky, které stanoví nejčastěji lidské postavy.

Fakulta strojní VŠB-TUO přijala Krevní výzvu, čeká ji nelehký úkol

miniatura
25.10.2016
Krásný, ale těžký úkol dnes na sebe vzala Fakulta strojní. V rámci dnešní Krevní výzvy přijal pan proděkan Zdeněk Poruba pomyslnou štafetu od Hornicko-geologické fakulty. Fakulta strojní tak musí v dalším únorovém termínu vyburcovat co možná nejvíce svých studentů, zaměstnanců a absolventů. Celkem dnes díky akci Ukaž, co je v tobě! darovalo krev nebo plazmu 116 osob, 102 z nich poprvé.

Tržiště nápadů přivítá na univerzitě mladé inovátory

miniatura
24.10.2016
V úterý 22. listopadu představí na VŠB – Technické univerzitě Ostrava žáci druhého stupně základních škol své nápady a vynálezy. Soutěžní týmy se utkají před odbornou porotou na takzvaném Tržišti nápadů. Akce se uskuteční od 9 do 12 hodin v budově Podnikatelského inkubátoru VŠB-TUO.

Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se úspěšně prezentovala v Bruselu

20.10.2016
FEI VŠB-TUO představila výzkumné směry na semináři v rámci 13. ročníku Evropského týdne regionů a měst v Bruselu.

Na Fakultě stavební VŠB-TUO „vaří“ vědci ohebný beton

18.10.2016
Mezi takřka univerzální stavební hmoty se již dlouho řadí beton. Skládá se z cementu, hrubého i drobného kameniva, vody, příměsi a přísad. Když vše ztuhne, vzniká pevný umělý slepenec. Beton je, spolu s cementem, základním materiálem používaným ve stavebnictví, jeho výhodou je, že je pevný, odolný a trvanlivý. Navíc je možné ho i recyklovat. Často se ale mění jeho podoba i vlastnosti. Jednou z novinek jsou vláknocementové kompozity, díky nimž je beton ohebný.

Nanotechnologie na VŠB-TUO mají nový patent

17.10.2016
Centrum podpory inovací VŠB – Technické univerzity Ostrava má pod sebou mnoho projektů, jako jsou například Podnikatelský inkubátor, či Oddělení Ochrany duševního vlastnictví (ODV). Právě oddělení ODV se zaměřuje na podporu vědeckých a akademických pracovníků. Pořádá pro ně vzdělávací akce a zároveň poskytuje podporu původcům inovací (převážně při ohlášení vynálezů), a také napomáhá s vyřízením administrativy ve věci následné patentové ochrany.

VŠB – Technická univerzita Ostrava zve na podzimní Mineralogické setkání.

12.10.2016
V sobotu 15. října 2016 se opět potkají zájemci o neživou přírodu. Jako již tradičně ožijí prostory auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě Mineralogickým setkáním. Akce bude probíhat od 9 do 14,30 hodin.

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO hrdě přijala Krevní výzvu

11.10.2016
V úterý 25. října 2016 v Krevním centrum FNO od 8 do 13 hod. proběhne akce Ukaž, co je v tobě! Hornicko-geologické fakulty VŠB-TUO. Fakulta tímto vyzývá své studenty, absolventy a zaměstnance k darování krve. Výzvu převzala od Ekonomické fakulty a cílem této aktivity je vytvořit dlouhodobou a systematickou spolupráci s Krevním centrem Fakultní nemocnice Ostrava a stvořit platformu pravidelného dárcovství krve.

VŠB – Technická univerzita Ostrava během podpořila autistické děti

4.10.2016
Charitativní běžecký závod proběhl v úterý 27. 9. 2016 kampusem VŠB – Technické univerzity Ostrava, v cíli se radovali nejen vítězové ale také nadační fond Křídlení. První ročník Technika RUNu VŠB-TUO byl naplánován na 5 a 10 kilometrů a vedl přilehlým lesoparkem v Ostravě-Porubě i samotným kampusem univerzity. Doprovodný program pak zpestřoval dětský běh, loutkové představení, taneční i hudební vystoupení.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Testovací zkoušky vyvíjené převodovky a vyvíjených systémů chlazení elektropohonů“

miniatura
27.9.2016
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 200 tisíc korun na realizaci projektu „Testovací zkoušky vyvíjené převodovky a vyvíjených systémů chlazení elektropohonů.“

VŠB-TUO pokračuje ve spolupráci s islandskými univerzitami

miniatura
26.9.2016
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) nadále pokračuje ve spolupráci s největšími islandskými univerzitami - University of Iceland a Reykjavik University.

Technici poběží pro dobrou věc, podpoří konkrétní charitu

miniatura
26.9.2016
V úterý 27. září se v kampusu univerzity Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava koná zábavné sportovní odpoledne s Technika RUN. Kromě sportovních výkonů zde můžete také podpořit dobrou věc. Běžci zaplatí startovní poplatek, který bude celý věnován na charitativní účely. Podpořeny budou projekty nadačního fondu Křídlení, konkrétněji Jarda – vědec a autista, Babička a dědeček do školky a Násobíme šance na vzdělání (více na stránkách www.kridleni.cz).

Ostravská Noc vědců (ne)bezpečně chytrá akce!

26.9.2016
Od 17 do 22 hodin se bude v Ostravě konat 4. ročník Ostravské Noci vědců (ONV). Akci pořádají obě ostravské univerzity – Ostravská univerzita a letos poprvé také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Vědecko-popularizační akce pod záštitou Evropské komise se bude konat na fakultách obou škol na mnoha místech v Ostravě. Letos na téma bezpečnost!

Ostravské univerzity opět podpoří podnikatelské nápady

miniatura
20.9.2016
Nejucelenější akcelerační program v Moravskoslezském kraji Green Light spouští přihlašování pro rok 2016. Na vybrané účastníky čekají tři měsíce plné workshopů, přednášek a konzultací s odborníky z praxe.

Absolventi VŠB-TUO z roku 1966 se společně sejdou u Zlaté promoce a odhalení stopy profesora Petra Horyla

14.9.2016
V pátek 23. září proběhne na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1966, a zároveň bude na chodníku slávy absolventů univerzity odhalena stopa profesora Petra Horyla. Po Karlu Mazancovi a Janu Světlíkovi, jejichž stopy byly položeny v předchozích letech, přibude před rektorátní budovou VŠB-TUO otisk dalšího významného absolventa.

Stipendia na VŠB-TUO nejsou jen pro premianty

14.9.2016
Nový semestr se blíží a s ním do Ostravy přijíždějí také zahraniční studenti, o které se na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava bude starat Erasmus Student Network VŠB-TUO (dále jen ESN). Členové ESN jsou zároveň studenty univerzity a pro své zahraniční kamarády každý semestr připravují nové aktivity.

Do Ostravy na VŠB-TUO míří téměř čtyři sta zahraničních studentů

14.9.2016
Nový semestr se blíží a s ním do Ostravy přijíždějí také zahraniční studenti, o které se na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava bude starat Erasmus Student Network VŠB-TUO (dále jen ESN). Členové ESN jsou zároveň studenty univerzity a pro své zahraniční kamarády každý semestr připravují nové aktivity.

Dokáží české firmy a univerzity čelit průmyslové revoluci?

9.9.2016
Jsou české podniky a univerzity připraveny na vlnu technologických změn, kterou s sebou přináší nastupující průmyslová revoluce? Výrobní prostředí je díky vysokorychlostnímu internetu formováno nástupem autonomních robotů, počítačových simulací, virtualizací, 3D tiskem nebo rozšířenou realitou. Významné technologické a strukturální změny zasáhnou celý průmysl i většinu ostatních rezortů, trh práce, vědu a výzkum.

Odborníci řešili, jak lépe propojit výzkum s firmami a praxí

7.9.2016
Jak zlepšit přenos znalostí od výzkumníků směrem k investorům, kteří by dokázali jejich objevy a vynálezy v konkrétních oblastech prakticky využít? Otázka, kterou řešili odborníci na 4. národní konferenci transferu technologií. Akce se konala 6. září v Ostravě, pořadatelem byla tentokrát Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava tradičně se spolkem Transfera.cz.

Radek Nogol bude v Galerii VŠB-TUO vystavovat svou Ostravu

29.8.2016
Galerie Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava bude už od září vystavovat díla zdejšího rodáka, výtvarníka Radka Nogola. Obrazy a grafiky nesoucí jméno Ostrava jsou jeho nejnovějším dílem.

Formula Student Team VŠB-TUO úspěšně reprezentoval univerzitu i v zahraničí

29.8.2016
Letos v létě se Formula Student Team VŠB-TUO poprvé zúčastnil zahraničních soutěží studentských formulí v italském Varanu na okruhu Ricardo de Peletti a v maďarském Győru, ze kterého se vrátil v neděli 21. 8. 2016. Celkové vynikající umístění naší formule jsme ve velké konkurenci z celého světa ani nečekali.

Fakulta stavební prodala licenci na software do Slovinska

23.8.2016
Zájem o software vyvinutý jednou z fakult VŠB - TU Ostrava se objevil i v zahraničí.

Podpora mezinárodních vztahů v oblasti vzdělávání a vědy a výzkumu Moravskoslezským krajem

17.8.2016
Projekt Podpora mezinárodních vztahů v oblasti vzdělávání a vědy a výzkumu běží od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2017. Tento projekt získal dotaci Moravskoslezského kraje.

Na VŠB-TUO začínají letní příměstské tábory, letos poprvé i pro autisty

25.7.2016
I letos v létě univerzitní kampus ožije dětským smíchem. V průběhu července a srpna, ve třech turnusech, přivítá univerzita 100 dětí svých zaměstnanců na letním táboře. Letošním tématem je Cesta kolem světa za 5 dní. Táborovou novinkou bude jeden týden určený pro autistické děti, který se uskuteční v srpnu.

Scéna VŠB-TUO přivítá návštěvníky Festivalu v ulicích i Colours of Ostrava

8.7.2016
Začátek prázdnin bude v Ostravě nabitý festivaly a VŠB – Technická univerzita připravuje pro jejich návštěvníky řadu překvapení. V rámci Festivalu v ulicích, který bude probíhat v centru Ostravy 8. a 9. července, nabídne scéna VŠB-TUO bohatý doprovodný program v kině Vesmír. Věda a technika budou prezentovány také na diskuzním fóru MELTINGPOT a na festivalu Colours of Ostrava.

VŠB-TUO pomáhá svým absolventům s pracovním uplatněním

24.6.2016
Od 27. června do 1. července mají čerství absolventi i studenti VŠB-TUO jedinečnou možnost navštívit Kariérní týden, který jim pomůže v nasměrování jejich kariéry a usnadní jim vstup do jejich prvního zaměstnání.

Závěr školního roku oslaví Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO netradičním festivalem

22.6.2016
Na čtvrtek 23. června připravuje Fakulta elektrotechniky a informatiky programově nabitou akci propojující umění a vědu - Art and Science. V rámci jednodenního festivalu se můžou návštěvníci těšit na ukázky vědeckých aktivit fakulty a také na koncerty známých kapel, workshopy sprayartu, parkouru, breakdance či elektroboogie. V rámci dne čeká na návštěvníky netradiční módní přehlídka i atrakce pro nejmenší. Moderátorem celé akce bude Michal Kavalčík alias docent Vlákno.

Pět akademických pracovníků VŠB-TUO obdrželo profesorský titul

21.6.2016
Hned pět vědců z naší univerzity obdrželo nejvyšší vědecko-pedagogickou hodnost.

Místo studentů budou v aule VŠB-TUO vystupovat artisté

8.6.2016
Aula VŠB-TUO se během druhého červnového víkendu promění v hlavní scénu festivalu nového cirkusu CIRKULUM. Záměrem festivalu CIRKULUM je pomoci oživit veřejný prostor a motivovat jeho obyvatele k aktivnímu přístupu k místům, ve kterých společně žijeme. VŠB-TUO se jako významná součást Poruby do uměleckých a kulturních aktivit v této čtvrti zapojuje a poskytuje nejen svoje prostory.

„Pouhá výměna malých kotlů nemusí vést k čistějšímu ovzduší,“ říká SMOKEMAN z VŠB – Technické univerzity Ostrava

6.6.2016
Jiří Horák, alias SMOKEMAN, se se svým týmem z Výzkumného energetického centra VŠB – Technické univerzity Ostrava dlouhodobě věnuje problematice spalování tuhých paliv v domácnostech. Na základě praktických zkušeností upozorňuje na možné problémy, které se objevují v rámci výměny starých kotlů za nové.

Galerie VŠB-TUO hostí 9 výtvarníků z Mostu

6.6.2016
Od 3. června 2016 hostí výstavní Galerie VŠB – Technické univerzity Ostrava unikátní výstavu devíti mosteckých výtvarníků, navazuje tak na výstavu 2 x 9, tzn. dvě města x devět výtvarníků.

Studenti VŠB – Technické univerzity Ostrava budou stavět mosty ze špejlí

miniatura
18.4.2016
Již třetí ročník stavitelské soutěže tříčlenných týmů Bridge Builder Contest se uskuteční v úterý 19. dubna na Fakultě stavební VŠB-TUO. Studenti musí v rámci soutěže postavit most ze tří balíčků špejlí, který překlene 75 cm mezeru mezi dvěma stoly. Mosty jsou následně podrobeny zátěžové zkoušce. Nejlepší stavitelé obdrží věcné ceny.

Tradiční jarní Mineralogické setkání se uskutečnilo 9. dubna na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

11.4.2016
V sobotu 9. dubna 2016 se v prostorách auly VŠB – Technické univerzity Ostrava v Porubě již tradičně sešli zájemci o neživou přírodu. V 9 hodin zde začalo jarní Mineralogické setkání.

VŠB – Technická univerzita Ostrava zve na slavnostní ukončení kroužku kybernetiky pro autistické děti

miniatura
1.4.2016
V sobotu 2. dubna 2016 se v souvislosti se Světovým dnem porozumění autismu uskuteční na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava závěrečné setkání projektu Autisté vs. věda.

Tým pedagogů a studentů Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO naučí veřejnost stavět budky pro čmeláky

17.3.2016
Studenti a pedagogové Fakulty elektrotechniky a informatiky připravili technologii, která umožní elektronické monitorování a přenos informací o teplotě, vlhkosti a dalších projevech uhnízděných čmeláků. Monitorovací zařízení nainstalují v Českém Těšíně v rámci workshopu „Postav si svou budku pro čmeláka“, který se uskuteční 18. března v centru Trianon.

VŠB – Technická univerzita Ostrava pokřtila nový prototyp formule

miniatura
17.3.2016
Ve středu 23. března 2016 proběhl v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava křest druhého prototypu studentské formule. Touto akcí vyvrcholila jednoroční práce studentů na stavbě vozidla. Formule bude v sezóně 2016 závodit na kláních studentských formulí v Itálii a v Maďarsku. Křest začal v 10 h v nové aule VŠB-TUO.

Potvrzeno! VŠB – Technická univerzita Ostrava je nejlepší vysokou školou v ČR!

10.3.2016
Prestižní britský žebříček Times Higher Education dnes zveřejnil seznam 200 nejlepších univerzit v Evropě. Vedou suverénně školy z Velké Británie – Oxford, Cambridge. Na 170. místě se ale objevila ostravská VŠB - Technická univerzita Ostrava jako jediný český zástupce.

VŠB-TUO pořádá 8.3. už devátý ročník veletrhu pracovních příležitostí Kariéra plus

3.3.2016
Devátý ročník největšího veletrhu pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS proběhne v úterý 8. března 2016 v prostorách Nové auly Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Studentům a absolventům vysokých škol se na veletrhu představí více než stovka těch nejatraktivnějších zaměstnavatelů nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava budou soutěžit roboti!

3.3.2016
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO proběhne v pátek 4. března 2016 školní kolo soutěže NXP Cup 2016. Jde o celosvětovou soutěž v sestavování a programování modelů mobilních robotů. Soutěž startuje v 9:00 hodin. Vítěz školního kola soutěže získá nejen cenu děkana fakulty, ale bude zastupovat VŠB-TUO na evropském kole NXP Cup 2016 v Bratislavě.

Nikos Eftimiadis představuje v galerii univerzity svá díla pod názvem: LINIE, TVAR, MYSL

29.2.2016
Nikos Eftimiadis představuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava sérii grafických prací, založených na kresbě propojené s počítačovými křivkami a barvou. Autor, student Ostravské univerzity, ve tvorbě reflektuje svůj mladistvý pohled na ženy. Výstava zahajuje 1. března 2016.

Ostravské univerzity podpořily nadějné podnikatelské projekty. Ty nejlepší se utkaly před porotou a investory.

24.2.2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s dalšími ostravskými vysokými školami uspořádala již třetí ročník oblíbené Startup Show, obdoby televizního pořadu Den D.

Ostravské univerzity podpořily nadějné podnikatelské projekty. Ty nejlepší se utkaly před porotou a investory.

24.2.2016
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava ve spolupráci s dalšími ostravskými vysokými školami uspořádala již třetí ročník oblíbené Startup Show, obdoby televizního pořadu Den D. Akce, která hostila přes 200 diváků je největší svého druhu v Moravskoslezském kraji.

Děti studentů a zaměstnanců VŠB-TUO trávily jarní prázdniny v kampusu školy

24.2.2016
Univerzita pořádala již třetí ročník jarního tábora Techcamp 2016 pro 33 děti studentů a zaměstnanců univerzity.

VŠB-TUO prodala patentované zařízení sloužící k zamezení tepelných ztrát

16.2.2016
Odborníci z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO se podíleli na vývoji výměníku, který zamezuje ztrátám tepla. Zařízení si nechali patentovat. Výměník zapojený do mikroturbíny může sloužit k vytápění, ohřevu vody či chlazení.

Nejúspěšnější účastníci krajských kol budou řešit ve finále Fyzikální olympiády experimentální úlohy na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

3.2.2016
Na nové celoškolské Katedře fyziky VŠB-TUO proběhne praktická část Fyzikální olympiády, která se koná ve dnech 2. – 5. února na několika místech Moravskoslezského kraje. Jedná se již o 57. ročník olympiády a účastní se jej 48 nejúspěšnějších středoškoláků z celé České republiky. Záštitu nad akcí, podporující studium technických oborů, převzal mimo jiné i rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

Malířka evropského formátu Hana Mikulenková vystavuje v galerii VŠB-TUO

1.2.2016
Hana Mikulenková, patřící do progresivní vlny současných evropských umělců, bude v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava od 1. února prezentovat svoji nejnovější tvorbu. Výstava energetických maleb absolventky bratislavské Vysoké školy výtvarných umění bude k vidění do 26. února 2016.

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava běží dny otevřených dveří, fakulty představují novinky ve studiu

27.1.2016
V pátek 29.1. se zájemcům o studium otevírají hned tři fakulty (FS, HGF, FEI) a také Univerzitní studijní programy Nanotechnologie a Mechatronika. Novinky ve studiu naleznete níže. Termín podávání přihlášek je pro většinu fakult 30.4. 2016.

Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na projekt „Testování a provozní měření vozu StudentCar SCX“

21.1.2016
Z rozpočtu Moravskoslezského kraje byla poskytnuta dotace ve výši 200 tisíc korun na realizaci projektu „Testování a provozní měření vozu StudentCar SCX.“ Cílem projektu bylo realizovat testování provozních parametrů elektromobilu StudentCar SCX. Vozidlo bylo podrobeno jízdním zkouškám na testovací dráze na polygonu Tatry v Kopřivnici.

Technologický guru docent Vlákno láká mladé ke studiu technických oborů

19.1.2016
VŠB – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) dnes spustila kampaň, která má posunout image univerzity a zvýšit povědomí o univerzitě mimo Moravskoslezský kraj. Kampaň odstartovala křtem hudebního videoklipu „Doc. Vlákno - Hey lamo!“, který se s nadsázkou vymezuje proti negativním stereotypům spojeným s Ostravou a se studiem techniky.

Práce na alternativním návrhu umístění VTP v Ostravě pokračuje

19.1.2016
Ve čtvrtek 14. ledna 2016 proběhlo první z řady setkání členů pracovní skupiny architektky Evy Špačkové se zástupci klíčových ostravských institucí. K diskusnímu stolu se společně sešli zástupci města Ostravy a porubského obvodu, ostravských univerzit i současných vědeckotechnologických parků. Zastoupeni byli i organizátoři občanské petice proti vybudování VTP na okraji lesoparku u porubské Myslivny.

Projekt Rozvoj výzkumné infrastruktury centra ENET byl ukončen

14.1.2016
Centrum ENET (Energetické jednotky pro využití netradičních zdrojů energie) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ukončilo 31. prosince 2015 projekt „Rozvoj výzkumné infrastruktury Centra ENET“ podpořený z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Projekt si vyžádal celkové náklady 12,47 milionu korun.

Institut čistých technologií rozšířil výzkumnou infrastrukturu

7.1.2016
Úspěšným ukončením projektu na Institutu čistých technologií těžby a užití energetických surovin Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava došlo k rozšíření výzkumné infrastruktury a tím ke zlepšení podmínek pro výzkum a vývoj.

Výzkumníci z VŠB – Technické univerzity Ostrava vyvinuli čtecí zařízení zjišťující aktuální stav spotřeby vodoměrů

5.1.2016
Tým Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO vyvinul systém samostatného měření stavu spotřeby na vodoměrech pro mobilní chytré telefony.

JAPONSKO: GENIUS LOCI SVATYNÍ DAISHO-IN TEMPLE

4.1.2016
Miroslav Pokorný a Alena Pokorná vystavují v galerii VŠB-TUO. Představují fotografický dokument emotivní krásy jedné ze tří nejkrásnějších scenerií Japonska – komplexu budhistických svatyní Daisho-in Temple. Ten se rozkládá na hoře Misen malého ostrova Miyajima. Soubor fotografií byl pořízen při návštěvě Japonska na podzim roku 2015. Výstava potrvá do 28. ledna 2016.

Zvýšení výzkumné kapacity a kvality centra INEF

4.12.2015
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava zahájila na základě schválené žádosti a vydaného Rozhodnutí o poskytnutí dotace realizaci projektu z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace s názvem „Zvýšení výzkumné kapacity a kvality centra INEF“. Projekt je realizován v období od 1. 6. 2015 do 31. 12. 2015. Celková výše způsobilých výdajů činí 28,6 mil. Kč.

Galerie univerzity v prosinci představí Podněty přírody

30.11.2015
V pondělí dne 30. listopadu 2015 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) výstava obrazů s názvem PODNĚTY PŘÍRODY, dvojice autorů Aleny Světlíkové a Ludvíka Kubečky. Oba členové výtvarné skupiny GAMA zde vystavují obrazy vytvořené klasickou výtvarnou technikou olejomalby.

Den otevřených dveří VŠB – Technické univerzity Ostrava přivítá fanoušky vědy

10.11.2015
VŠB-TUO pořádá 12. listopadu 2015 Den otevřených dveří univerzity a zároveň zve všechny zájemce do informačního autobusu EURAXESS. Žáci základních a středních škol budou mít jedinečnou příležitost nahlédnout pod pokličku vzdělávacích a výzkumných aktivit na univerzitě a studenti vysokých škol si budou moci ověřit svoji uplatnitelnost na evropském trhu práce. Superpočítač a Planetárium připravují doprovodný program pro širokou veřejnost zdarma.

Výstava „Umělecké odlitky a prezentace vybraných technických oborů VŠB – Technické univerzity Ostrava“ na půdě Senátu PČR

6.11.2015
Vernisáží byla dne 21. 10. 2015 zahájena v prostorách výstavní síně Senátu Parlamentu České republiky výstava „Umělecké odlitky a prezentace vybraných technických oborů VŠB – Technické univerzity Ostrava“. Cílem výstavy je představení technických oborů, které lze na univerzitě studovat.

Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO rozšiřuje své výukové prostory

4.11.2015
Nejmladší fakulta VŠB – Technické univerzity Ostrava, Fakulta bezpečnostního inženýrství, otevírá po rekonstrukci dvě budovy. Slavnostní otevření budov D a F proběhne ve čtvrtek 5. listopadu 2015 od 10 hodin v areálu fakulty v Ostravě-Výškovicích. Rekonstrukce si vyžádala náklady více než 148 mil. korun.

Kouzlo barev představuje v galerii univerzity výtvarná skupina Kruh

3.11.2015
Vernisáží zahajuje v úterý 3. listopadu 2015 v 15 hodin výstava “Kouzlo barev“. Svá díla zde představují autorky výtvarného sdružení Kruh. Výstava bude zpřístupněna až do 27. listopadu 2015.

Studenti středních škol budou na půdě VŠB-TUO stavět mosty ze špejlí

2.11.2015
Studenti středních škol budou na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava stavět mosty ze špejlí. Vystačit si musí pouze s provázkem, špejlemi a lepidlem. Třetí ročník soutěže Bridge Builder Contest proběhne v prostorách Fakulty stavební v úterý 3. listopadu 2015 od 9.00 hodin. Soutěž pořádá studentská organizace IAESTE VŠB-TUO.

Projekt Rozvoj výzkumné infrastruktury centra ENET byl zahájen

22.10.2015
Centrum ENET (Energetické jednotky pro využití netradičních zdrojů energie) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava zahájilo letošního 13. října projekt „Rozvoj výzkumné infrastruktury Centra ENET“ podpořený z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Ten bude ukončen na konci letošního roku a vyžádá si celkové náklady 14,06 milionu korun.

Institut čistých technologií rozšíří výzkumnou infrastrukturu

15.10.2015
Zlepšit podmínky pro výzkum a vývoj prostřednictvím pořízení a rozvoje výzkumné infrastruktury si klade za cíl nový projekt podpořený v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI). Ten je realizován na Institutu čistých technologií těžby a užití energetických surovin Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava.

VŠB-TUO navazuje spolupráci s islandskými univerzitami

miniatura
14.10.2015
Od 12. -16. 10. hostila VŠB-TUO zástupce islandských univerzit, University of Iceland a Reykjavik University.

Sběratelé přírodnin se opět sejdou na Mineralogickém setkání

12.10.2015
V sobotu 17. října 2015 se od 9:00 hodin uskuteční tradiční Mineralogické setkání, které pořádá Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO. Akce pro příznivce neživé přírody proběhne opět v prostorách auly univerzity v Ostravě-Porubě. Pozvání organizátorů přijala více než stovka vystavovatelů z České republiky i ze zahraničí.

Sdružení výtvarníků TROJICE vystavuje v galerii univerzity

5.10.2015
V pondělí 5. října 2015 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) výstava s názvem TROJICE 2015. Malby a tisky na hedvábí Jany Dědochové, keramické plastiky Jany Vítové a pastelové kresby Milana Kaplana mají jedno společné: přinášejí do této doby teplo a klid.

VŠB - Technická univerzita Ostrava spustila třetí ročník obdoby oblíbené soutěže Den D

29.9.2015
VŠB-TUO spustila další ročník programu Green Light, jehož cílem je motivovat a podpořit zejména vysokoškolské studenty k realizaci vlastního podnikání. Na závěr programu se vybrané projekty utkají o přízeň porotců, investorů a publika v Startup Show.

Rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák kandiduje v krajských volbách za hnutí ANO 2011

22.9.2015
Rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) Ivo Vondrák kandiduje v nadcházejících krajských volbách jako nestraník za politické hnutí ANO 2011.

Absolventi VŠB-TUO z roku 1965 se společně sešli u Zlaté promoce a odhalení stopy profesora Karla Mazance

21.9.2015
Letošní září se na VŠB-TUO nese v duchu oslav. V pátek 18. září proběhla Zlatá promoce absolventů, kteří promovali v roce 1965, a zároveň byla in memoriam odhalena stopa profesora Karla Mazance v Chodníku slávy. Po Janu Světlíkovi, jehož stopa byla položena v loňském roce, přibyl před rektorátní budovou VŠB-TUO otisk dalšího významného absolventa.

14. nejvýkonnější systém v Evropě – Salomon - byl dnes spuštěn na VŠB – Technické univerzitě Ostrava

17.9.2015
Superpočítač Salomon, který je 40. nejvýkonnějším superpočítačem na světě, jak vyplývá z prestižního žebříčku TOP500, byl 15. září 2015 slavnostně uveden do provozu.

Další krok na cestě k rozvoji českého HPC

16.9.2015
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava otevírá v začínajícím akademickém roce nový doktorský studijní program Výpočetní vědy. Jedná se o v České republice jedinečný studijní program zaměřený na problematiku vysoce náročných výpočtů, jež odborníci nazývají High Performance Computing (HPC).

Katedra energetiky VŠB-TUO slaví 60. výročí založení

10.9.2015
V rámci oslav 60 let od vzniku Katedry energetiky se 11. září uskuteční sraz jejích absolventů. Očekává se účast 600 energetiků. Setkání se bude konat ve Světě techniky Dolní oblasti Vítkovice.

Fakulta strojní VŠB-TUO slaví 65. výročí svého založení

7.9.2015
Společným zasedáním Vědecké rady Fakulty strojní a Vědecké rady VŠB-TUO byly zahájeny oslavy 65. výročí založení, které si fakulta připomíná v tomto roce. Slavnostní akt proběhl v úterý 8. září 2015 v aule univerzity v Ostravě-Porubě. Součástí programu bylo udělení pamětních medailí Georgia Agricoly třem významným odborníkům za dlouholetou spolupráci i osobní přínos k rozvoji výuky a vědecko-výzkumné činnosti Fakulty strojní.

Zapomínáme na komunismus, řekl Václav Klaus na ekonomické konferenci VŠB-TUO

3.9.2015
Václav Klaus zahájil 2. září 2015 svým příspěvkem již 13. Mezinárodní vědeckou konferenci. Akce je zaměřená na hospodářskou politiku v členských zemích Evropské unie. Setkání ekonomů pořádá tradičně Katedra národohospodářská Ekonomické fakulty VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Až do pátku budou přední evropští ekonomové debatovat o současných výzvách ekonomické situace evropských zemí.

Vladimír Půlpán vystavuje v galerii univerzity své FOTO-GRAFIKY

1.9.2015
Ostravský rodák Vladimír Půlpán představuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava své FOTO-GRAFIKY. Většina zde vystavených snímků byla využita známou Islandskou hudební skupinou ÁRSTIDÍR pro obal a booklet jejich posledního letošního alba nazvané HVEL (Hemisféra). Výstava potrvá do 29. září 2015.

Vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava vyvíjejí monitorovací zařízení zajišťující vyšší bezpečnost hasičů a záchranářů

miniatura
3.8.2015
Tým Katedry robotiky Fakulty strojní VŠB-TUO dopracovává koncept systému pro měření a vyhodnocení tepelné expozice, které bývají vystavováni hasiči a členové záchranných týmů. Monitorovací systém určený pro měření, archivaci a on-line vyhodnocování teplot působících na hasiče na trhu dosud chybí.

Výzkumníci z VŠB-TUO naučí veřejnost vyrábět solární kolektory

28.7.2015
Odborná skupina Systémy s alternativními zdroji energie Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) pořádá každoročně se svými partnery praktický seminář nazvaný „Postav si svůj solární kolektor“. Letos se seminář uskuteční 31. 7. 2015 od 14 hodin v rámci EKO happeningu v Českém Těšíně. Zájemci z řad studentů a široké veřejnosti se dozví informace o možnostech využití sluneční energie pro rodinné domy a domácnosti a naučí se vyrobit vlastní solární kolektor.

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava opět připravili příměstské tábory pro děti!

miniatura
21.7.2015
Řemesla a technika kdysi a dnes. To je téma již čtvrtého ročníku příměstského tábora VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), který bude probíhat v kampusu univerzity. V letošním roce se jedná o celkem tři turnusy pro stovku dětí. První z nich startuje v pondělí 27. července 2015, přičemž v programu jsou zapojena pracoviště napříč univerzitou.

Fakulty na VŠB-TUO mohou díky podpoře z OP VaVpI využívat nové vybavení

20.7.2015
Po roce a půl intenzivní práce se prostory starého Edičního středisko v přízemí budovy K a J proměnily v síť ateliérů a prototypových laboratoří, které budou využívat studenti Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství společně se studenty Fakulty strojní. Tyto prostory a část technologického vybavení byly financovány v rámci projektu „Spojení výuky s výzkumem při stavbě prototypů“ podpořeného z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI).

VŠB-Technická univerzita Ostrava uspěla se svou ústavní stížností

2.7.2015
VŠB-TUO podala ústavní stížnost s návrhem na zrušení jednoho ustanovení zákona o rozpočtových pravidlech, které vylučovalo soudní přezkoumání rozhodnutí úředníků o krácení evropských dotací. Např. VŠB-TUO tak hrozilo jen v případě Národního superpočítačového centra IT4Innovations nevyplacení části již přiznané dotace ve výši přesahující 20 mil. Kč.

Práce studentů střední umělecké školy AVE ART OSTRAVA budou vystaveny v galerii univerzity po celou dobu prázdnin

26.6.2015
Od pátku 26. června 2015 mohou návštěvníci galerie VŠB – Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě zhlédnout výstavu prací studentů Soukromé střední umělecké školy AVE ATR. K vidění bude průřez tvorby studentů za letošní školní rok. Představeny budou zejména závěrečné a klauzurní práce, kterými se studenti prezentují vždy na konci pololetí.

Po letošních absolventech VŠB-TUO je ze strany firem vysoká poptávka

miniatura
22.6.2015
Univerzitu opouštějí po úspěšném vykonání státních závěrečných zkoušek letošní první absolventi.

Huť obohatila školku o stavebnice, VŠB-TUO zase o vědomosti v polytechnickém vzdělávání dětí

miniatura
19.6.2015
Polytechnické stavebnice Merkur a Lego předal dnes dopoledne dětem Mateřské školy Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek. Třinecká huť každoročně vybaví stavebnicemi několik školek ve svém okolí. Letos v rámci vzájemné spolupráce s vysokou školou zacílila také do Ostravy.

Cena Josepha Fouriera pro nejlepšího studenta výpočetních věd byla již podruhé v řadě udělena mladému vědci z Ostravy

19.6.2015
Student Michal Merta z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO obdržel ve čtvrtek 18. června 2015 Cenu Josepha Fouriera pro nejlepšího studenta doktorského studia v oblasti informatiky a výpočetních věd. Oceněný student, který je současně vědeckým pracovníkem Národního superpočítačového centra IT4Innovations, tak navázal na úspěch svého kolegy Václava Haply z loňského roku.

VŠB-Technická univerzita Ostrava se otevře veřejnosti festivalem Art & Science

15.6.2015
Jak lze propojit vědu s uměním? Odpověď na tuto otázku budou znát návštěvníci netradiční akce Art & Science. Ta proběhne na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava ve čtvrtek 18. června 2015. Od dopoledních hodin budou areálem VŠB-TUO projíždět elektromobily a segwaye za doprovodu známých kapel. Cílem akce s bohatým programem je ukázat veřejnosti, že věda je umění a dělat umění může být pořádná věda.

VŠB – Technická univerzita Ostrava má dva nové profesory

11.6.2015
V pátek 12. června 2015 proběhne ve Velké aule Karolina Karlovy univerzity v Praze slavnostní akt, na kterém budou předány jmenovací dekrety novým profesorkám a profesorům. Kandidáty navrhují vědecké rady univerzit po velmi náročném profesorském řízení. Nejvyšší vědecko-pedagogickou hodnost obdrží také dva nově jmenovaní profesoři z VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Ještě je čas podat si přihlášku na vysokou školu: VŠB-TUO vypsala 2. kolo přijímacího řízení!

9.6.2015
Pro letošní maturanty, kteří ještě stále váhají, kam si podat přihlášku na vysokou školu, případně pro ty, kterým přijímací zkoušky na vysokou školu nevyšly podle jejich představ, nabízí VŠB-TUO studium nového celouniverzitního oboru Aplikované vědy a technologie. Podat si přihlášku lze do 30. června 2015.

Galerie univerzity představuje Obrázky z Etiopie

1.6.2015
Pracovník Centra nanotechnologií VŠB-TUO Vladimír Tomášek představuje od 1. června 2015 v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava své fotografie, které pořídil při cestě do Etiopie. Fotografie pro účely výstavy upravil zkušený fotograf a výtvarník Vladimír Půlpán. Výstava potrvá do 24. června 2015.

Děti z mateřské školky si zahrají na vysokoškoláky

1.6.2015
Na 45 dětí z Mateřské školy z Plesné navštíví v úterý 2. června 2015 VŠB – Technickou univerzitu Ostrava. Bohatý program na celé dopoledne pro ně připravilo Centrum projektové podpory. Jedná se o další z řady akcí, zaměřených na popularizaci přírodovědných a technických oborů.

VŠB – Technická univerzita Ostrava chystá Den s formulí

25.5.2015
Ve čtvrtek 28. května 2015 proběhne v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava DEN S FORMULÍ. V rámci dne se uskuteční finále soutěže mladých popularizátorů a finále soutěže Students4Automotive. Akce, určená všem typům škol, nabídne i show studentské formule, hru na závodníky nebo besedu s konstruktérem a jezdcem rallye. Den s formulí se koná od 9 do 13 hodin.

OSTRAVSKÁ KATEDRA ENERGETIKY OTEVÍRÁ NOVÝ STUDIJNÍ PROGRAM JEN PRO PRAKTIKY

18.5.2015
Nový studijní program Energetika s oborem Energetika 21. století, který připravila katedra energetiky Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, je určen jen pro lidi z praxe, kteří jeho studiem mohou získat bakalářský nebo inženýrský titul. Bakalářskou formu začnou první zájemci studovat letos na podzim.

Doktorand vymyslel nový systém chlazení brzdového systému závodních aut

13.5.2015
Marek Gebauer, student Fakulty strojní, navrhl princip dvojího chlazení brzdového systému závodních aut.

Slavnostní otevření nových laboratoří Katedry materiálů a technologií pro automobily

7.5.2015
V pondělí 11. května 2015 byly slavnostně otevřeny nové laboratoře Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství (FMMI) VŠB-Technické univerzity Ostrava.

Práce studentů Uměleckého slévárenství vystaveny v galerii univerzity

6.5.2015
Od 5. května 2015 představuje galerie VŠB - Technické univerzity Ostrava práce studentů bakalářského studijního oboru Umělecké slévárenství. Tento republikově zcela unikátní obor lze studovat na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství. Svá díla a výtvarné práce vystavuje dvacítka studentů.

Studenti VŠB-TUO na Akademickém mistrovství opět zvítězili!

4.5.2015
Ve dnech 29. – 30. dubna 2015 proběhl v Ostravě-Porubě již 4. ročník Akademického mistrovství ČR v požárním sportu (AMPS), kterého se zúčastnili studenti středních a vysokých škol z České republiky i ze zahraničí. Mezi četné pořadatele soutěže patřila i VŠB – Technická univerzita Ostrava, jejíž studenti byli úspěšní hned v několika závodech. Soutěž se konala v areálu Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje.

Výtěžek z ostravského univerzitního hokejového derby putuje nadaci Dobrý anděl

30.4.2015
Hokejové derby mezi ostravskými univerzitami, VŠB – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) a Ostravskou univerzitou v Ostravě (OSU), se setkalo s obrovským zájmem fanoušků, kteří si na zápase mohli zakoupit hokejová trička. Organizátoři derby se proto rozhodli výtěžek z prodeje triček darovat na dobročinné účely.

VŠB – Technická univerzita Ostrava bude o víkendu žít cyklistikou

22.4.2015
V sobotu 25. dubna se uskuteční už klasický cyklistický závod pro širokou veřejnost Porubajk 2015. Osmý ročník soutěže bude odstartován v sobotu v 10:00 na Hlavní třídě a jeho cíl směřuje do areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava. V rámci Porubajku se uskuteční řada doprovodných akcí, jako například Laser game pořádaná Fakultou elektrotechniky a informatiky a stánek plný pokusů a hlavolamů z dílny týmu popularizátorů VŠB-TUO.

Spolupráce mezi ostravskými univerzitami a čínskou Soochow University

miniatura
17.4.2015
Memorandum o spolupráci bylo podepsáno 17.4. na půdě VŠB-TUO.

Mineralogické setkání přivítá sběratele přírodnin, ale také zájemce o studium geologických oborů

9.4.2015
V sobotu 11. dubna 2015 se od 9:00 hodin uskuteční již tradiční Mineralogické setkání. Součástí Mineralogického setkání bude i Den otevřených dveří pořadatelské Hornicko-geologické fakulty (HGF). Setkání milovníků neživé přírody a zájemců o studium geologických oborů proběhne v prostorách auly v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě.

Kosmické souvislosti Planetária Ostrava získaly 2. místo v celonárodní prestižní soutěži SCIAP

miniatura
3.4.2015
Pracovníci Planetária Ostrava přivezli ocenění ze soutěže Science Approach (SCIAP), kterou uděluje Akademie věd České republiky. Cenu za 2. místo v kategorii Nový počin získali za projekt Kosmické souvislosti aneb astronomie pro školy. Ten zahrnoval produkci vlastních vzdělávacích pořadů, ke kterým si zaměstnanci planetária společně s partnerskými školami sami napsali scénáře, vytvořili pracovní listy, didaktické pomůcky a online testy.

Leda Pešatová představuje v galerii univerzity své Ostravské motivy

1.4.2015
Výběr ze svých děl vystavuje v galerii VŠB - Technické univerzity Ostrava malířka a sochařka Leda Pešatová. Výstava pod souhrnným názvem Ostravské motivy představuje obrazy s tématikou města z let 1965-1989. Téměř každé z děl už dnes představuje historickou minulost jeho podoby. Výstavu mohou zájemci v galerii zhlédnout až do 29. dubna 2015.

Na VŠB-TU Ostrava se učí i přes Facebook. Studenti si to pochvalují

30.3.2015
Podle pilotního projektu realizovaného týmem Ekonomické fakulty VŠB - Technické univerzity Ostrava se až 60 % zapsaných studentů aktivně zapojilo do výuky předmětu E-marketing, která byla dostupná také přes sociální síť Facebook. Studenti nejvíce ocenili inovativnost související s využíváním nových technologií ve výuce, osobní přístup pedagogů a možnost komunikovat s nimi online. Následný výzkum mezi studenty předmětu ukázal, že sociální síť Facebook denně využívají.

Nový systém zavěšení předního kola motocyklu zvyšuje bezpečnost řidičů

16.3.2015
Jakub Šmiraus z Fakulty strojní VŠB-TUO navrhl nové řešení zavěšení předního kola s měnitelnou geometrií, které přispívá k lepším jízdním vlastnostem motocyklů. Původně diplomová práce studenta Institutu dopravy VŠB-TUO vyústila do podoby uděleného patentu a realizace funkčního vzorku.

Sbírka na pomoc Ukrajině naplnila dvě dodávky

miniatura
9.3.2015
Sbírka uspořádaná na VŠB-TUO na pomoc Ukrajině nashromáždila spoustu krabic s humanitární pomocí. Lidé mohli přispět věcmi denní potřeby, oblečením, dekami, spacími pytli, hygienickými potřebami a trvanlivými potravinami. Sbírka probíhala od 5.3. do 11. 3. 2015.

Studenti si budou moci vybrat stáž, brigádu nebo práci na veletrhu pracovních příležitostí Kariéra PLUS

3.3.2015
V pořadí již osmý ročník největšího veletrhu pracovních příležitostí v Moravskoslezském kraji Kariéra PLUS se uskuteční 10. března 2015 v prostorách auly VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Studentům a absolventům vysokých škol se na veletrhu představí přibližně stovka nejzajímavějších zaměstnavatelů z České republiky i zahraničí.

Obojživelníci z lužní krajiny Břeclavska jsou k vidění v galerii VŠB-TUO

2.3.2015
Filip Šálek z občanského sdružení Lužánek ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky představuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstavu svých fotografií s názvem Obojživelníci lužní krajiny Břeclavska. Výstava, objevující skrytý život obojživelníků, probíhá v galerii univerzity po celý březen. Fotografie obojživelníků pořídil autor v lužním lese Kančí obora na Břeclavsku.

Soutěž GREEN LIGHT Startup Show 2015 zná své vítěze

miniatura
25.2.2015
Mladí podnikatelé představili své projekty veřejnosti a investorům. Odborníky nejvíce oslovila navigace pro nevidomé.

Zevní fixátory vyvinuté na VŠB-TUO zkracují léčbu zlomených končetin

miniatura
16.2.2015
Tým vědců VŠB-TUO vyvíjí lékařské nástroje pro vnější zpevnění zlomených končetin. Takzvané zevní fixátory jsou sestaveny z nových materiálů, které likvidují či brání rozmnožování bakteriím (nižší riziko infektu), a které pacienti také lépe snášejí. Multidisciplinární vědecký tým složený z různých fakult VŠB-TUO spolupracuje pod vedením docenta Karla Frydrýška na vývoji zevních fixátorů s Fakultní nemocnicí Ostrava a Úrazovou nemocnicí Brno a výrobcem MEDIN a.s.

Rekvalifikace v Centru celoživotního vzdělávání VŠB-TUO přináší nová zaměstnání

5.2.2015
Centrum celoživotního vzdělávání vzniklo na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) v roce 1991. Po celou dobu své existence pořádá počítačové kurzy pro úřady práce i pro veřejnost. Krátkodobé kurzy ročně absolvuje více než tisíc účastníků. Dlouhodobé rekvalifikační kurzy mají ročně téměř stovku absolventů, o které je na trhu práce stále větší zájem. Práci nacházejí především ve velkých IT firmách.

LOFOTY – PERLA SEVERU: Kamil Übelauer představuje své fotografie v galerii VŠB-TUO

2.2.2015
Amatérský fotograf a cestovatel Kamil Übelauer představuje v galerii Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava soubor fotografií, které pořídil při svém krátkém pobytu v Lofotech. Fotografie z ledového království budou v galerii k vidění od 2. do 27. února 2015.

Napájeni sluncem. Středoškoláci budou soutěžit vlastnoručně vyrobenými roboty

28.1.2015
Kdy: 30. ledna od 9hod Kde: Fakulta elektrotechniky a informatiky, porubský areál VŠB-TUO Vysoká školy báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) pořádá již XV. ročník soutěže Napájeni sluncem. Celorepublikový turnaj je určen především pro studenty technicky orientovaných středních škol a gymnázií a letos jsou přihlášení soutěžící z více než 20 středních škol z celé ČR, ale i ze Slovenska a Polska. Soutěž je zaměřena na oblast obnovitelných a alternativních zdrojů energií.

Ostravští vědci zdokonalují možnosti skladování tepla pro rodinné domy i průmysl

26.1.2015
Vědci z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) úspěšně testují možnosti skladování tepla v podzemí. Soustřeďují se na tzv. sezónní zásobníky, které umožňují uchovat přebytečné teplo získané v létě až do zimy, kdy je ho naopak nedostatek a může se zpětně využít. V zahraničí existuje kolem deseti úspěšných velkých instalací podzemních zásobníků tepla, které zahrnují např. vytápění celého sídliště v německém Creilsheimu.

VŠB-TUO ukončila projekt přinášející nové informační zdroje a modernizaci knihovní infrastruktury

14.1.2015
Na konci října 2014 byl na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) a sedmi dalších českých univerzitách ukončen dvouletý projekt „Informační infrastruktura výzkumu pro techniku“ (INFO4TECH), který přinesl členům konsorcia přístup k informačním zdrojům pro technické obory, jako jsou například strojírenství, elektrotechnika, informatika, nebo bezpečnostní inženýrství.

Projekt Podpora aktivit VŠB-TUO s Čínou

miniatura
6.1.2015
Projekt Podpora aktivit VŠB-TUO s Čínou se rozběhl 1. ledna 2015 a potrvá až do 30. června 2016. Vznikl díky finanční podpoře Moravskoslezského kraje. Celková výše dotace činí 6,5 mil. Kč. Tato částka je ještě navýšena o 10% finanční spoluúčast VŠB-TUO.

Projekt Institut čistých technologií těžby a užití energetických surovin (ICT) ukončen

6.1.2015
K poslednímu dni loňského roku ukončil čtyřletou, tzv. Start-up etapu, projekt Institut čistých technologií těžby a užití energetických surovin (ICT). Tento projekt s rozpočtem cca 295 mil. Kč získala, a k 1. lednu 2011 jeho řešení zahájila, Hornicko-geologická fakulta VŠB - Technické univerzity Ostrava ve spolupráci s partnerem - Ústavem geoniky AV ČR.

NAKRESLENO SVĚTLEM: Miroslav Pokorný představuje své fotografie v galerii univerzity

6.1.2015
Retrospektivní výběr ze své volné tvorby prezentuje po celý leden v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Miroslav Pokorný. Pedagog z Fakulty elektrotechniky a informatiky představuje své fotografie pod souhrnným názvem Nakresleno světlem. V galerii univerzity budou k vidění do 30. ledna 2015.

Nakupujete vánoční dárky na internetu? Zákazníci se při výběru slevových portálů řídí důvěrou, zjistili vědci VŠB-TUO

19.12.2014
Důvěra v provozovatele a nadšení provázející nákup jsou nejdůležitějšími faktory, které české spotřebitele ovlivňují při výběru slevového serveru nejen při nákupu vánočních dárků. Zjistili to vědci z Ekonomické fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v rámci unikátního výzkumu spokojenosti Čechů se slevovými portály.

Beer košt ovládli energetici

17.12.2014
Třetí ročník netradiční soutěže, která studentům Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava nejen pomáhá lépe pochopit odborné učivo, ale také zvládat další potřebné dovednosti, má po dnešku své vítěze. Nejlépe obstáli energetici, a určitě ne proto, že jsou z pořádající katedry; v tajném hlasování totiž rozhodovali o výsledku všichni, kteří se ve středu 17. prosince ráno přišli podívat na Beer košt do auly technické univerzity.

Studenti budou na půdě VŠB-TUO stavět mosty ze špejlí

4.12.2014
Špejle, provázek a lepidlo. To jsou pomůcky, které budou muset stačit studentům středních škol ke stavbě kvalitního mostu. Druhý ročník soutěže Bridge Builder Contest proběhne na půdě Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) v úterý 9. prosince od 9.00 hodin. Soutěž organizuje studentská organizace IAESTE VŠB-TUO.

Finále matematické soutěže s názvem „Příběh rohlíku“ se konalo na VŠB-TUO.

2.12.2014
Tajemství rohlíku a podnikatelského ducha objevili studenti pěti středních škol Moravskoslezského kraje, kteří se dne 1. prosince 2014 účastnili finále matematické soutěže na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO). Soutěže a řadu dalších aktivit realizuje univerzita ve spolupráci se středními školami s cílem zbavit studenty obav z technických oborů a zvýšit jejich zájem o studium přírodovědných a technických vysokých škol. Doposud se jich zúčastnilo na 700 studentů.

Pod mračny Norska – výstava fotografií Jana Orszulika v galerii univerzity

1.12.2014
Student Fakulty elektrotechniky a informatiky Jan Orszulik představuje od 1. prosince 2014 své fotografie v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Fotografie, které pořídil při svém studijním pobytu v Norsku, jsou vystaveny pod souhrnným názvem „Pod mračny Norska“.

Planetárium Vysoké školy báňské se po třech letech otevírá veřejnosti

27.11.2014
Po třech letech rekonstrukce se pro veřejnost opět otevírá Planetárium Ostrava, které je součástí Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Rekonstrukce, při které byla poprvé v České republice instalována hybridní projekce GOTO a E&S, přinese návštěvníkům celou řadu novinek: představí prostory s novými atraktivními expozicemi a umožní technicky vysoce kvalitní sledování projekcí. Planetárium se pro veřejnost otevírá v neděli 30. listopadu 2014 od 14.00 hodin.

Vývoj sedadel pro kanadské vlaky vede absolvent Fakulty strojní VŠB-TUO

26.11.2014
Na základě spolupráce mezi Fakultou strojní se společností BORCAD cz s.r.o., proběhla veřejná prezentace železničního dvojsedadla Comfort.

Vědci VŠB-TUO vyvinuli kotel pro spalování vlhké dřevní štěpky

25.11.2014
Vlhká štěpka představuje levný zdroj paliva, nicméně bylo doposud velmi obtížné ji energeticky využít. V současné době nejsou na českém trhu dostupné kondenzační kotle, které vlhkou štěpku spalují.

Finalisté soutěže s názvem „Bez vody není život“ řešili laboratorní úlohy na VŠB-TUO

20.11.2014
Chemickou soutěž, do které se zapojilo více než 130 studentů moravskoslezských středních škol, nejlépe zvládli studenti Mendelova gymnázia v Opavě. Soutěže a řadu dalších aktivit realizuje VŠB-TUO ve spolupráci se středními školami s cílem zbavit studenty obav z technických oborů a zvýšit jejich zájem o studium přírodovědných a technických vysokých škol. Velké finále soutěže, jehož hlavním tématem byla voda, se konalo 18. 11. 2014.

Kvalita výuky na VŠB-TUO byla zahraničními studenty oceněna stříbrnou medailí

19.11.2014
Univerzita získala certifikát National Award for Student Satisfaction 2014.

Zdeněk Šmída zvítězil v 11. ročníku Studentské ceny ENVIROS

miniatura
13.11.2014
Doktorand Fakulty strojní ovládl studentskou kategorii soutěže Českého energetického a ekologického projektu.

Děti ze základních škol prezentovaly své unikátní vynálezy na Tržišti nápadů v prostorách VŠB-TUO. Zvítězil projekt s ekologickou tématikou!

13.11.2014
Do Centra podpory inovací při Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) v Ostravě-Porubě dnes zavítalo 75 dětí osmých a devátých tříd základních škol Moravskoslezského kraje. Zástupcům firem v regionu nabízely své vynálezy v rámci Tržiště nápadů. Ti z 20 zlepšováků vybírali ty nejlepší.

Na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství inovovali studijní programy v rámci projektu ModIn.

12.11.2014
Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství je od ledna 2012 řešitelem 3 letého projektu ModIn registrovaného pod číslem CZ.1.07/2.2.00/28.0304.

Děti ze základních škol budou prezentovat své unikátní vynálezy na Tržišti nápadů v prostorách VŠB-TUO

10.11.2014
Ve středu 12. listopadu 2014 se Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) otevře dětem ze základních škol Moravskoslezského kraje. 75 z nich zde bude prezentovat své unikátní nápady a vynálezy. Tržiště nápadů proběhne v atriu budovy Centra podpory inovací v areálu univerzity od 9.15 do 13 hodin.

Obrazy Jany Dybalové v galerii univerzity

3.11.2014
Ostravská autorka Jana Dybalová představuje své obrazy v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Díla, která spojuje otázka PROČ? jsou v galerii k vidění po celý listopad.

Vědci z VŠB-TUO pracují na způsobu, jak snížit úniky tepla z budov

29.10.2014
S nástupem topné sezony přicházejí vědci VŠB-TUO se způsobem, jak zamezit úniku tepla z domů a bytů, konkrétně v oblasti soklové části budov. Úniky tepla testují vědci pomocí tzv. infračervené termografie. Na základě výsledků měření vyvinuli Zdeněk Peřina a Marcela Halířová z Katedry pozemního stavitelství Fakulty stavební nové složení kontaktních zateplovacích systémů v oblasti soklové lišty, které snižují energetické ztráty.

Velký cluster dodá americká společnost SGI

miniatura
22.10.2014
K podpisu smlouvy došlo právě dnes. Stroj bude dodán v 1.polovině roku 2015.

Podpora zvyšování kvalifikace pracovní síly v oblasti moderních technologií obrábění a metrologie

miniatura
21.10.2014
VŠB - TU Ostrava, Fakulta strojní, Katedra obrábění a montáže, jako vedoucí partner a Žilinská univerzita v Žilině, Strojnická fakulta, Katedra obrábania a výrobnej techniky, jako hlavní přeshraniční partner řeší v rámci operačního programu CEZHRANIČNEJ SPOLUPRÁCE SLOVENSKÁ REPUBLIKA - ČESKÁ REPUBLIKA 2007 - 2013 projekt číslo 22410320051 s názvem Podpora zvyšování kvalifikace pracovní síly v oblasti moderních technologií obrábění a metrologie.

Zájemci o neživou přírodu se opět setkají na VŠB – TU Ostrava

14.10.2014
Hornicko-geologická fakulta VŠB - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) připravila na sobotu 18. října 2014 tradiční Mineralogické setkání. Akce se uskuteční v prostorách auly v areálu univerzity v Ostravě – Porubě od 9.00 do 14.30 hodin. Mineralogické setkání je určeno všem zájemcům o krásu neživé přírody, letošní ročník se navíc těší velkému zájmu vystavovatelů.

International Week se bude na Ekonomické fakultě VŠB-TUO letos konat již popáté

10.10.2014
Přednášky, workshopy a zajímavé exkurze tvoří program mezinárodního setkání International Week 2014 na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Již pátý ročník mezinárodní akce, která je souběžně včleněna do výuky, proběhne na fakultě od 13. do 17. října 2014.

Na VŠB-TUO proběhne 9. října 2014 vrcholné klání hasičů

9.10.2014
Koleje Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) budou ve čtvrtek 9. října 2014 hostit 2. ročník Akademického mistrovství České republiky v TFA. Jedná se o nejvyšší akademickou soutěž v této disciplíně u nás.

Zájemci o rozjezd podnikání se mohou hlásit do druhého ročníku startupového programu GREEN LIGHT

8.10.2014
Všichni zájemci o rozjezd vlastního podnikání mohou až do 9. listopadu přihlašovat své nápady do druhého ročníku startupového programu s názvem GREEN LIGHT. Program, který realizují ostravské vysoké školy v čele s Centrem podpory inovací VŠB-TUO poskytuje všem zájemcům z Moravskoslezského kraje podporu pro rozjezd jejich podnikatelského nápadu.

Výstava „Souznění“ v galerii VŠB-TUO

1.10.2014
Po celý říjen bude v galerii Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) zpřístupněna výstava obrazů pod názvem „Souznění“ Dva ostravští autoři, Ludvík Kubečka a Alena Světlíková, zde prezentují své olejomalby, ztvárňující současné reálie, viděné citlivým okem malíře.

Čtrnáctimetrový model radnice z papírových krabic bude od středy k vidění v ostravském Dvojhalí

30.9.2014
Model ostravské Nové radnice, vytvořený z 3 000 papírových krabic v měřítku 1:6, bude od středy 1. října 2014 vystaven v ostravském Dvojhalí. Stavba bude odhalena ve 13 hodin a stavitelé budovy se pokusí o zápis do České knihy rekordů. Už dnes a zítra se stavba v prostorách Dvojhalí dokončuje.

Univerzita třetího věku: ještě je čas podat si přihlášku!

24.9.2014
Obor Energetika třetího tisíciletí opět v tomto školním roce otevírá Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) v rámci Univerzity třetího věku. Dvouletý studijní obor pro seniory zahajuje výuku již 6. října 2014. Přihlášky mohou budoucí studenti podávat osobně, nebo elektronicky na studijním oddělení Fakulty strojní.

Tým z Fakulty stavební VŠB-TUO přispívá k bezpečnosti budovy, která je využívána pro testování nadzvukových letounů JAS-39C/D Gripen

miniatura
23.9.2014
Pro zabezpečení konstrukce budovy, ve které jsou testovány nadzvukové bitevníky Gripen, je využívána měřicí technika vyvinuta Romanem Fojtíkem a Tomášem Novotným z Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Letouny Gripen jsou současným vrcholem ve výzbroji vzdušných sil Armády České republiky a desetitisíce návštěvníků si je mohli prohlédnout o víkendu 20.-21.9.2014 na ostravských Dnech NATO.

VŠB-TUO ožila Zlatou promocí, stavbou čtrnáctimetrového modelu ostravské radnice či odhalením chodníku slávy: otevřela brány svým absolventům.

15.9.2014
Historicky první Sraz absolventů Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) proběhl 12.9.2014 v prostorách univerzitního kampusu v Ostravě-Porubě.

Geologické sbírky v pavilonu Prof. Pošepného VŠB-TUO se po roce opět otevírají veřejnosti

11.9.2014
Po roční přestávce budou 15. září 2014 pro veřejnost opět zpřístupněny prostory unikátních geovědních sbírek v Geologickém pavilonu Prof. Pošepného při VŠB-TUO. Historie jejich budování sahá až do roku 1849. Rekonstrukce pavilonu přináší návštěvníkům řadu novinek.

Vylepšené koleje VŠB-TUO čekají na příchod studentů!

10.9.2014
Po celé prázdniny probíhaly v kampusu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) práce na zkvalitnění ubytovacích i stravovacích podmínek pro studenty. Lůžka pro 3 281 studentů jsou na kolejích připravena k nastěhování. Akademický rok na VŠB-TUO začíná již 15. září 2014.

Zájemci o realizaci evropských výzkumných projektů v programu Horizont 2020 se sešli v aule VŠB-TUO

3.9.2014
Na 200 účastníků z celé Evropy se dnes setkalo v aule VŠB-TUO na akci Brokerage Event s cílem najít vhodné partnery pro realizaci projektů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací v programu Evropské unie Horizont 2020.

Absolvent VŠB-TUO Pavel Klega se vydává stopem na cestu kolem světa

2.9.2014
Informatik s láskou k cizím jazykům a kulturám chce za tři roky objet stopem celý svět. Rád by svou aktivitou inspiroval studenty VŠB-TUO k cestám do zahraničí. Jeho cesta začala v neděli 31. srpna v 15 hodin v Hlučíně.

Výstava TROJICE 2014 v galerii univerzity

1.9.2014
V pondělí 1. září 2014 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) výstava s názvem TROJICE 2014. Trojice ostravských autorů Jana Dědochová, Milan Kaplan a Jana Vít Kaplanová vystavují svá díla, které spojuje jediné: přinést do této uspěchané doby teplo a klid.

Na VŠB-TUO vzniká čtrnáctimetrová stavba ostravské radnice

29.8.2014
Téměř tři tisíce krabic je potřeba k vytvoření makety ostravské radnice v měřítku 1:6, která vzniká na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO).

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations slavnostně otevřelo novou budovu

26.8.2014
V areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava dnes byla slavnostně otevřena nová budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations. Budova se stane domovem pro superpočítačovou infrastrukturu a výzkumné týmy.

Soustavu řídicího systému rodinného domu vylepšovali během prázdnin zahraniční studenti VŠB-TUO

25.8.2014
Tým zahraničních studentů strávil 2 letní měsíce výzkumnou prací na zdokonalování soustavy řídicího systému rodinného domu v laboratořích Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) docenta Bohumila Horáka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.

Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava startují příměstské tábory pro děti!

24.7.2014
Již třetím rokem se v průběhu letních prázdnin konají v kampusu VŠB-TUO příměstské tábory zaměřené na vědu a techniku. V letošním roce se jedná o celkem tři turnusy pro necelou stovku dětí zaměstnanců univerzity. První z nich startuje v pondělí 28. července 2014.

Na VŠB-TUO dnes začíná prestižní letní škola Evropské kosmické agentury

21.7.2014
Na 50 účastníků přijelo na prestižní mezinárodní letní školu globálních družicových systémů 2014, jejímiž hlavními pořadateli jsou Evropská kosmická agentura (ESA) a Společné výzkumné středisko Evropské komise. Letní škola proběhne v prostorách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) ve dnech 21. – 31. července 2014. Přednášet budou uznávaní experti z celého světa.

Kolumbijští studenti navštíví VŠB – Technickou univerzitu Ostrava

14.7.2014
Pěvecký sbor Národní autonomní univerzity Bucaramanga - UNAB z Kolumbie navštíví ve dnech 9. – 11. července 2014 Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava. Návštěva studentů z Kolumbie v České republice navazuje na dohodu o spolupráci, kterou rektoři obou univerzit podepsali v březnu tohoto roku. Součástí programu návštěvy je i koncert pěveckého sboru.

Historicky první velký Sraz absolventů VŠB-TUO se blíží!

11.7.2014
Největší vysoká škola na severní Moravě VŠB – Technická univerzita Ostrava, letos slaví 165 let od svého založení. Jen za posledních 100 let její brány opustilo téměř 100 tisíc úspěšných absolventů. Proto tato významná instituce zve všechny své absolventy na historicky první velký Sraz absolventů, který se uskuteční 12. září 2014 v kampusu univerzity v Ostravě–Porubě.

První promoce studentů z Číny na VŠB-TUO!

3.7.2014
V letošním akademickém roce ukončí magisterské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TUO osm čínských studentů, kteří získají titul inženýr v oboru Finance. Slavnostní promoce prvních absolventů z Číny proběhne v aule univerzity v pondělí 7. července 2014 v 10.30 hodin. Slavnostního aktu se zúčastní i zástupci partnerské Hubei University of Technology (HUT) z Číny.

Práce studentů umělecké školy AVE ART v galerii VŠB-TUO!

27.6.2014
Po celé prázdniny, od 30. června do 28. srpna 2014, budou v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vystaveny práce studentů soukromé Střední umělecké školy AVE ART. Tématem letošních prací je malíř a ilustrátor Zdeněk Burian. Aplikace jeho výtvarné tvorby jsou představeny na velkoformátových malbách, grafikách i plakátech.

Mezinárodní konference Současné problémy architektury a stavitelství na VŠB-TUO již pošesté!

24.6.2014
Fakulta stavební VŠB - TUO se letos stala pořadatelem 6. ročníku konference s názvem „Současné problémy architektury a stavitelství.“

Na volbu vysoké školy ještě není pozdě - 2. kolo přijímacího řízení probíhá na VŠB-Technické univerzitě Ostrava až do půlky srpna

20.6.2014
Stále je ještě šance přihlásit se na některý z oborů VŠB-TUO. Druhá kola přijímacího řízení vypsalo 6 fakult. VŠB-TUO je navíc podle nejnovějších statistik serveru Seznam.cz na 3. místě v žebříčku veřejných vysokých škol, o kterých lidé v průběhu celého roku vyhledávají informace. Běžící přijímací řízení jsou pouze druhým doplňujícím kolem.

Student Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava získal prestižní cenu Josepha Fouriera za počítačové vědy

miniatura
19.6.2014
Student Václav Hapla z Katedry aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO obdržel ve čtvrtek 19. června 2014 prestižní cenu Josepha Fouriera za počítačové vědy.

VŠB-TUO obsadila 8. místo v hodnocení výsledků vědy a výzkumu v konkurenci více než 200 výzkumných organizací

11.6.2014
Rada vlády pro vědu, výzkum a inovace potvrdila schválení výsledků vědy a výzkumu za loňský rok, přičemž Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava dosáhla oproti předchozím letem skokového zlepšení. VŠB-TUO se umístila mezi univerzitami na 7. místě a mezi všemi hodnocenými vědecko-výzkumnými organizacemi v České republice na výborné 8. pozici.

Fakulta elektrotechniky a informatiky lákala studenty na Vědu v ulicích!

9.6.2014
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO chce ke studiu technických oborů motivovat více studentů středních škol. V pátek 6. června 2014 uspořádala již tradiční akci Věda v ulicích. Letos poprvé se Věda v ulicích konala v prostorách nově otevřené budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Na novou budovu a výsledky vědecké práce studentů fakulty se přišlo podívat na tři stovky středoškoláků. A bylo na co se dívat.

III. ročník fotosoutěže Sigmund Freud – Včera, dnes a zítra v galerii VŠB-TUO

2.6.2014
Společnost Sigmunda Freuda v Příboru pořádá v galerii VŠB-TUO výstavu fotografií, vzniklých v soutěži s názvem: „Sigmund Freud – včera, dnes, zítra“. Vernisáž výstavy se uskuteční na pondělí 2. června v 15,00 hodin. Záštitu nad výstavou převzalo Americké velvyslanectví v Praze.

Obyčejné šišky a pomerančová kůra pomáhají čistit vodu od toxických látek

27.5.2014
Tým odborníků z Institutu environmentálního inženýrství (IEI) Hornicko-geologické fakulty VŠB-Technické univerzity Ostrava testuje, jak pomocí tzv. biosorpce využít v čistírnách odpadních vod obyčejné šišky nebo třeba pomerančovou kůru. Podílí se tak na hledání efektivnějších, jednodušších a hlavně levnějších metod, které by bylo možné pro čištění vod využít i v průmyslu.

Ekonomická fakulta vznikla na VŠB-TUO před 37 lety

23.5.2014
Před 37 lety, 24. května 1977, se konalo v tehdejším Domě kultury VŽKG (Dům kultury města Ostravy) Slavnostní zasedání vědecké rady Vysoké školy báňské. Hlavním bodem programu bylo slavnostní ustavení nové Ekonomické fakulty a oficiální uvedení prof. Jindřicha Mikesky do funkce děkana. Jejím vznikem se tak uzavřely snahy VŠB o zřízení této fakulty, jejíž absolventy region dlouhodobě potřeboval.

Soutěží u nás mladé talenty astronomie

15.5.2014
V květnu 2014 vrcholí 11. ročník Astronomické olympiády ústředními koly v Ostravě a Brně. 15 finalistů kategorie CD pro studenty 1. a 2. ročníků středních škol se utká ve dnech 15. a 16. 5. 2014 v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava a 50 finalistů kategorie EF a GH pro žáky 6. až 9. tříd základních škol se sjede o týden později na Hvězdárnu a planetárium Brno. Finalisté z celé České republiky prošli náročným sítem školních a krajských kol.

Studenti ostravské technické univerzity se pokusí pokořit gravitaci

13.5.2014
Studenti připravení důvtipem pokořit gravitaci se dnes ve 14 hodin setkají před vstupem do nákupního centra Karolína v Ostravě. Soutěže Red Bull Gravity Challenge se zúčastní i tým katedry energetiky Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Žáci a studenti dokázali, že přírodovědné obory nejsou nudné! Odborné porotě i spolužákům!

7.5.2014
12 žáků základních a středních škol z Ostravy a okolí prezentovalo 7. května 2014 před porotou i laickým publikem odborná témata z matematiky, chemie, fyziky a techniky. Finalisté soutěže, která vznikla jako součást projektu Svět vědy na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO), se úkolu zhostili na výbornou. Finále soutěže, která vznikla na motivy britské soutěže FameLab, se konalo v aule univerzity.

V galerii univerzity představí výsledky studentské fotografické soutěže

2.5.2014
V pondělí 5. května 2014 bude v galerii VŠB-TUO v Ostravě-Porubě ve 14.30 hodin slavnostně zahájena výstava fotografií studentů univerzity pod názvem „Čekají na nás doma, až se vrátíme ze školy“. Výstava je vyvrcholením soutěže, kterou v březnu vyhlásila Studentská komora Akademického senátu VŠB-TUO. Letos se jedná již o třetí ročník.

Tým RTO z VŠB-TUO na mezinárodní soutěži ISTROBOT uspěl

miniatura
29.4.2014
Ve dnech 25. a 26. 4. 2014 se v Bratislavě konala tradiční mezinárodní soutěž robotiky ISTROBOT 2014. Soutěžila více než stovka soutěžících ze Slovenska a sousedních zemí. Soutěže se účastnil i tým RTO z VŠB-TU Ostrava vedený doc. Horákem z Fakulty elektrotechniky a informatiky. Ve čtyřech soutěžních kategoriích se účastnilo více než 80 robotů. Všichni soutěžící překvapili rekordní účastí a kvalitou robotů.

Absolventi oboru Nanotechnologií vysadili k oslavám Dne Země památeční strom

miniatura
22.4.2014
V pořadí již druhý absolventský strom vysadili na Den Země absolventi oboru Nanotechnologie v prostorách mateřské školky VŠB-Technické univerzity Ostrava. Den Země, připadající na 22. dubna, se v České republice slaví od roku 1990. Hlavním cílem moderních oslav Dne Země je upozornit na dopady lidského chování na životní prostředí a také diskuse o možných nápravných a preventivních řešení těchto problémů.

Kampus VŠB-TUO v Ostravě-Porubě oslaví v úterý 22. dubna 50 let

18.4.2014
Kampus Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) si připomíná významné výročí. Přesně 22. dubna 1964 začala jeho výstavba, tehdy se jednalo o nejmodernější vysokoškolský areál v republice. Kampus univerzity dodnes patří k největším ve střední Evropě. Kromě výuky nabízí ubytování, stravování, sportovní a kulturní vyžití a řadu dalších služeb.

Tradiční hornický Skok přes kůži proběhne tentokrát v Mostě!

17.4.2014
Hornicko-geologická fakulta VŠB-TU Ostrava a Institut hornického inženýrství a bezpečnosti pořádají 25. dubna 2014 již 125. Skok přes kůži. Jedná se o slavnou a starodávnou hornicko-akademickou tradici, při níž jsou do cechu hornického pravidelně jedenkrát do roka přijímáni adepti z řad studentů VŠB – Technické univerzity Ostrava. Koná se tak v duchu pergamenu bezmála 7. století starého, tentokrát v Mostě.

Přípravu na přijímačky využije 97 % uchazečů o studium VŠ

9.4.2014
Příprava na přijímací zkoušky na vysokou školu se vyplácí a téměř všichni studenti při nich nakonec získané informace využijí. Vyplývá to z výzkumu, který mezi studenty technických oborů proběhl v rámci informační kampaně Zlepši si techniku, jejímž zadavatelem je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Mineralogové se opět setkají na VŠB - TU Ostrava

7.4.2014
Hornicko-geologická fakulta VŠB - Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) připravila na sobotu 12. dubna 2014 tradiční Mineralogické setkání. Akce se uskuteční v prostorách auly v areálu univerzity v Ostravě – Porubě od 9.00 do 14.30 hodin. Mineralogické setkání je určeno všem zájemcům o krásu neživé přírody, letošní ročník se navíc těší velkému zájmu vystavovatelů.

Galerie VŠB-TUO představuje „Svět Andreje Navrátila“

1.4.2014
V úterý 1. dubna 2014 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava výstava obrazů Andreje Navrátila. Pod názvem „Svět Andreje Navrátila“ představuje autor průřez své dosavadní tvorby, ve které se zabývá rozličnými tématy. Lidmi, světem okolo sebe či přírodou.

Na VŠB-TUO udělí 31. března čestný doktorát vědci z Japonska

27.3.2014
Slavnostní zasedání vědecké rady VŠB-TUO, které se koná při příležitosti oslav Dne učitelů, se uskuteční v aule univerzity v pondělí 31. března 2014. Kromě předání dekretů novým docentům, diplomům absolventům doktorských studijních programů a absolventům studia MBA bude také udělen jeden čestný doktorát.

Jaro klepe na dveře – připravte se na klíšťata!

26.3.2014
Letošní zima byla nad očekávání mírná a aktuální teploty se pomalu šplhají nad 15 °C. Jak na takové podmínky reagují klíšťata? Měli bychom se bát jejich přemnožení?

Poslední možnost, kde vidět výstavu SVĚT VĚDY.

24.3.2014
5 měsíců putování, 11 měst Moravskoslezského kraje, 10 Science show a 11 371 návštěvníků. Takovou bilanci má za sebou úspěšná výstava SVĚT VĚDY, kterou pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně „Zlepši si techniku“. Před sebou má ale již poslední zastávku, a to v Bohumíně. Využijte této příležitosti a přijďte se dozvědět více o historii a současnosti vědy, o vynálezech, jež nám mění život, a o lidech, kteří za nimi stojí.

VŠB-Technická univerzita Ostrava otevřela novou budovu Fakulty elektrotechniky a informatiky za více než jednu miliardu korun

20.3.2014
V porubském areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava dnes byla slavnostně otevřena nová budova Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Pro fakultu, která připravuje absolventy nejžádanějších oborů současnosti, je to historická chvíle.

Důvěřujte dřevostavbám, při správném užívání a údržbě mají stejnou životnost jako klasické stavby

10.3.2014
Dřevostavby se v posledních letech těší stále větší oblibě nejen ve světě, ale i u nás. Podle Asociace dodavatelů montovaných domů dosahuje podíl dřevostaveb na našem trhu již 10 %, a proto je nutné věnovat se důkladněji jejich konstrukci a vlastnostem dřeva. Aby byly výhody dřeva využity co nejvíce, bylo ve spolupráci s Fakultou stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava vybudováno Výzkumné centrum dřevostaveb.

Ostravský pracovní veletrh Kariéra PLUS hlásí rekordní počet vystavovatelů

6.3.2014
Sedmý ročník veletrhu Kariéra PLUS poskytne studentům a absolventům moravskoslezských vysokých škol zajímavé nabídky zaměstnání.

Sport je věda, ukáže originální science show, a zahájí tak výstavu SVĚT VĚDY v Havířově

5.3.2014
Výstava SVĚT VĚDY se 5. března přesouvá do Havířova a při té příležitosti je pro návštěvníky připravena další science show dr. Michaela Londesborougha, tentokrát se sportovní tematikou. Výstavu SVĚT VĚDY pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně Zlepši si techniku, aby informovala veřejnost o historii a současnosti vědy, o vynálezech, které nám mění život, a o lidech, kteří za nimi stojí. Výstavu je možné zhlédnout až do 21. března.

Věda v umění, umění ve vědě – výstava fotografií začíná v galerii VŠB-TUO

3.3.2014
Ode dneška je v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) instalována neobvyklá výstava. Spojuje umění a vědu, jak ji dělají studenti i akademičtí pracovníci univerzity. Také proto má příznačný název Věda v umění, umění ve vědě. Výstava představí samostatné fotografické kolekce pořízené při práci tří vědeckých týmů.

Studenti se utkali o investory

27.2.2014
Zvítězil nápad skateboardu poháněného elektromotorem s názvem Driwhel, cenu publika získal inovativní obal na zboží zakoupené na internetu.

VŠB – Technická univerzita Ostrava přivezla výstavu SVĚT VĚDY do Opavy

25.2.2014
Na Mendelově gymnáziu v Opavě bude po celý tento týden k vidění edukativní výstava SVĚT VĚDY. Výstavu již několik měsíců pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně Zlepši si techniku, aby informovala veřejnost o historii a současnosti vědy, o vynálezech, které nám mění život a o lidech, kteří za nimi stojí.

VŠB – Technická univerzita Ostrava nabízí originální kroužky

20.2.2014
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava připravuje již druhým rokem pro žáky základních škol a studenty středních škol zájmové kroužky i kratší kurzy se zaměřením na technické obory. V rámci kroužků přiblíží zájemcům o techniku využití nejrůznějších technologií v praxi.

Věda není nuda! Přijďte se přesvědčit na výstavu SVĚT VĚDY, která navštíví Třinec.

11.2.2014
Výstava SVĚT VĚDY, kterou pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně „Zlepši si techniku“, již několik týdnů informuje veřejnost o historii a současnosti vědy, o vynálezech, které nám mění život a o lidech, kteří za nimi stojí.

Žáci základních škol prožijí jarní prázdniny na univerzitě

10.2.2014
Více než 30 dětí stráví jarní prázdniny na příměstském táboře Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), který začal právě dnes. Pracovníci univerzity s nimi prožijí 5 dní plných zábavných aktivit, ve kterých se děti například dozví, co se děje pod povrchem země nebo naopak nahlédnou do hlubin vesmíru.

Výstava fotografa Vojtěcha Žižky - Něha a ráz průmyslu

3.2.2014
3. února 2014 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) výstava fotografií Vojtěcha Žižky s názvem „Něha a ráz průmyslu“. Vystavené fotografie představují kontrast průmyslu a křehkého ženského těla. Žižkovy fotografie vznikaly v provozu společnosti Huisman Konstrukce, ve vítkovické Dolní oblasti a na Střední průmyslové škole v Ostravě - Vítkovicích.

Malí vynálezci dnes na univerzitě prezentovali bezdotykovou popelnici nebo nápad na zkoušejícího robota

29.1.2014
Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) dnes 110 dětí z 6 základních škol představovalo své nápady a vynálezy. Komise z nich vybrala 4 vítězné, vedle nich byly k vidění např. glóbus ovládaný hlasem nebo hledač klíčů. Tzv. Tržiště nápadů, jehož cílem je podpora technické představivosti dětí, navíc doprovázel technický pětiboj, ve kterém si děti mohly vyzkoušet třeba jak sestavit elektrický obvod nebo jak reaguje jedlá soda a ocet.

Modernizace a doplnění infrastruktury Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství bude zahájena v květnu 2014.

27.1.2014
Po dvou letech od převzetí prostor bývalého Edičního střediska v přízemí budovy K a J VŠB TUO, tehdy nově vzniklou Katedrou materiálů a technologií pro automobily, se podařilo získat dotaci na stavební úpravy, které budou provedeny v rámci projektu „Spojení výuky s výzkumem při stavbě prototypů“.

VŠB-Technická univerzita Ostrava otevírá dveře zájemcům o studium!

27.1.2014
31. leden 2014 proběhne na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) ve znamení Dnů otevřených dveří, které v tento den pořádají hned tři fakulty: strojní, hornicko-geologická a elektrotechniky a informatiky Uchazeči o studium si budou moci vyzkoušet řízení letadla prostřednictvím simulátoru letu, uvidí studentskou formuli SAE nebo zcela nového humanoidního robota.

Napájeni sluncem! Další ročník soutěže na VŠB-TUO!

22.1.2014
Tým Systémů Alternativních Zdrojů Energií Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství, Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava pořádá ve čtvrtek dne 23. ledna 2014 od 9.00 hodin další ročník soutěže Napájeni Sluncem.

Výstava SVĚT VĚDY doputovala do Krnova. Představí zde zajímavosti ze světa vědy a techniky.

22.1.2014
Již dnes si budou moci krnovští prohlédnout netradiční výstavu SVĚT VĚDY v prostorách Flemmichovy vily.

Plat je až na 3. místě – studenti se ve volbě vysoké školy rozhodují podle uspokojení ze studia a uplatnitelnosti

20.1.2014
Zajímavá zjištění přinesl průzkum mezi středoškoláky, realizovaný Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TU Ostrava). Dotazy byly zaměřeny na kritéria, podle nichž si studenti vybírají obor i školu pro další studium.

Karviná ve světle výstavy SVĚT VĚDY

8.1.2014
V Galerii Zdravého města Karviná bude od 13. do 19. 1. k vidění edukativní výstava SVĚT VĚDY. Tu v pondělí od 11.00 hod. odstartuje jedinečná science show dr. Michaela Londesborougha, která během 45minutové prezentace postupně a názorně odhalí tajemství světla.

Projekt Inkubátor regionálních specialistů je v poslední fázi realizace

7.1.2014
Začátkem roku 2011 zahájila katedra regionální a environmentální ekonomiky Ekonomické fakulty VŠB - TU Ostrava ve spolupráci s partnerem, kterým je Magistrát města Ostravy, projekt pod názvem “Inkubátor regionálních specialistů aneb inovace univerzitních regionálních studií”.

Projekt FRVŠ „Inovace technických předmětů s využitím virtuální reality a výroby prototypů“ 790/2013/B1 realizován

6.1.2014
Katedra obrábění a montáže Fakulty strojní VŠB-TUO realizovala projekt, zabývající se virtuální realitou v montáži a problematikou prototypování.

Výukové pracoviště pro efektivní vrtání hlubokých otvorů

6.1.2014
Katedra obrábění a montáže Fakulty strojní VŠB-TUO realizovala projekt FRVŠ 793/2013/G1 „Výukové pracoviště pro efektivní vrtání hlubokých otvorů“ a vytvořila pracoviště pro vrtání hluboký otvorů na konvenčních strojích a doplnila tak prakticky problematiku vrtání těchto otvorů do osnov odborných předmětů.

Slunce vychází v Japonsku

6.1.2014
V pondělí 6. ledna 2014 zahajuje v galerii VŠB-TUO výstava fotografií s poetickým názvem s názvem „Slunce vychází v Japonsku“ ostravského autora Miroslava Pokorného.

Beer košt na VŠB-TUO již podruhé!

19.12.2013
Tuto netradiční akci uspořádal pro studenty projekt Energy4Y - Partnerství v oblasti energetiky, obnovitelných zdrojů energie a technologií pro životní prostředí CZ.1.07/2.4.00/17.0077 již podruhé. Byla vyvrcholením několika netradičních studijních týdnů, po které tři týmy studentů v laboratořích vařily pivo.

Projekt na výzkum v oblasti vrtání hlubokých otvorů

16.12.2013
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spolupracovala na řešení projektu „Výzkum v oblasti vrtání hlubokých otvorů“ s registračním číslem CZ.1.10/2.2.00/16.01385.

Kulturní a společenské středisko Střelnice ode dneška hostí jedinečnou výstavu SVĚT VĚDY. Přijďte ji navštívit i vy!

11.12.2013
Již dnes mohou zájemci v prostorách Kulturního a společenského střediska Střelnice v Českém Těšíně navštívit výstavu SVĚT VĚDY, kterou pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně „Zlepši si techniku“.

10 tipů pro lepší vytápění

miniatura
4.12.2013
Topit lépe, ve smyslu méně emisí a účinněji, nemusí být zas tak složité. Je však nutné brát v úvahu tyto čtyři základní faktory: co nám topí, tedy jaký typ spalovacího zařízení máme, kdo topí, jak se o zařízení staráme a čím topíme neboli kvalita paliva.

Obrazy svého života představuje Aleš Kalivoda

29.11.2013
Po celý prosinec 2013 jsou v galerii Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava k vidění obrazy ostravského autora Aleše Kalivody pod názvem „Obrazy mého života“. Krajiny plné barev a také zátiší, provedená nezaměnitelným autorovým rukopisem, evokují příjemnou podzimní atmosféru.

Týden techniky nabídl studentům i kávu a popcorn

25.11.2013
Týden techniky vyplněný přednáškami a exkurzemi skončil v pátek 22. listopadu na Matičním gymnáziu v Ostravě. Jeho cílem bylo motivovat studenty, aby se zajímali o perspektivní technické obory, o něž je velký zájem na trhu práce.

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava spustila virální kampaň

21.11.2013
K čemu lze využít kravský plyn? Na tuto bizarní otázku odpovídá virální video, které tento týden spustila Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. V něm se snaží studenti s využitím technických znalostí zprovoznit automobil, který pohání kravské plyny.

Výstava SVĚT VĚDY navštíví Nový Jičín

18.11.2013
Výstava SVĚT VĚDY, kterou pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně „Zlepši si techniku“, již několik týdnů informuje veřejnost o historii a současnosti vědy, o vynálezech, které nám mění život a o lidech, kteří za nimi stojí.

Na VŠB-TUO udělí tituly a čestný doktorát

13.11.2013
V pátek 15. listopadu 2013 od 10.00 hodin proběhne ve velkém sále auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě Slavnostní zasedání Vědecké rady VŠB-Technické univerzity Ostrava, které se koná u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

Výstava SVĚT VĚDY začíná putovat po městech Moravskoslezského kraje. První zastávka je ve Frýdku-Místku

8.11.2013
Výstava SVĚT VĚDY, kterou pořádá Vysoká škola báňská – Technická Univerzita Ostrava v rámci kampaně „Zlepši si techniku“, již několik týdnů informuje veřejnost o historii a současnosti vědy, o vynálezech, které nám mění život a o lidech, kteří za nimi stojí.

Město fotografií v galerii VŠB-TUO

30.10.2013
V pondělí 4. listopadu 2013 zahajuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava fotografií Jiřího Kudělky s názvem Město fotografií. Realita fotografií byla nasnímána v Ostravě v posledních několika letech a charakter snímků je částečně inspirován životem města.

Akademický senát VŠB-TUO zvolil kandidáta na rektora!

23.10.2013
Dne 22. října 2013 od 13 hodin proběhlo zasedání Akademického senátu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, které mělo na svém programu volbu kandidáta na funkci rektora.

Na 1 500 dětí nahlédlo pod pokličku vědy a techniky na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava

17.10.2013
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se dnes proměnila v místo celodenní vědecké exhibice. V rámci akce Poznej správnou techniku ukázala každá fakulta, katedra i laboratoř to nejzajímavější ze své činnosti. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava se dnes proměnila v místo celodenní vědecké exhibice. V rámci akce Poznej správnou techniku ukázala každá fakulta, katedra i laboratoř to nejzajímavější ze své činnosti.

Zájemci o neživou přírodu se setkají na VŠB - TU Ostrava

16.10.2013
V sobotu 19. října 2013 pořádá Hornicko-geologická fakulta již tradiční Mineralogické setkání. Akce se uskuteční v prostorách auly v areálu VŠB - Technické univerzity v Ostravě-Porubě od 9:00 do 14:30 hodin.

Barvy budoucnosti

11.10.2013
Představte si barvu, která nejen že zatraktivní váš domov, ale zároveň bude pohlcovat smog a jiné škodliviny. Nejde o nesplnitelný sen, ale o realitu, na které pracují specialisté z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Použití je mimořádně snadné.

Tým SAZE dává vzniknout nové tradici

9.10.2013
Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Letošní ročník se koná od 7. do 11. října 2013 a zastoupeny jsou zde všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Letos své aktivity představí i malý výzkumný a projektový tým SAZE z VŠB-TUO.

FMMI PŘEDVEDE NA DNECH NATO SVÁ RYCHLÁ KOLA

16.9.2013
Letošní Dny NATO se konají na Letišti Leoše Janáčka ve dnech 21. a 22. září 2013. Jejich partnerem se pro letošní rok stala Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství (FMMI) VŠB-TUO. Účastníci akce se tak mohou seznámit se studijními programy, obory a produkty výzkumu a vývoje této fakulty.

Poslední barvy Václava Vrby

2.9.2013
V pondělí 2. září 2013 zahajuje v galerii VŠB-TUO výstava obrazů s názvem „Poslední barvy Václava Vrby“. Výstava je realizována k nedožitým 80. narozeninám ostravského autora, který v květnu tohoto roku nečekaně zemřel.

Léto končí, výstava Svět vědy začíná

29.8.2013
Již zítra, 30. srpna, bude zahájena výstava Svět vědy, která je součástí popularizační kampaně Zlepši si techniku, jejímž zadavatelem je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. K vidění zde budou elektromobil KAIPAN, termokamera, ztužidlo pro stavbu mrakodrapů, alternativní energetické suroviny a další zajímavosti ze světa vědy a techniky. Výstava se uskuteční v ostravském nákupním centru Avion Shopping Park, vstupné je zdarma.

Provoz první univerzitní mateřské školy v kraji zahajuje 2. září!

29.8.2013
V pondělí 2. září 2013 se otevřou brány první univerzitní mateřské školy v Moravskoslezském kraji, která má sídlo v kampusu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Přesně v 9.00 bude slavnostně zahájen provoz zařízení, které je v rámci vysoké školy unikátní. Více než 50 dětí studentů a zaměstnanců univerzity bude navštěvovat jednu z nejkrásnějších a nejbezpečnějších školek, která byla jako jediná univerzitní školka v ČR od samého počátku projektována a postavena pouze pro děti.

AVE ART !!! Průřez tvorbou studentů umělecké školy AVE ART OSTRAVA

28.6.2013
Soukromá střední umělecká škola Ave Art Ostrava vystavuje v galerii VŠB-TUO pravidelně a i letos představuje tvorbu svých studentů. Cílem a hlavní náplní školy je představit a zprostředkovat široké veřejnosti činnost a výsledky jednotlivých studijních oborů, kde studenti řeší konkrétní zadané úkoly, se kterými se v budoucnu mohou setkat v rámci své odborné profese.

Spolupráce Dalkie s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava přinesla své ovoce

18.6.2013
V prostorách Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava proběhlo 13. června 2013 slavnostní ukončení odborného kurzu s názvem Energetické stroje, který úspěšně absolvovalo 42 zaměstnanců skupiny Dalkia v České republice.

Výstava velkoformátových fotografií „Fotolovy v přírodě“ v galerii VŠB-TUO

3.6.2013
Od 3. června 2013 startuje v galerii Vysoké školy báňské – TU Ostrava výstava velkoformátových fotografií Jaroslava Pešata pod názvem „Fotolovy v přírodě“. Snímky zachycují zvěř, kterou autor fotografuje zejména v Beskydech, ve slovenských Tatrách a americko-kanadské divočině.

Konference Nostradamus láká na přednášky mezinárodních vědeckých expertů

31.5.2013
Ve dnech 3. - 5. června 2013 je pořádána v rámci projektu SoftComp, reg. č. CZ.1.07/2.3.00/20.0072 a ve spolupráci s Fakultou elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava mezinárodní konference NOSTRADAMUS. Třídenní setkání se zaměří na predikci, modelování a analýzu komplexních systémů. Letos opět přináší špičku světových odborníků na daná témata.

VŠB - TU Ostrava nabídla licenci na nejmodernější technologie pro TU Košice

16.5.2013
Řadu let se výzkumné a vývojové týmy na VŠB - Technické univerzitě Ostrava zabývají problematikou alternativních zdrojů energií. Jsou vyvíjeny technologie solárních systémů, využití geotermální energie a v neposlední řadě také technologie vodíkových palivových článků a jejich využití v energetice a pro dopravu.

Dobrý podnikatelský nápad může být i velmi jednoduchý

7.5.2013
Zformátovat za někoho diplomku jako podnikatelský nápad? Proč ne? Za jeho realizovatelnost a kvalitu rozpracovanosti byl tento nápad oceněn jako nejlepší podnikatelský záměr v rámci soutěže Green Light, kterou organizuje Centrum podpory inovací VŠB-TUO.

Budoucnost univerzity zachycena objektivem fotoaparátu

29.4.2013
V úterý 30. dubna 2013 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava výstava fotografií studentů i zaměstnanců školy. Představuje práce, které vznikly ze studentské soutěže na téma „Jak vidíte budoucnost naší univerzity?

Mineralogové se setkají na VŠB - TU Ostrava

9.4.2013
V sobotu 13. dubna 2013 proběhne v aule Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě již tradiční Mineralogické sekání. Akci pro milovníky krásy neživé přírody pořádá Hornicko-geologická fakulta od 9.00 do 15.00 hodin.

Univerzita pomáhá gymnazistům hledat vztah k technice

5.4.2013
Týden přírodovědných předmětů a technických oborů připravili od 2. do 5. dubna pro středoškolské studenty společně Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Matiční gymnázium v Ostravě.

Radek Nogol - Obrazy, Daniel Livečka - Fotografie

2.4.2013
Výstava obrazů Radka Nogola a fotografií Daniela Livečky zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava ve středu 3. dubna 2013. Výstava představuje nejen autorské práce, ale také jedno společné dílo obou vystavovatelů. Inspiraci pro svá díla autoři nachází nejen v přírodě, ale i ve vlastní fantazii.

Je spintronika novodobá perspektiva v oblasti nových generací počítačů a telefonů?

26.3.2013
Laureát Nobelovy ceny za fyziku Albert Fert dnes diskutoval o spintronice a jejím budoucím využití se studenty VŠB-TUO v Ostravě v rámci programu Honeywell Initiative for Science & Engineering

O směřování české i evropské energetiky bude studentům přednášet Tomáš Hüner

21.3.2013
Předseda dozorčí rady energetické firmy ČEPS , a.s., Tomáš Hüner bude přednášet studentům Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, ale také zástupcům průmyslu a dalším zájemcům o směrování české a evropské energetiky.

Efektivnější systém na využití energie slunce vymysleli strojaři s přispěním vysokoškoláků

miniatura
11.3.2013
Další dílčí konstrukční změny a poslední optimalizace algoritmu řídicího systému z prvních březnových dnů umožní Strojírnám Bohdalice navýšit výstupní výkon koncentrační solární elektrárny se Stirlingovým motorem až nad hranici 35 kW.Je to výsledek, který předčil původní očekávání.

Veletrh Kariéra PLUS přichází s ojedinělou nabídkou práce pro absolventy i studenty VŠ

6.3.2013
Letošní ročník tradičního veletrhu pracovních příležitostí pro studenty a absolventy vysokých škol Kariéra PLUS nabídne široký výběr zaměstnání i zajímavé informace.

SVAZ PRŮMYSLU A DOPRAVY ČR POMŮŽE STUDENTŮM DO FIREM

28.2.2013
S Ekonomickou fakultou VŠB - Technické univerzity Ostrava byla podepsána smlouva o spolupráci, která by měla pomoci většímu propojení s praxí.

Biomimetika - inspirace přírodou

27.2.2013
V pondělí 4. března 2013 zahajuje v galerii VŠB-TUO výstava s názvem Biomimetika - inspirace přírodou. Pod tímto tajemným názvem se skrývají panely s fotografiemi, pořízenými elektronovým mikroskopem. Výstava je putovní, již ji mohli zhlédnout návštěvníci v Bratislavě či Arboretu Nový Dvůr u Opavy. Gabriela Kratošová, Ivo Vávra, Vladimír Půlpán, Vítězslav Plášek, to je čtveřice organizátorů této nevšední a velmi poutavé výstavy.

Studenti se setkají s rektorem

27.2.2013
V pondělí 4. března 2013 od 17.00 hodin proběhne v aule Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava setkání studentů s rektorem. Tradiční akci organizuje Studentská komora Akademického senátu VŠB-TUO s cílem umožnit studentům přímý kontakt s vedením univerzity a získat tak odpovědi na otázky, které studenty trápí nejen ve studijní části života, ale i v té ‚běžné‘ části života v kampusu.

Geovědní soutěž 'Geologické kladívko 2013'

26.2.2013
Letošní, již třetí ročník soutěže 'Geologické kladívko', kterou pořádá Hornicko-geologická fakulta na Geologickém pavilonu prof. Pošepného, se konal 22. února 2013. Soutěž je určena studentům středních škol a žákům 2. stupeně základních škol.

Druháci z Petřkovic dostali průkaz studentíka aneb vysoká škola „nanečisto“

1.2.2013
Sedmileté a osmileté děti se ve středu 30. ledna od 8.30 hodin staly na jedno dopoledne malými výzkumníky a studenty katedry energetiky na Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava.

Pastelové pohlazení nabízí galerie VŠB-TUO

1.2.2013
Od 4. února 2013 zahajuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava obrazů amatérského autora Rostislava Turoně pod názvem „Pastelové pohlazení“ Všechny jeho obrazy jsou malovány suchým pastelem nebo kombinací suchého pastelu a jiných médií jako jsou akvarelové barvy, pastelky či uhel. Na první pohled diváka zaujmou překvapivou barevností.

Malí vynálezci z Moravskoslezského kraje dnes představili svá technická zlepšení

30.1.2013
Děti ze základních škol dnes na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) představovali svá technická zlepšení. 122 dětí ze šesti základních škol prezentovalo před zástupci velkých regionálních zaměstnavatelů nápady, které by mohly pomoci zlepšit každodenní život dětí či jejich blízkých. Zástupci společností ArcelorMittal Ostrava, VÍTKOVICE MACHINERY GROUP, K2, Hyundai a OKD ocenili nejlepší nápad, nejlepší prezentaci a nejlepší prezentační materiály.

Energetici z technické univerzity pořádají den otevřených dveří

30.1.2013
Záběry jako z filmu Predátor uvidí studenti středních škol, když se v pátek 1. února 2013 přijdou podívat na katedru energetiky Fakulty strojní, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Katedra pořádá od 8 do 15 hodin den otevřených dveří, který je určený především zájemcům o studium technických oborů.

Den otevřených dveří na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO

25.1.2013
V úterý 29. ledna 2013 se na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava koná Den otevřených dveří, který je určen především všem zájemcům o studium na této fakultě. FMMI VŠB - TU Ostrava se zde představí jako moderní univerzitní instituce s moderní strukturou studijních programů a mezinárodně uznávanou výzkumnou činností.

Evropské peníze přinesou přístup k informačním zdrojům pro technické obory

miniatura
22.1.2013
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) a sedm dalších univerzit získají díky projektu „Informační infrastruktura výzkumu pro techniku“ (INFO4TECH) přístup k informačním zdrojům pro technické obory jako jsou například strojírenství, elektrotechnika, informatika, nebo bezpečnostní inženýrství.

Stavební fakulta VŠB - TU Ostrava otevírá dveře zájemcům o studium!

14.1.2013
V pátek 18. ledna 2013 se na Fakultě stavební Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava koná Den otevřených dveří, který je určen především zájemcům o bakalářské studium na této fakultě. Ti tak mají možnost seznámit se s prostředím fakulty ještě před odevzdáním přihlášky.

Fotografie z Bretaně v galerii VŠB-TUO

2.1.2013
V roce 2011 vznikla v Ostravě tvůrčí skupina čtyř fotografů: Havlíček-Macura-Pašek-Pokorný s poněkud záhadným názvem Le Petit Chien. Jméno skupiny je příjemnou reminiscencí na jejich společnou fotografickou výpravu do francouzské Provence, které byla věnována výstava v Galerii VŠB-TUO v lednu 2011. Autoři této skupiny připravili na leden 2013 novou výstavu fotografií, tentokrát ze své cesty po francouzské Bretani.

Netradiční výuku zakončí studenti Beer koštem

17.12.2012
Beer košt bude ve středu 19. prosince 2012 vyvrcholením několika netradičních studijních týdnů pro šestnáct studentů Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Od 7.15 do 9 hodin předvedou v aule vysoké školy výsledky své práce při vaření piva. Jejich kolegové ze školy ale i další návštěvníci budou mít možnost posoudit nejen chuť piva uvařeného v univerzitní laboratoři. Uvidí také etiketu, seznámí se s názvem kvasného produktu a poslechnou si studentskou prezentaci k procesu výroby.

Sedmý ročník „Dne robotů“ na VŠB-TUO

13.12.2012
Ve středu dne 12. prosince 2012 proběhl v aule VŠB-TUO již sedmý ročník „Dne robotů“, který organizoval tým Prototypové laboratoře C112 CPIT. Tato aktivita je směrována zejména ke studentům středních technicky orientovaných škol s cílem zvýšit jejich motivaci k dalšímu studiu na vysoké škole. Letošního ročníku se zúčastnilo 48 soutěžících.

VŠB-TUO vybuduje v Ostravě první univerzitní mateřskou školu

6.12.2012
V průběhu prosince začne v porubském kampusu VŠB-TUO stavba první univerzitní mateřské školy v Ostravě s kapacitou pro 50 dětí. Školka bude určena převážně dětem zaměstnanců a také studentů Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Univerzita se tak zařadí mezi další vysoké školy v ČR, které již svou mateřskou školku mají.

DOLOMITY v galerii VŠB-TUO

28.11.2012
Od 3. prosince 2012 je v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava zpřístupněna výstava fotografií havířovského amatérského fotografa Kamila Übelauera. Výstava má název DOLOMITY a k vidění je celkem 24 fotoobrazů pořízených autorem během jeho třech po sobě jdoucích podzimních výprav do této atraktivní lokality.

Ministr Schwarzenberg si s rektorem Vondrákem vyzkoušel pokusy

16.11.2012
Před účastí na slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB - Technické univerzity Ostrava si vyzkoušelKarel Schwarzenberg, ministr zahraničních věcí ČR, na Centru podpory inovací velmi akční ukázky popularizačních aktivit univerzity.

Ministr Schwarzenberg se na vysoké škole seznámí jak se studentskými firmami, tak s mluvícím robotem

16.11.2012
První zastávkou listopadové cesty Karla Schwarzenberga, ministra zahraničních věcí ČR, po Moravskoslezském kraji bude návštěva Centra podpory inovací VŠB-TU Ostrava. V pátek 16. listopadu 2012 od 9:00 hod. budou panu ministrovi na tomto unikátním pracovišti představeny aktivity, které mají podpořit studenty a absolventy, aby začali sami podnikat.

Václav Vrba nabízí „Chvilky přirozenosti“ v galerii VŠB-TUO

26.10.2012
Od 1. listopadu 2012 je v galerii Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava zpřístupněna výstava obrazů ostravského autora Václava Vrby. K vidění je zde 23 obrazů, které nabízí 23 příběhů pod názvem „Chvilky přirozenosti“. Společně s jeho díly představuje ostravská malířka Jana Dědochová originální ručně malované hedvábné šátky.

Reakce VŠB-TUO na zprávu NKÚ

25.10.2012
V pondělí 22. října 2012 zveřejnil NKÚ zprávu z kontroly, kterou úřad zacílil na dva programy zaměřené na rozvoj a obnovu materiálně technické základny veřejných vysokých škol, které spravuje ministerstvo školství. Kontroloři prověřili nejen, jak resort programy spravuje, ale také 14 projektů.

Dne 1. října 2012 byl v Centru podpory inovací VŠB-TUO zahájen projekt s názvem „Pre-seed aktivity VŠB-TUO – Strojírenství“.

miniatura
18.10.2012
Základním cílem je příprava komercionalizace 4 výstupů VaV s vysokým komerčním potenciálem v oblasti Konkurenceschopné strojírenství v rámci 4 plánovaných individuálních aktivit.

Dne 1. října 2012 byl v Centru podpory inovací VŠB-TUO zahájen projekt s názvem „Pre-seed aktivity VŠB-TUO - Energetické zdroje“.

miniatura
18.10.2012
Základním cílem projektu, jehož celkové výdaje činí 47.201.936,- Kč,je podpora komercializace nadějných technologií a vynálezů s vysokým aplikačním potenciálem v oblasti energetických zdrojů, které vznikají na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava.

Student VŠB-TUO oceněn za bezpečnou dětskou sedačku!

18.10.2012
Student Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO Josef Hlinka zvítězil se svým projektem v kategorii jednotlivců v soutěži SUPERVLÁKNA 2012. Jeho projekt bezpečné dětské sedačky s využitím vlákna Kevlar byl oceněn i expertní porotou soutěže.

VŠB – Technická univerzita Ostrava zahájila realizaci klíčového projektu na podporu transferu technologií.

18.10.2012
VŠB-Technická univerzita Ostrava zahájila 1. 9. 2012 realizaci projektu pod názvem „Rozvoj a stabilizace systému transferu technologií na VŠB-TUO“, který se má stát klíčovým nástrojem pro další zkvalitňování a vyšší efektivitu stávajícího systému transferu technologií mezi univerzitní a aplikační sférou.

Fakulta bezpečnostního inženýrství VŠB-TUO slaví 10 let!

11.10.2012
V úterý 16. října 2012 v 10.00 hodin proběhne v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Slavnostní Vědecká rada Fakulty bezpečnostního inženýrství, která se koná při příležitosti oslav 10. výročí založení této fakulty.

V aule VŠB - TU Ostrava proběhne další z tradičních Mineralogických setkání

8.10.2012
V sobotu 13. října 2012 pořádá Hornicko-geologická fakulta již tradiční Mineralogické setkání. Setkání sběratelů a milovníků neživé přírody proběhne v prostorách auly v areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě od 9.00 do 15.00 hodin.

Na technické univerzitě vzdělávali pedagogy z jiných škol

8.10.2012
Centrum celoživotního vzdělávání VŠB - Technické univerzity Ostrava ukončilo projekt nazvaný Další vzdělávání pracovníků školství ve využívání informačních a komunikačních technologií hrazený z OP VK Moravskoslezského kraje, registrační číslo CZ.1.07/1.3.05/02.0053. Cílovou skupinou byli pedagogové středních, základních, mateřských a základních uměleckých škol.

Výstava „Souzvuk s přírodou“ v galerii VŠB-TUO

27.9.2012
Od pondělí 1. října 2012 si mohou návštěvníci galerie VŠB - TU Ostrava v Ostravě-Porubě prohlédnout výstavu obrazů s poetickým názvem „Souzvuk s přírodou“. Dvojice ostravských autorů Alena Světlíková a Ludvík Kubečka zde prezentují své olejomalby, ztvárňující současné reálie, viděné citlivým okem malíře.

Happening České Hlavy na VŠB-TUO

26.9.2012
Happening, který by měl mezi mladými lidmi popularizovat uplatňování nových technologií, se uskuteční ve středu 26. září na Vysoké školy báňské – Technické univerzitě Ostrava(VŠB-TUO). Pro současné studenty středních škol a současné studenty vysokých škol technických oborů ho pořádá společnost Česká hlava.

Na VŠB-TUO podpoří zájem dětí o neživou přírodu!

17.9.2012
V měsíci říjnu 2012 zahajuje na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava svou činnost Mineralogicko-paleontologický kroužek. Je určen pro žáky 5. - 9. tříd základních škol a studenty středních škol, a protože vznikl za podpory projektu „Svět vědy“ financovaného z Evropských fondů, je účast na něm bezplatná.

Setkání českých a japonských odborníků na VŠB - TU Ostrava je již tradicí!

6.9.2012
Od 9. září do 14. září 2012 proběhne na VŠB - TU Ostrava již pátý ročník česko-japonského workshopu „New Methods of Damage and Failure Analysis of Structural Parts“, kterého se zúčastní řada japonských a českých odborníků z oblasti analýzy poškození konstrukčních částí a souvisejících degradačních procesů materiálu.

Ostrava patří mezi špičku evropského automobilového výzkumu

4.9.2012
Unikátní laboratoře, jedny z nejlepších v Evropě, mají v Ostravě k dispozici firmy podnikající v automobilovém průmyslu. Díky Moravskoslezskému automobilovému klastru (MAK) mohou testovat hlučnost či životnost dílů v podmínkách na světové úrovni.

Beskydy očima Michala Šofera

29.8.2012
V pondělí 3. září 2012 zahajuje v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava výstava „Krajina Moravských Beskyd“ mladého fotografa Michala Šofera.

150 let Jednoty českých matematiků a fyziků v galerii VŠB-TUO!

4.7.2012
Od pondělí 9. července 2012 je v galerii VŠB-TUO v Ostravě-Porubě k vidění výstava s názvem 150 let Jednoty českých matematiků a fyziků. Jejím cílem je představit na půdě technické univerzity stopadesátiletou historii a činnost Jednoty českých matematiků a fyziků a její ostravské pobočky založené v roce 1957.

Vývojový tým StudentCar se předvede na Okruhu Františka Bartoše!!

2.7.2012
Opět se blíží prázdniny a s nimi i akce motoristického sportu, provázená vůní benzínu, duněním motorů a kvílením pneumatik. Přebor České republiky na přírodních okruzích silničních závodních motocyklů proběhne na Okruhu Františka Bartoše v Ostravě-Radvanicích ve dnech 7. a 8. července 2012

Univerzita třetího věku na Hornicko-geologické fakultě VŠB - Technické univerzitě Ostrava i v příštím akademickém roce!

28.6.2012
Již 21. ročník Univerzity třetího věku bude v akademickém roce 2012/2013 otevřen na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TUO. Pro zájemce z řad seniorů je připraveno 7 převážně dvouletých studijních programů.

Studujete na střední škole? Přijďte si v září vyzkoušet studium na univerzitě!

27.6.2012
Studujete na střední škole? Jak se studuje na univerzitě si můžete přijít vyzkoušet již v září na VŠB-TU Ostrava. Na jedinečnou akci, Letní škola – Mechatronické systémy 2012, se můžete přihlásit do soboty 30. června 2012.

Automatizované dopravní centrum Ostrava na VŠB-TUO

26.6.2012
V rámci výstavby nové budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – TU Ostrava, spolufinancované z fondů EU, byla jako první dokončena těžká laboratoř Automatizovaného dopravního centra Ostrava, která bude uvedena do provozu k 1.7.2012.

Na vývoji ekologické akumulátorové lokomotivy se podíleli studenti VŠB-TUO!

19.6.2012
Čtyřnápravová lokomotiva, která je výsledkem výzkumu studentů a odborníků Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, je jedním z exponátů výstavy Czech Raildays. Největší mezinárodní veletrh kolejové dopravy začal v úterý v Ostravě.

„60 let zkušeností aneb Začalo to enháčkem“ v galerii VŠB-TUO!!!

31.5.2012
V pondělí 4. června 2012 začíná v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava fotografií, představujících nejen počátky výstavby Nové Huti, ale i unikátní soudobé fotografie z hutních provozů firmy ArcelorMittal Ostrava. Výstava tak jistě zaujme nejen pamětníky počátků budování průmyslového gigantu, ale poutavá bude i pro mladou generaci.

Možnosti spolupráce amerických vědců s technickou univerzitou v Ostravě prověřoval Paul Bellaire z největší světové agentury podporující výzkum

31.5.2012
Dr. Paul Bellaire, programový ředitel jedné z divizí americké agentury podporující vědu a výzkum (Program Director, DivisionofAtmospheric and GeospaceSciences)US National Science Foundation (NSF), který je v České republice hostem Technologické agentury České republiky (TAČR),navštívil Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava (VŠB-TUO). Do moravskoslezské metropole přijel především prověřit další možnosti spolupráce odborníků z USA na zdejších výzkumných projektech.

Na VŠB-TUO budou diskutovat o spolupráci s průmyslem!

22.5.2012
Ve středu 23. května 2012 se v aule VŠB – Technické univerzity Ostrava uskuteční již tradiční kulatý stůl. Tentokráte na téma „Spolupráce univerzit s průmyslem a odběrateli“. Akce je pořádána Svazem průmyslu a dopravy ČR, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava a Radou vysokých škol.

2. workshop a Den otevřených dveří Institutu čistých technologií těžby a užití energetických surovin (ICT).

14.5.2012
Ve čtvrtek 17. 5. 2012 se v aule Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava uskuteční 2. pracovní workshop ICT, spojený s prezentací nově vzniklých pracovišť a laboratoří tohoto zcela unikátního projektu, financovaného z prostředků EU. (Pozn.: rozpočet projektu je bezmála 300 mil. Kč bez DPH). Začátek akce je naplánován na 11 hodinu.

Studenti zachytili „Stopy VŠB v Ostravě“

2.5.2012
Ve čtvrtek 3. května 2012 v 10.00 hodin bude v galerii VŠB-TUO v Ostravě-Porubě slavnostně zahájena výstava fotografií studentů univerzity pod příznačným názvem „Stopy VŠB v Ostravě“. Výstava je vyvrcholením soutěže, kterou v březnu vyhlásila Studentská komora Akademického senátu VŠB-TUO.

Nejzodpovědnější ostravskou kráskou se stala Slovinka Eva Jenko

27.4.2012
Ve středu 25. dubna 2012 si ostravští studenti společně se svými zahraničními kolegy zvolili v hudebním klubu Barrák svou Miss Responsibility. Stala se jí dvacetiletá Slovinka z Mariboru, Eva Jenko. Miss Responsiblity byla pořádána Exchange Student Clubem VŠB-TUO, pod záštitou VŠB – TU Ostrava i náměstka primátora města.

Ostravu čeká jedinečný Majáles

23.4.2012
První květnovou středu, tedy 2. 5. 2012 čeká Ostravu největší majáles, který měla moravskoslezská metropole možnost v posledních letech zažít – Majáles Ostrava 2012. Areál Slezskoostravského hradu a Černé louky nabídne hned tři stage, takřka tři desítky umělců a hvězdy zvučných jmen.

Technická univerzita v Ostravě čerpá z německých zkušeností s energetickou koncepcí

23.4.2012
Přednášku profesora Doc. Dr. Dipl. Ing. Klause Koppeho z Německa, především na témata možných dopadů současných energetických změn, vyslechli v uplynulém týdnu studenti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Německý odborník navštívil technickou univerzitu v Ostravě kvůli společnému projektu, který hledá nejlepší cesty, jak za současné situace upravovat energetickou koncepci.

Uplatnitelnost absolventů VŠB – TU Ostrava je vysoká!!

16.4.2012
V době, kdy se letošní maturanti rozhodují, kam si podat přihlášku na vysokou školu, by svou roli při jejich rozhodování mohla sehrát i tabulka o nezaměstnaných absolventech všech typů studií, kterou zveřejnilo MŠMT.

BAVTE SE INOVACEMI!!

12.4.2012
V úterý 17. dubna 2012 od 9.00 do 17.00 hodin se v prostorách auly a Podnikatelského inkubátoru VŠB - TU Ostrava uskuteční pod záštitou rektora VŠB-TUO prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc., již 2. ročník vzdělávacího a motivačního workshopu „Jak a proč spolupracovat s aplikační sférou.“

Soutěž o nejlepší podnikatelskou myšlenku roku 2012

6.4.2012
Pro zájemce, kteří mají podnikavého ducha a mají rádi výzvy, je určena Soutěž o nejlepší podnikatelskou myšlenku roku 2012. Soutěžpřipravuje Podnikatelský inkubátor VŠB-TUO a Vědecko-technologický park Ostrava a.s.

Šachohrátky Pavla Klose v galerii VŠB-TUO!

22.3.2012
Dekorativní artefakty – Šachohrátky Pavla Klose společně se šperky Bronislavy Jandačkové můžete od 2. dubna spatřit v galerii VŠB - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě.

Mineralogové se setkají na VŠB - TU Ostrava

22.3.2012
V sobotu 31. března 2012 se setkají mineralogové na již tradičním Mineralogickém setkání. Akci pořádá Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO v prostorách auly v areálu VŠB - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě od 9.00 do 15.00 hodin.

Hornicko-geologická fakulta VŠB – TU Ostrava pořádá Den otevřených dveří. Letos podruhé!

22.3.2012
Hornicko-geologická fakulta Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (HGF) pořádá v sobotu 31. března 2012 v aule školy v Ostravě-Porubě od 9 – 15 hodin letos v pořadí již druhý DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

Jak zabodovat na veletrhu práce? Mít po ruce životopis.

12.3.2012
Absolvent vysoké školy ve frontě nezaměstnaných na úřadu práce. Tento špatný sen se mnoha studentům vysokých škol v Moravskoslezském kraji naštěstí nemusí vyplnit.

Veletrh Kariéra PLUS: Pro studenty jedinečná příležitost sehnat si práci

6.3.2012
Asi stovka firem z Moravskoslezského kraje bude nabízet pracovní místa studentům vysokých škol. Na veletrhu Kariéra PLUS, který se uskuteční 13. března v aule Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava (VŠB –TUO).

10 let AVE ART v galerii VŠB-TUO!

27.2.2012
AVE ART Ostrava, soukromá Střední umělecká škola a Základní umělecká škola, s.r.o., slaví v letošním školním roce 10 let od svého založení. Své výročí oslaví v březnu ucelenou výstavou v Galerii VŠB-TUO v Ostravě-Porubě.

Vesmírná brána – moderní centrum komunikace vědy

24.2.2012
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava již v prosinci loňského roku zahájila realizaci projektu Vesmírná brána – moderní centrum komunikace vědy, který umožní celkovou rekonstrukci a modernizaci stávající Hvězdárny a planetária Johanna Palisy, která je součástí Hornicko-geologické fakulty.

Studenti se setkají s rektorem

23.2.2012
V pondělí 27. února 2012 od 17.00 hodin proběhne v sále nad starou menzou v areálu kolejí Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava setkání studentů s rektorem. Tradiční setkání pořádá Studentská Komora Akademického senátu VŠB-TUO.

Technické fakulty se představí zájemcům o studium!

1.2.2012
Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta strojní a celouniverzitní studijní programy Nanotechnologie a Mechartonika Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se v pátek 3. února 2012 představí zájemcům o studium z řad středoškoláků. Vizí fakult je zajišťovat technické vzdělání absolventů na srovnatelné úrovni, jako je běžná v Evropské unii.

Pictures of My Life v Galerii VŠB-TUO

30.1.2012
Pictures of My Life je ucelená výstava fotografií Tomáše Nováčka, reportéra jediného českého freeride webu Powderline. Lyžování a snowboarding jsou vášní mladého fotografa, zvláště pak jízda ve volném terénu. Hory a sníh jsou tématem, které je na jeho fotografiích stěžejní.

Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava slaví 15 let!!

24.1.2012
Fakulta stavební Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava slaví v letošním roce 15 let od svého založení. Vznikla v roce 1997 oddělením stavebních oborů, které fungovaly na Hornicko-geologické fakultě VŠB-TU Ostrava jak po stránce pedagogické, tak i vědecké po řadu desetiletí. Vznik Fakulty stavební lze tedy považovat za logické vyústění dlouhodobého vývoje stavebních disciplín na VŠB-TU Ostrava.

Den otevřených dveří na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO.

20.1.2012
Ve čtvrtek 26. ledna 2012 se na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava koná Den otevřených dveří, který je určen především všem zájemcům o studium na této fakultě. FMMI VŠB-TU Ostrava se zde představí jako moderní univerzitní instituce s moderní strukturou studijních programů a mezinárodně uznávanou výzkumnou činností.

Fakulta stavební VŠB-TU Ostrava otevírá dveře zájemcům o studium!

18.1.2012
V pátek 20. ledna 2012 se na Fakultě stavební Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava koná Den otevřených dveří, který je určen především zájemcům o bakalářské studium na této fakultě. Ti tak mají možnost seznámit se s prostředím fakulty ještě před odevzdáním přihlášky.

Virtuální univerzita třetího věku na VŠB-TU Ostrava

11.1.2012
Na Geologickém pavilonu prof. Pošepného při Hornicko-geologické fakultě VŠB-TU Ostrava bylo v minulém roce otevřeno Kontaktní středisko Virtuální Univerzity 3. věku. Fakulta tak zajímavým způsobem rozšířila spektrum nabídky vzdělávání pro seniorskou veřejnost.

Fotografie z cest v Galerii VŠB-TUO

4.1.2012
V roce 2011 vznikla v Ostravě tvůrčí skupina čtyř fotografů: Havlíček-Macura-Pašek-Pokorný s poněkud záhadným názvem Le Petit Chien. Jméno skupiny je příjemnou reminiscencí na jejich společnou fotografickou výpravu do francouzské Provence, které byla věnována výstava v Galerii VŠB-TUO v lednu minulého roku. Tři autoři této skupiny připravili na leden 2012 novou výstavu fotografií, tentokrát z oblasti své volné tvorby.

Václav Klaus představí studentům svou novou knihu!

5.12.2011
Setkáním s vedením univerzity zahájí ve středu 7. prosince 2011 prezident republiky Václav Klaus svou návštěvu VŠB-TU Ostrava. Dalším bodem prezidentovy návštěvy je beseda se studenty Ekonomické fakulty, na níž prezident představí svou novou knihu Evropská integrace bez iluzí.

Obrazy svého života představuje Aleš Kalivoda

29.11.2011
Po celý prosinec 2011 jsou v Galerii Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava k vidění obrazy ostravského autora Aleše Kalivody pod názvem „Obrazy mého života“. Krajiny plné barev a také zátiší, provedená nezaměnitelným autorovým rukopisem, evokují příjemnou podzimní atmosféru.

Na VŠB-TUO udělí tituly a ocení hrdinský čin

11.11.2011
Ve středu 16. listopadu 2011 od 10.00 hodin proběhne ve velkém sále auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě Slavnostní zasedání Vědecké rady VŠB-Technické univerzity Ostrava, které se koná u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

Archiv VŠB-TUO slaví 15 let!

26.10.2011
Archiv Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava si připomíná 15 let od svého založení. K tomuto jubileu pořádá v Galerii VŠB-TUO v měsíci listopadu výstavu, která návštěvníky seznámí nejen s jeho rozsáhlou činností, ale k vidění bude i dokumentace a řada dosud nepublikovaných fotografií, zařazující danou problematiku do celospolečenského kontextu v průběhu padesáti let.

Nový ročník Univerzity třetího věku na VŠB-TUO zahájen

13.10.2011
Přednáškou fotografa a cestovatele Jiřího Kolbaby byl v úterý 27. září 2011 v aule VŠB-TUO zahájen nový ročník Univerzity třetího věku. Místa v posluchárně zaujali její posluchači z Ekonomické fakulty, Hornicko-geologické fakulty, Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství a Fakulty bezpečnostního inženýrství.

Mineralogické setkání na VŠB-TUO

3.10.2011
V sobotu 8. října 2011 pořádá Hornicko-geologická fakulta již tradiční Mineralogické setkání. Akce se uskuteční v prostorách auly v areálu VŠB-Technické univerzity v Ostravě-Porubě od 9.00 do 15.00 hodin.

Výstava „Harmonie“ v Galerii VŠB-TUO

27.9.2011
Od pondělí 3. října 2011 si mohou návštěvníci Galerie VŠB-TU Ostrava v Ostravě-Porubě prohlédnout výstavu obrazů s poetickým názvem „Harmonie“. Dvojice ostravských autorů Alena Světlíková a Ludvík Kubečka zde ve svých dílech prezentují harmonii tvarů a barev v přírodě, převážně v krajině a v květech. Zdánlivě všední motivy tak odhalují krásu, kterou dokáže vytvořit příroda sama.

Na VŠB-TU Ostrava zahájí akademický rok 2011/2012

9.9.2011
V pondělí 12. září 2011 bude na VŠB-TUO zahájena výuka v zimním semestru akademického roku 2011/2012. Více než 6000 nových studentů prvních ročníků bakalářských studijních programů tak zasedne do poslucháren univerzity poprvé. Stanou se členy akademické obce Vysoké školy báňské- Technické univerzity Ostrava, která se pyšní tradicí více než 160letou.

Rozmary života v Galerii VŠB-TUO

26.8.2011
Od 30. srpna 2011 je v Galerii Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava zpřístupněna výstava obrazů ostravského autora Václava Vrby. K vidění je zde 25 obrazů, které nabízí 25 příběhů pod názvem „Rozmary života“.

Mezinárodní pěvecká tělesa opět zazpívají v Ostravě a okolí

19.8.2011
Ve dnech 1.-4.9.2011 proběhne v Ostravě již druhý ročník Mezinárodního pěveckého festivalu Visegrádské čtyřky Ostrava - „V4fest“. Festival je organizován místním Akademickým pěveckým sborem Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava a představí se na něm pěvecké sbory z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska.

Podpora moderních metod výuky v oblasti výrobních technologií

15.8.2011
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava získala projekt na podporu moderních metod výuky pro pedagogické pracovníky prostřednictvím akreditovaných kurzů v oblasti výrobních technologií. Realizace projektu začala v měsíci červnu dne 1.6.2011 a nese název „Podpora moderních metod výuky v oblasti výrobních technologií pro pedagogické pracovníky středních škol“s registračním číslemCZ.1.07/1.3.05/03.0019.

Přípravný kurz usnadní studium novým studentům

4.8.2011
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava pořádá pro studenty, přijaté ke studiu prvního ročníku v akademickém roce 2011/2012, přípravný kurz ke zdokonalení poznatků ze středoškolské matematiky, deskriptivní geometrie, fyziky a chemie. Kurz proběhne v prostorách technické univerzity v Ostravě-Porubě od 29. srpna do 9. září 2011.

„Průřez“ tvorbou Andreje Navrátila v Galerii VŠB-TUO

8.7.2011
Od 11. července 2011 jsou v Galerii Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava k vidění obrazy Andreje Navrátila pod společným názvem „Průřez“. Ve svých obrazech autor představuje své vidění přírody, zejména květin, spatřit však můžete i celou řadu dalších motivů.

JSME MISTRY SVĚTA!!!

4.7.2011
V disciplíně požární útok studenti ve složení Maňas, Králik, Pěkný, Roháč, Vondra, Štěpán a Novotný časem 30.91 získali titul Mistrů světa.

Fakulta stavební se představila šesťákům!

22.6.2011
Co je to univerzita a proč bych na ní měl studovat? Mám se bát technických oborů, matematiky nebo fyziky? Odpovědi na tyto a jiné otázky již zná na padesát žáků šestých tříd tří ostravských základních škol. Dopoledne plné her a soutěží si užili na Fakultě stavební VŠB-TUO v úterý 21. června 2011.

Stavitelem nanečisto na Fakultě stavební!

15.6.2011
Co je to univerzita a proč bych na ní měl studovat? Co vše se zde mohu naučit? Jaké obory se vyučují na Fakultě stavební VŠB-TU Ostrava? Na tyto a také celou řadu dalších otázek se pokusí odpovědět pracovníci fakulty žákům šestých tříd několika ostravských základních škol v úterý 21. června 2011.

FOTO-GRAFICKÉ OBRAZY Jana Fuxy v galerii VŠB-TUO

2.6.2011
Od pondělí 6. června 2011 je v galerii VŠB-TUO zpřístupněna výstava pedagoga VŠB-TUO Jana Fuxy s názvem FOTO-GRAFICKÉ OBRAZY. Autor je garantem oboru Pružnost a pevnost a určuje dnes hlavní směry v tomto oboru. Na své výstavě prezentuje upravované digitální fotografie formátu A3+, které znázorňují především krajinu Beskyd a městskou scenérii.

Ministr Kocourek o podnikání ve čtvrtek a v pátek na severní Moravě

2.6.2011
Během své dvoudenní návštěvy v Moravskoslezském kraji bude ministr diskutovat v Ostravě, Nošovicích, Frýdku-Místku, Třinci a ve Vítkovicích.

Univerzita získala 2,3 milióny korun na rozvoj vědy a výzkumu

20.5.2011
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava získala nové finanční prostředky na rozvoj vědy a výzkumu. Rektor VŠB-TU Ostrava Ivo Vondrák převzal včera od generálního ředitele společnosti ArcelorMittal Ostrava Augustine Kochuparampila šek v hodnotě 2,3 milióny korun.

Slavnostní zahájení provozu první nabíjecí stanice elektromobilů v Ostravě

16.5.2011
Ve čtvrtek, dne 19.5.2011 od 14.00hod, proběhne v areálu VŠB-TU Ostrava v Ostravě-Porubě slavnostní zahájení provozu první nabíjecí stanice elektromobilů v Ostravě. Nabíjecí stanice je situována v areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě. Nabíjecí stanice je součástí Prototypové laboratoře katedry měřicí a řídicí techniky a je umístěna ve sloupovém provedení vedle budovy CPIT TL2.

Studentské aktivity ve fotografiích

2.5.2011
Od pondělí 2. května 2011 je v Galerii VŠB-TU Ostrava v Ostravě- Porubě zpřístupněna výstava „Studenti a jejich aktivity v roce 2010“. Představuje fotografie z nejvýznamnějších studentských akcí, které jsou na univerzitě pravidelně pořádány. Výstavu pořádá Stavovská Unie Studentů společně se Studentskou komorou Akademického senátu VŠB-TU Ostrava.

Majáles letos pošestnácté

26.4.2011
Ve středu 4. května 2011 se uskuteční již 16. ročník Majálesu VŠB-TUO 2011, který tradičně pořádá Stavovská unie studentů Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Majáles VŠB-TUO 2011 je velkou měrou, a to nejen finančně, podporován nejen VŠB-TUO, ale i Statutárním městem Ostrava. Záštitu nad celou akcí převzali rektor VŠB-TUO prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., a primátor Statutárního města Ostrava Ing. Petr Kajnar, MBA.

Poslední šance podat si přihlášku ke studiu na vysoké škole!

21.4.2011
Největší univerzita v kraji - Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava ještě stále přijímá přihlášky ke studiu! Zájemci o studium na vysoké škole tak mají před sebou poslední dny pro rozhodnutí, jaký obor si vyberou, aby mohli pokračovat ve svém vzdělávání.

Workshop „Jak a proč spolupracovat s aplikační sférou?“ Interaktivní expozice, přednášky a exkurze.

14.4.2011
V úterý 19. dubna 2011 od 9.00 do 17.00 hodin se v prostorách auly a Podnikatelského inkubátoru VŠB-TU Ostrava uskuteční pod záštitou prorektora pro vnější vztahy VŠB-TUO prof. Ing. Radima Čajky, CSc., vzdělávací a motivační workshop „Jak a proč spolupracovat s aplikační sférou.“

Mineralogické setkání na VŠB-TU Ostrava

13.4.2011
V sobotu 16. dubna 2011 pořádá Hornicko-geologická fakulta již tradiční Mineralogické setkání. Setkání sběratelů a milovníků neživé přírody proběhne v prostorách auly v areálu VŠB-TUO v Ostravě-Porubě od 9.00 do 15.00 hodin.

Den tvůrčích činností na VŠB-TU Ostrava

12.4.2011
V prostorách auly Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava proběhla v úterý 12. dubna 2011 konference pod názvem Den tvůrčích činností Moravskoslezského kraje. Její hlavní náplní byly prezentace mladých pracovníků výzkumu a vývoje magisterských a doktorských studijních programů, kteří představili své poznatky, získané v zahraničí.

VŠB-Technická univerzita Ostrava bude prodávat své znalosti do Číny

4.4.2011
29.3. 2011 proběhla v Kunmingu, hlavním městě provincie Yunnan v Číně významná událost. Tento den bylo za účasti velvyslance České republiky pana Libora Sečky a zástupců vlády provincie Yunnan podepsáno Memorandum of Understanding mezi Yunnan Land and Resource Vocational College a naší Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava.

„Hledání“ Jany Dědochové v galerii VŠB-TUO

31.3.2011
Od pondělí 4. dubna 2011 jsou v galerii VŠB-TUO k vidění obrazy ostravské malířky Jany Dědochové. Pod názvem Hledání se skrývá řada děl, které lze rozdělit do tří témat: dětské, přírodní a nadčasové. Autorčino vnímaní světa a barev je netradiční a velmi kreativní, ostatně jako autorka sama.

Poslední dny pro podání přihlášek na Fakultu stavební!

22.3.2011
Ve čtvrtek 31. března 2011 mají zájemci o studium na Fakultě stavební Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava poslední možnost podat si přihlášku ke studiu a studovat obory s perspektivou zaměstnání.

Technické vzdělání a konkurenceschopnost na VŠB-TUO

3.3.2011
Souvislost mezi vzděláním a konkurenceschopností je více než zřejmá. V době, kdy průmyslové firmy hlásají, že jim do budoucna scházejí tisíce technických absolventů je zřejmé, že již nelze sázet na levnou pracovní sílu, ale je třeba nabídnout mnohem víc.

Módní a modelingové fotografie na technické univerzitě!

1.3.2011
Krásné modelky a charismatické modely můžete od 2. března vidět na fotografiích předního ostravského modelingového fotografa TRAN MINH HOANGA v galerii VŠB-Technické univerzity Ostrava.

Výstavba nové budovy Fakulty elektrotechniky a informatiky začne již v únoru!

7.2.2011
Po více než pěti letech přípravných prací slavnostně převzal v pondělí 7. 2. 2011 rektor VŠB-TU Ostrava prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., v doprovodu proděkana pro výstavbu a spolupráci s průmyslem Fakulty elektrotechniky a informatiky doc. Ing. Jana Žídka, CSc., na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy v Praze Rozhodnutí o poskytnutí dotace na výstavbu nové budovy FEI.

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO pořádá Den otevřených dveří!

4.2.2011
Ve středu 9. února 2011 pořádá Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO Den otevřených dveří, který je určen především zájemcům o studium na této fakultě. Akce proběhne již tradičně v prostorách Geologického pavilonu prof. F.Pošepného v Ostravě-Porubě, který je součástí univerzitního kampusu.

Výstava ART 2010 v galerii VŠB-TUO

31.1.2011
Výstava výtvarných prací studentů Střední školy uměleckých řemesel z Ostravy je průřezem studijních oborů školy jako jsou Propagační grafika, Vědecká kresba a ilustrace a Modelářství a návrhářství oděvů. Vystaveny jsou především figurální kresby z praktických cvičení, kde se studenti učí jasně formulovat výtvarnou myšlenku

Program Napájeni Sluncem probíhá i v letošním roce

25.1.2011
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava každoročně organizuje Program Napájeni Sluncem.

Den otevřených dveří na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TUO

25.1.2011
Ve čtvrtek 27. ledna 2011 se na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava koná Den otevřených dveří, který je určen především všem zájemcům o studium na této fakultě. FMMI VŠB-TU Ostrava se zde představí jako moderní univerzitní instituce s novou strukturou studijních programů a mezinárodně uznávanou výzkumnou činností.

Stavební fakulta VŠB-TUO otevírá dveře zájemcům o studium!

17.1.2011
Ve čtvrtek 20. ledna 2011 se na Fakultě stavební Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava koná Den otevřených dveří, který je určen především zájemcům o bakalářské studium na této fakultě. Ti tak mají možnost seznámit se s prostředím fakulty ještě před odevzdáním přihlášky.

Sedm dní v Provence ve fotografiích

3.1.2011
Výstava představuje soubor fotografií, které vznikly v průběhu fotografické expedice tvůrčí skupiny čtyř fotografů Ostravského fotoklubu, z nichž jedním je pedagog VŠB-TU Ostrava - Miroslav Pokorný. Spolu s ním svoje snímky představují fotografové František Havlíček, Karel Macura a Eduard Pašek.

Počítačové kurzy pro maminky zdarma

14.12.2010
VŠB-Technická univerzita Ostrava pořádá kurzy zaměřené na počítačové vzdělávání matek dětí do 15 let (na mateřské dovolené či nezaměstnaných). Po třinácti úspěšných bězích nabízí dalším účastnicím možnost zvýšení odborné kvalifikace s minimálními časovými nároky.

Studenti se setkají s rektorem

9.12.2010
V úterý 14. prosince 2010 od 18.00 hodin proběhne v sále nad starou menzou v areálu kolejí Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava setkání studentů s rektorem. Tradiční předvánoční setkání pořádá Stavovská Unie Studentů VŠB-TUO.

Obrazy svého života představuje Aleš Kalivoda

26.11.2010
Od 29. listopadu 2010 jsou v Galerii Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava k vidění obrazy malíře Aleše Kalivody pod názvem „Obrazy mého života“. Krajiny plné barev a také zátiší, provedená nezaměnitelným autorovým rukopisem, evokují příjemnou podzimní atmosféru.

Výstava modelu Dolní oblasti Vítkovice na technické univerzitě!

12.11.2010
Od úterý 16. listopadu 2010 bude v prostorách auly Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě zpřístupněna unikátní výstava, která představuje model technické památky Dolní oblast Vítkovice, tak jak bude vypadat po dokončení. Návštěvníci výstavy se tak mohou seznámit s tím, jak bude unikátní část Ostravy – Dolní oblast Vítkovice – žít po regeneraci.

Na VŠB-TUO udělí čestný doktorát

12.11.2010
V úterý 16. listopadu 2010 od 10:00 hodin proběhne ve velkém sále nové Auly VŠB-TUO v Ostravě-Porubě Slavnostní zasedání Vědecké rady VŠB-Technické univerzity Ostrava, které se koná u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii.

VŠB-TUO šetří finance díky elektronickému nástroji ppeSystem.

9.11.2010
Vysoká škola báňská–Technická univerzita Ostrava se po důkladné přípravě a několika testech rozhodla zadávat veřejné zakázky pomocí elektronického nástroje. Tento rychlý, a transparentní způsob je současně i velmi efektivní. Doposud nejvýznamnější úspora téměř 35 miliónů Kč byla u nákupu elektrické energie.

Nová dimenze aneb 30 astronomických let Hvězdárny a planetária J.Palisy

27.10.2010
Nová výstava v Galerii VŠB-TUO od 1. listpadu 2010.

Studenti z Paříže budou studovat na VŠB-TUO!

25.10.2010
Počty zahraničních studentů, studujících na VŠB-TUO, se každoročně zvyšují. V letošním roce se podařilo Fakultě strojní rozšířit tuto mezinárodní spolupráci zásadním způsobem.

Energetické jednotky pro využití netradičních zdrojů energie

21.10.2010
Výzkum a vývoj technologií pro přeměnu paliv, zejména odpadů a aletrnativních paliv na tepelnou a elektrickou energii a její efektivní využívání.

Podzimní Mineralogické setkání na VŠB-TUO již tuto sobotu!

11.10.2010
V sobotu 16. října 2010 od 9:00 do 16:00 hodin proběhne v aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě již tradiční Mineralogické setkání. Pořadatel akce, Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO, každoročně spojuje toto setkání s výstavou přírodnin, fosílií a šperků.

Kontaktní kancelář projektu AGENT otevřena!

5.10.2010
Dne 4. října byla v prostorách Podnikatelského inkubátoru VŠB-TU Ostrava otevřena kontaktní kancelář projektu AGENT,

Výstava „Rezonance“ v galerii VŠB-TUO

1.10.2010
Od pondělí 4. října 2010 mohou návštěvníci galerie VŠB-TU Ostrava v Ostravě-Porubě spatřit obrazy ostravského autora Ludvíka Kubečky. Výstava s názvem „Rezonance“ je autorovou reakcí na podněty, které přicházejí a stojí za malířovo umělecké ztvárnění.

Výstava „NA LANĚ“ v Galerii VŠB-TUO

16.9.2010
V pondělí 20. září 2010 zahajuje v Galerii VŠB-TUO výstava „NA LANĚ“, která mapuje padesátiletou historii horolezeckého oddílu START z Ostravy-Poruby. Padesátka vystavených fotografií se však nesoustředí jen na adrenalinové situace, špičkové sportovní výkony a úchvatné přírodní scenérie.

Fakulta strojní VŠB-TU Ostrava slaví 60 let!

3.9.2010
Se začátkem nového akademického roku 2010/2011 slaví Fakulta strojní Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava 60 let od svého vzniku. Toto výročí si připomene na Slavnostním zasedání vědecké rady fakulty v pondělí 13. září 2010 ve 13:00 v aule VŠB-TUO v Ostravě-Porubě.

Ústřední knihovna VŠB-TU Ostrava nabízí po rekonstrukci služby

3.9.2010
S blížícím se novým akademickým rokem zahájila Ústřední knihovna VŠB-TU Ostrava provoz ve zrekonstruovaných prostorách výpůjčního oddělení. Rekonstrukce, která probíhala od 22. ledna do 19. srpna 2010, navazovala na 1. etapu plánované modernizace knihovny a na rekonstrukci studovny v roce 2009.

Setkání českých a japonských odborníků na VŠB-TU Ostrava

2.9.2010
Od pondělí 6. září do pátku 10. září 2010 proběhne na VŠB-TU Ostrava již čtvrtý ročník česko-japonského workshopu „New Methods of Damage and Failure Analysis of Structural Parts“, kterého se zúčastní na 37 japonských a 25 českých odborníků na hodnocení degradačních procesů materiálu a na analýzu poškození konstrukčních částí.

Kouzlo všednosti v Galerii VŠB-TUO

11.8.2010
Od pondělí 16. srpna 2010 je v Galerii Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava zpřístupněna výstava obrazů ostravského autora Václava Vrby. K vidění je zde 29 obrazů, které nabízí 29 příběhů pod názvem „Kouzlo všednosti“.

Studenti VŠB-TUO naučili Visual Studio „mluvit“ česky

6.8.2010
Visual Studio je vývojové prostředí pro tvorbu softwarových aplikací. Pomocí nástroje Visual Studio tak vznikají aplikace pro různá odvětví lidské práce a to jak kancelářské či ekonomické, ale také pro internetové obchody a jiné.

Přípravný kurz pro nové studenty

4.8.2010
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava pořádá pro studenty, přijaté ke studiu prvního ročníku v akademickém roce 2010/2011, přípravný kurz ke zdokonalení poznatků ze středoškolské matematiky, deskriptivní geometrie, fyziky a chemie.

Náhle a nečekaně zemřel prorektor VŠB-TUO prof. MVDr. Petr Klement, Ph.D

21.7.2010
Podruhé, v krátkém čase, nás postihla zlá rána osudu. Během služební cesty do Prahy náhle zemřel prorektor naší univerzity prof. MVDr. Petr Klement, Ph.D..

Odešel profesor Václav Roubíček

15.7.2010
Ve středu 14. července 2010 podlehl dlouhodobé nemoci prof. Ing. Václav Roubíček, CSc., dr.h.c., jehož jméno je nesmazatelně spjato s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava a s celým krajem.

Studenti byli oceněni za diplomové práce

14.7.2010
ČKAIT ocenila nejlepší diplomové práce studentů FS VŠB-TUO.

Student VŠB-TUO má šanci vyhrát půlroční stáž ve stáji Renault týmu Formule 1!

29.6.2010
Úapěch studenta Fakulty strojní VŠB-TUO v mezinárodní soutěži!

Elektromobil Kaipan VoltAge-standardní dojezd překročil 100 km!

7.6.2010
Test dojezdu a provozní měření elektromobilu Kaipan VoltAge Standardní dojezd elektromobilu překročil 100km. Rekordní úspěch týmu VAVeMOBIL – 107,320km na jedno nabití akumulátorů.

Univerzita získala 2,3 milióny korun na rozvoj vědy a výzkumu

1.6.2010
Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava získala nové finanční prostředky na rozvoj vědy a výzkumu.

Malba a grafika Evy Dudové v Galerii VŠB-TUO

28.5.2010
Od 1. června je v Galerii Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě zpřístupněna výstava Evy Dudové s prozaickým názvem Malba a grafika.

Senioři mohou studovat na technické univerzitě

21.5.2010
I v akademickém roce 2010/2011 mohou senioři studovat na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava v rámci Univerzity 3. věku.

Studentský život ve fotografiích

10.5.2010
Od pondělí 3. května 2010 je v Galerii VŠB-TU Ostrava v Ostravě- Porubě zpřístupněna výstava „Studenti a jejich aktivity“.

Majáles na „báňské“ startuje letos popatnácté!

3.5.2010
Již ve středu 5. května 2010 proběhne na třetí největší vysoké škole v ČR - VŠB-TU Ostrava Majáles.

Skok přes kůži tentokrát v Hodoníně

26.4.2010
Hornicko-geologická fakulta VŠB-TU Ostrava a Institut hornického inženýrství a bezpečnosti pořádají 30. dubna 2010 již 121. Skok přes kůži.

Poslední dny pro podání přihlášek na VŠB-Technickou univerzitu Ostrava

21.4.2010
Největší univerzita v kraji - Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava ještě stále přijímá přihlášky zájemců o studium technických oborů.

© 2017 VŠB-TU Ostrava