Podpora inkluze

Inkluze je jednou z priorit nového programu Erasmus+ v období 2021-2027. Účastníkům se zdravotním omezením a studentům, kteří pobírají sociální stipendium, přídavek na dítě, aj., nebo pečují o děti nebo jiné závislé osoby, umožňuje program Erasmus získat dodatečnou finanční podporu nebo možnost zapojit se do programu ve formě krátkodobé kombinované mobility.

Možnost krátkodobé kombinované mobility mají také studenti, kteří profesionálně sportují, nebo studenti, kterým v účasti na mobilitě brání jejich zaměstnání či jiné závazky.

Účastníci s omezenými příležitostmi - s fyzickým, duševním nebo zdravotním znevýhodněním

Studentem s fyzickým, duševním nebo zdravotním znevýhodněním se rozumí potenciální účastník, jehož tělesný, duševní nebo zdravotní stav je takový, že by jeho účast na mobilitě nebyla možná bez dodatečné finanční podpory.

Nad rámec stipendia Erasmus+ lze studentovi se zdravotním znevýhodněním proplatit u položek doprava, stravování a ubytování rozdíl mezi cenou za běžné náklady a cenou za zvýšené náklady nezbytné z důvodu příslušného handicapu.

Žádost o navýšení stipendia pro studenty se zdravotním znevýhodněním, kterou student odevzdá spolu se žádostí o poskytnutí dodatečné finanční podpory (varianta I nebo II a III; více viz níže), je zveřejněn zde

K žádosti je vždy nutné doložit:

• lékařskou zprávu,
  • kopii průkazu ZTP (pokud ho student vlastní),
  • podepsanou studijní smlouvu pro studijní pobyt / praktickou stáž (Learning agreement for studies/traineeship),
  • akceptační dopis, ve kterém přijímající instituce potvrzuje přijetí účastníka na mobilitu a srozumění s jeho zdravotním stavem.

Varianty žádostí:

1. do 3 000 EUR na mobilitu

• žádost je možné schválit na úrovni vysílající instituce,
  • žádost ke stažení zde,
  • příklady:
    • stravování v případě různých dietních opatření (celiakie apod.) – do jednotné  výše 100,00 € na měsíc pobytu v zahraničí,
    • doprava – rozdíl v ceně běžné dopravy a požadované nadstandardní dopravy do místa pobytu i na místě během pobytu,
    • speciálně upravené studijní materiály,
    • ubytování – rozdíl v ceně požadovaného nadstandardního ubytování oproti běžnému – např. bezbariérový pokoj v blízkosti školy,
    • lékařská péče (pravidelné návštěvy lékaře v ČR či v zahraničí, rehabilitace, fyzioterapie apod.).

2. do 10 000 EUR na mobilitu

• žádost schvaluje národní agentura (DZS),
  • žádost ke stažení zde.

3. nad 10 000 EUR na mobilitu

• žádost schvaluje Schvalovací komise programu Erasmus+,
  • žádost ke stažení zde.

Přidělenou finanční podporu je po návratu z mobility nutné vyúčtovat. Účastník dokládá účtenky/faktury udávající skutečně vynaložené náklady, uvádějící název a adresu subjektu, který fakturu vystavil, částku a měnu i datum vystavení faktury.

Více informací je uvedeno na stránkách DZS zde.

Účastníci s omezenými příležitostmi - s ekonomickou překážkou, s dětmi/závislými osobami aj.

Pochází-li student ze znevýhodněného socioekonomického prostředí, je možné navýšit sazbu stipendia Erasmus+ o:

• 250 EUR/měsíc v případě dlouhodobé mobility,
  • 100/150 EUR v závislosti na délce výjezdu v případě krátkodobé mobility.

Nárok na toto navýšení má student, který:

• pobírá sociální stipendium na VŠB-TUO,
  • má dle novely Zákona č. 117/1995 Sb. nárok na přídavek na dítě nebo
  • pokud jinak doloží, že rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 3,4.

Skutečnosti, na základě kterých student žádá o navýšení, je potřeba doložit (nárok na přídavek na dítě, soc. stipendium, potvrzení k dětem/závislým osobám).

Potvrzení o pobírání sociálního stipendia a/nebo o nároku na přídavek na dítě dokládá student pouze před začátkem mobility (u potvrzení o přídavku na dítě za poslední ukončené čtvrtletí).

Nárok na navýšení má pak student po celou dobu mobility. O toto navýšení nelze žádat po zahájení mobility.

Student, který nepobírá přídavky na dítě od českého státu, může rovněž požádat o navýšení sazby, pokud doloží, že pobírá dávky za obdobných podmínek v zemi svého původu.

V případě krátkodobé mobility vzniká studentovi navíc nárok na cestovní náklady.

Žádost o navýšení stipendia Erasmus+ najdete zde.

Účastníci s jinou překážkou (práce, profesionální sport, aj.)

Studenti, kteří profesionálně sportují nebo studenti, kterým v účastni na mobilitě brání jejich zaměstnání či jiné závazky, nabízí program Erasmus+ možnost účastnit se krátkodobé kombinované mobility.

Tato mobilita představuje kombinaci krátkodobého fyzického pobytu v zahraničí v délce 5-30 dnů doplněné o on-line studium z ČR. Nárok na účast na krátkodobé mobilitě je posuzována v rámci procesu zpracování přihlášky a výběrového řízení.

Student, který má zájem o tento typ mobility, vyplní Žádost pro studenty s jinou překážkou a dá k posouzení fakultnímu a institucionálnímu koordinátorovi. Výběrová komise posoudí způsobilost žádosti, dostupnost nabídky krátkodobých kombinovaných mobilit a finanční náročnost mobility ve vztahu k disponibilním prostředkům. Fakultní koordinátor studentovi po schválení nabízí přednostně aktivity BIP a kombinované mobility. Překážka musí být doložena (tj. např. prac. smlouvou, smlouvou se sportovním oddílem).

Kategorie pracujících studentů a studentů-profesionálních sportovců je blíže klasifikována v metodickém pokynu.

Krátkodobé kombinované mobility jsou možné jenom do těch zemí a na ty univerzity, které tuto formu mobility nabízejí. Bližší informace o konkrétních možnostech mají fakultní koordinátoři programu Erasmus+.

Dokumenty a užitečné odkazy

Žádost o navýšení stipendia

Formulář žádosti o stipendium pro studenty se zdravotním znevýhodněním - varianta II a III

Žádost pro studenty s jinou překážkou (pracující studenti, profesionální sportovci)