Platnost příspěvku skončila 10. 7. 2016!

Tým RTO na soutěži Robotický den v Praze slavil úspěch

Roboti týmu RTO získali dvě první místa na 11. ročníku soutěže. Soutěž Robotický den, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a sdružení Robonika, proběhla v Praze 21. června 2014. Jedná se o největší akci svého druhu v České republice, které se letos účastnilo 235 soutěžících se 152 roboty z 5 zemí.

K vidění bylo hned několik soutěžních disciplín. Tým RTO z VŠB-TUO byl zastoupen čtveřicí členů, jmenovitě Kristýnou Friedrischkovou, Jakubem Kolaříkem, Janem Kotyzou a Tomášem Dočekalem a do několika kategorií nasadil celkem 8 robotů.

V dílčí soutěži „Minisumo", která má dlouholetou tradici, se ukázal robot od Jakuba Kolaříka. Jelikož se jednalo teprve o první pokusy v této soutěžní kategorii, neočekávaly se žádné velké úspěchy. I přesto dokázal tento robot několikrát zvítězit a na následujících soutěžích se určitě objeví ve vylepšené variantě.

Tři roboti se zúčastnili soutěžní disciplíny nazvané „Robot Carts" (robokáry). Tato soutěž je specifická tím, že na soutěžní dráze se ve stejnou dobu nachází až pět robotů, kteří mají za úkol odjet tři kola, přičemž se mohou řídit podle vodící čáry nebo stěny okolo dráhy. Mezi novější kategorie, které si budují své místo na soutěžích, patřil „Ketchup House" (Sklad kečupu) a „Bear Rescue" (Záchrana medvídka) ve variantě autonomních i ovládaných robotů. Tyto disciplíny skýtají široké pole pro kreativitu soutěžících a vymýšlení různých způsobů chování robotů.

Nejvíce soutěžních robotů však bylo určeno pro kategorii „Linefollower" (sledovač čáry), ve které se také očekávaly největší úspěchy týmu. Z kvalifikačních jízd, do kterých bylo přihlášeno 34 robotů, postupovalo na základě nejlepšího dosaženého času ze tří pokusů celkem 8 nejlepších robotů. Do této skupiny se povedlo dostat hned 3 robotům, kteří byli na třetím, šestém a osmém místě. Finálové jízdy pak probíhaly v rámci pavouka, kdy na základě součtu časů ze dvou drah postupoval do vyššího kola vždy lepší robot ze soutěžící dvojice. Hlavními adepty na vítězství byly dva obdobné roboty polského konstruktéra, které dosahovaly časů lepších o více než dvě vteřiny. Nicméně v obou semifinálových jízdách se projevila důležitost spolehlivosti robotu, jelikož v obou případech rychlejší robot nezvládl jednu z tratí projet. Díky své vysoké rychlosti a velké spolehlivosti nakonec zvítězil robot Beleg II od Tomáše Dočekala a tým RTO tak dosáhl v této kategorii na nejvyšší stupeň vítězů.

Vloženo: 7. 7. 2014