Platnost příspěvku skončila 11. 9. 2016!

Náš informační systém viaRODOS využívá pro své dopravní zpravodajství i Česká televize

V rámci našeho superpočítačového centra IT4Innovations byl vyvinut systém viaRODOS, který pomáhá řidičům zjistit, jak vypadá aktuální dopravní situace na vybraných silnicích v České republice. Soustředili jsme se na to, co zajímá řidiče nejvíce – kde jsou kolony, jak dlouho se v nich řidiči zdrží a případně kudy je efektivně objet. Spolehlivý informační systém, který v současnosti pokrývá páteřní síť komunikací ČR, začala využívat ve svém každodenním vysílání Studia 6 i České televize.

Aplikaci viaRODOS, která představuje aktuální dopravní situaci na vybraných komunikacích ČR formou jednoduché grafiky na adrese viarodos.cz. Informace jsou aktualizovány každou půlminutu.

Informace ze systému viaRODOS se získávají především ze 130 tisíc referenčních vozidel, jejichž pohyb monitorují satelitní systémy. „Když máte satelitními jednotkami, které vám dávají informaci o poloze a rychlosti v kroku jedné minuty, osazeno pět procent dopravního proudu, tak je to dostatečné pokrytí k tomu, aby se dopravní proudy daly řídit a aby se kvalitně informovali řidiči. V tuto chvíli je pokrytí na úrovni šesti až sedmi procent, jedná se o jeden z nejpřesnějších monitorovacích systémů dopravy v Evropě" říká dopravní expert Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Martin Hájek.

Data z viaRODOS již nyní využívá Národní dopravní informační centrum a také Zelená vlna Českého rozhlasu.

Vloženo: 22. 9. 2014