Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2021!

Evropský patent pro naši univerzitu

Prof. Zegzulkovi (Centrum ENET, HGF) s jeho týmem podařilo získat evropský patent na zařízení a způsob provedení tokových studií partikulárních hmot.

Po létech usilovné vědecké práce v oblasti sypkých hmot se profesorovi Zegzulkovi (Centrum ENET, Hornicko-geologická fakulta) s jeho týmem podařilo získat evropský patent na zařízení a způsob provedení tokových studií partikulárních hmot s názvem The method of simulation of kinetics movement of bulk solid particles and facilities to carry out the method.

Tento patent umožní originální výzkum chování sypkých hmot při pohybu, jak v gravitačním poli Země, tak na dalších planetách. Zařízení zapadá do celkových trendů směřování průmyslového prostředí v evropském prostoru, neboť vhodně doplňuje oblast Průmysl 4.0 a tzv. tvorbu digitálních dvojčat. Průběh procesu udělení patentu trval několik let a vyžadoval neustálou komunikaci s Evropským patentovým úřadem.

Nyní přichází další fáze existence patentu, a to hledání vhodného partnera z aplikačního prostoru. "Několik nabídek na odkup licence již máme, ale je třeba vybrat partnera, který bude podporovat další výzkum dosud neznámých zákonitostí a usilovat o dlouhodobou spolupráci. Naší výhodou je, že v rámci řešení projektu Centra ENET se nám podařilo vyrobit prototypové zařízení a při jednáních můžeme plně předvést funkci a propojení různých procesů s počítačovým modelem," konstatuje prof. Zegzulka.

Vloženo: 3. 5. 2019