Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 29. 9. 2022!

Tým RoverOva veze z prestižní soutěže robotů bronz

Tým RoverOva veze z prestižní soutěže robotů bronz
Tým RoverOva veze z prestižní soutěže robotů bronz

V konkurenci devětadvaceti týmů z celého světa překonali svůj loňský úspěch dokonce o dvě příčky a radují se z třetího místa. Třináctičlenný tým z Katedry robotiky Fakulty strojní VŠB-TUO nestačil v Polsku jen na konstruktéry z Krakowa a Kielce, kde se soutěž mobilních robotů European Rover Challenge konala. 

Loni měli ostravští strojaři s mobilním robotem K3P4 v prestižní soutěži premiéru, a rovnou z toho byl obrovský úspěch v podobě pátého místa. Letošní ročník byl pro ně proto ve znamení překonávání sebe samých. „Podařilo se nám vylepšit nejen umístění, ale i bodové hodnocení. Konkurence nasadila vysokou laťku, takže s loňskými body bychom skončili daleko pod pódiem,“ říká tým leader Robert Pastor. 

Tým RoverOva se pod jeho vedením připravoval celý rok, nejintenzivnější práce začaly o prázdninách. „Věděli jsme, kde má náš robot nedostatky, takže jsme jej téměř celého přestavěli. Měnili jsme prakticky celý podvozek. Původní zůstaly jen pohon kol, rameno a některé prvky řídicího systému,“ vysvětluje Pastor. Na úpravách se podíleli i čerství absolventi bakalářského i magisterského studia, jejichž inovace se po úspěšné obhajobě závěrečné práce do výsledného modelu zapracovaly. 

Mobilního robota čekaly čtyři úkoly v terénu, jedním z nich bylo například sbírání, analýza a manipulace se vzorky půdy. Navigace naslepo bez pomoci kamer naopak prověřila schopnosti operátorů robota ovládat. Do celkového hodnocení se však započítávaly také formální náležitosti jako přihláška, dokumentace či promo video. „Měli jsme se tak připravit na to, jak funguje space sektor,“ komentuje Pastor, který s týmem pomýšlí na atakování nejvyšší příčky v příštím ročníku soutěže. „Chce to provést malé změny na podvozku a pak už jen hodně testovat a pilovat robota k dokonalosti,“ uzavírá leader úspěšného týmu RoverOva Robert Pastor.

 

 

Vloženo: 19. 9. 2019
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět