Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

clanek_dobra-znacka-1

Na VŠB – Technickou univerzitu Ostrava zavítá rok od roku čím dál víc studentů. Internacionalizace je jednou z klíčových aktivit univerzity. Škola podporuje mezinárodní spolupráci a snaží se ji rozvíjet, byť to v době pandemie nákazy covid-19 není jednoduché. Do zahraničí univerzita neposílá jen své studenty, ale také zaměstnance, a to z řad akademických i neakademických pracovníků, stejné skupiny přijímá a důležití pro ni jsou studenti samoplátci.

Za full-degree studiem v angličtině přijíždějí studenti nejčastěji z Číny nebo Indie, do českých studijních programů nastupují Slováci, Rusové a Ukrajinci. „Neorientujeme se pouze na východ, jezdí k nám i studenti z Jižní a Střední Ameriky, do tohoto akademického roku nastoupily např. dvě německé doktorandky,“ vysvětluje Michaela Vráželová, vedoucí Oddělení mezinárodních vztahů VŠB-TUO.

clanek_dobra-znacka-2

Nejvíce přihlášek ke studiu dostává Fakulta elektrotechniky a informatiky, Ekonomická fakulta a Fakulta strojní. „Ostatní fakulty postupně navyšují počty zahraničních studentů, což ukazuje rostoucí zájem o studijní programy VŠB-TUO v anglickém jazyce,“ doplňuje Michaela Vráželová, která má radost, že přihlášek ke studiu na VŠB-TUO ze strany zahraničních studentů stále přibývá. Nejinak je tomu i mezi studenty, kteří do Ostravy přijíždějí na krátkodobý pobyt v rámci programu Erasmus+. „Každoročně přivítáme okolo šesti stovek nových studentů, nejvíce jsme jich měli v AR 2017/18??, kdy jich přijelo přes 730,“ dodává vedoucí oddělení.

Největším problémem uchazečů o studium bývá získání víza. „Tato překážka může být nepřekonatelná – přijatí studenti často zameškají velkou část prvního semestru, protože čekají dlouhé měsíce na udělení víza,“ vysvětluje Michaela Vráželová. Studenti si také musejí nechat uznat svoje dosavadní zahraniční vzdělání, ať už středoškolské, nebo vysokoškolské, což bývá časově náročný proces. Pomoci, nejen s přihláškou, mohou zahraniční ambasadoři, kteří mají velký zájem podílet se na propagaci VŠB-TUO v zahraničí. „Do role ambasadora se zapojují hlavně doktorandi vracející se do své země, kteří chtějí být s naší univerzitou stále v kontaktu a vnímají jako čest, že jí mohou takto pomáhat,“ vysvětluje o novém projektu VŠB-TUO Students Ambassadors.

clanek_dobra-znacka-3

Univerzita se svými budoucími studenty komunikuje ještě předtím, než do Ostravy přijedou. „Pomáháme jim s vyřizováním záležitostí okolo přihlášky, řešíme s nimi, co je čeká, nabízíme pomocnou ruku v komunikaci s úřady, doporučíme banku,“ vyjmenovává služby pro zahraniční studenty a zaměstnance Michaela Vráželová. Pracovníci International Contact Point pomáhají přijíždějícím také s ubytováním, doprovází je do nemocnic a k lékaři a v nabídce mají i psychologické konzultace. Zprostředkovat jim, s pomocí Kariérního centra VŠB-TUO, mohou i práci. Nově byla pro zahraničí studenty v kruhové budově C vybudovaná tzv. Relaxační zóna, kde se mohou setkávat s jinými studenty, odpočívat nebo se připravovat na výuku.

V současné době pandemie, kdy je omezeno cestování, Oddělení mezinárodních vztahů VŠB-TUO natočilo řadu náborových videí. „Přešli jsme do virtuálního prostředí. Využíváme možnosti videochatů, účastníme se online veletrhů. Snažíme se rozvíjet bilaterální vztahy se zahraničními partnery, připravujeme společné studijní programy. S partnerskými univerzitami se scházíme online, těšíme se ale, až se bude moci volně, bez omezení cestovat. Věříme, že motivujeme nejen naše studenty k výjezdu do zahraničí, ale i studenty zahraničních univerzit ke studiu na VŠB-TUO,“ uzavírá Michaela Vráželová.