Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

O akci

Akce se uskuteční 8. září. Dopolední program je určen středním školám a odpolední program studentům a zaměstnancům VŠB-TUO.

VŠB – Technická univerzita Ostrava se v rámci svého vlastního festivalu Art & Science představí v jiném světle, a to nejen jako místo pro vzdělávání, vědu a výzkum, ale také jako místo kreativního myšlení s přesahem do umění a tvořivosti. Každý rok připravujeme jak odbornou, tak i uměleckou část programu, ty se přirozeně prolínají a navzájem doplňují.

Akce je určena zejména středoškolákům, kterým naši studenti a zaměstnanci představují vědu netradičním způsobem: těšit se mohou na komentované ukázky, technické dílny a soutěže, dále pak na umělecké workshopy, výstavy nebo koncerty hudebních hvězd z řad našich studentů, zaměstnanců i absolventů. Festival Art & Science organizujeme od roku 2015, zapojeny jsou do něj všechny naše fakulty i výzkumná a vědecká pracoviště.

Dělat vědu je umění. Umění je někdy pěkná věda.

Podívejte se, jak vypadal minulý ročník!

Program

I v letošním roce jsme připravili bohatý program jak z oblasti vědy, tak i umění!

Harmonogram dne

  • Začátek festivalu: 9:00
  • Dopolední program pro střední školy: 9:00-13:00
  • Odpolední program pro studenty a zaměstnance VŠB-TUO: 14:00-20:00

Registrace pro školyPodrobnější programMapa areálu

Hudba

Hudba bude hrát od rána až do večera u kruhovky (=budova C). Těšit se můžete na vystoupení DJ's:

DJ Kmín

DJ Kmín

DJ GI-A

DJ GI-A

Vystoupí také Orchestr VŠB-TUO a hudební hvězdy z řad našich studentů, zaměstnanců a absolventů.

Věda

Těšit se můžete na všech našich sedm fakult i vědecká a další pracoviště, nebo například studentské organizace.

Hornicko-geologická fakulta VŠB-TUO, to je technika v souladu s přírodou. Těšte se na zajímavé workshopy a komentované ukázky z oblasti geoinformatiky, geologie, životního prostředí nebo ekonomie. Bohatý program připravují i science-learningová centra HGF VŠB-TUO, Geologický pavilon a Planetárium Ostrava.

Materiály jsou všude kolem nás. Navštivte zónu Fakulty materiálově-technologické, kde se dozvíte více například o nanomateriálech, materiálovém inženýrství, recyklaci, logistice nebo managementu kvality. Necháme vás nahlédnout pod kapotu elektromobilu, které na FMT umějí sestavit a těšit se můžete i na taje archeometalurgie.

Na Art & Science nesmí chybět ani Fakulta strojní. Těšte se na komentované ukázky z oblasti automatizace, energetiky, výstavu magických obrázků nebo workshop, během něhož se dozvíte, jak ošetřit povrchy některých výrobků. Poznávání FS zakončete u oblíbeného espresso tonic!

Modrá je dobrá, a když modrá, tak jedině Ekonomická fakulta. Těšte se na soutěže a hry, jako jsou Kahoot nebo puzzle, díky kterým si ujasníte, jak vlastně funguje ekonomika, jestli světu opravdu vládnou peníze a odhalíme i nástrahy sociálních sítí.

Studenti a zaměstnanci Fakulty elektrotechniky a informatiky připravují spoustu komentovaných ukázek a workshopů z oblasti fyziky, matematiky, biomedicínského inženýrství nebo například informatiky. Navíc pro vás otevřeme CPIT TL3, platformu nových technologií, kde se dozvíte víc o SMART FACTORY nebo SMART HOME.

Stavím, stavíš, stavíme. Nenechte si ujít zónu Fakulty stavební, kde se dozvíte více o ekologii staveb, o fungování sanační polyuretanové hmoty nebo tunelech. Z dřívek si postavíte mrakodrap nebo jiné nadčasové objekty. A ukážeme, jak vypadá zdravé vnitřní prostředí budov.

Program připravujeme

Na Art & Science každoročně nechybí ani IT4Innovations, které představí vědu ve virtuální realitě. Víte, co všechno řeší naše superpočítače? Vyhodnocují živelné katastrofy, online dopravní situace, testují nové léky. Během festivalu můžete virtuálně navštívit datový sál, kde jsou superpočítače umístěny.

Na letošním ročníku Art & Science bude mít zastoupení i Institut environmentálních technologií CEET VŠB-TUO. Těšit se můžete na dva workshopy: během prvního vás seznámíme s užitečnými žížalami, na druhém ukážeme vůně a barvy přírody. 

Další program VŠB-TUO:

Zajímavý program chystají i Oddělení mezinárodních vztahů, Kariérní centrum nebo Institut tělesné výchovy a sportu. Těšte se na workshopy, hry, výstavy nebo například veslařský trenažér. 

Catering

Po celou dobu festivalu se o občerstvení stará naše univerzitní menza, firma Božoň a MentalCafe. Ke konzumaci nápojů půjčujeme univerzitní nick-nacky 0,5 l za 20 Kč. Budeme rádi, když si je necháte na památku.

Minulé ročníky

2021 2019 2018 2017 2016 2015

Partneři