Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

VŠB-TUO může mít silnou pozici v oblasti membránových věd a technologií

VŠB-TUO může mít silnou pozici v oblasti membránových věd a technologií
Významný belgický vědec Bart Van der Bruggen, jehož domovským pracovištěm je Katolická univerzita v Lovani, je další významnou posilou Energy Lab projektu REFRESH. Na VŠB-TUO působí v Centru nanotechnologií a kromě výzkumu, který se zaměřuje zejména na vývoj pokročilých membránových procesů pro účinné čištění vody, odstraňování těžkých kovů a recyklaci zdrojů, spolupracuje i se studenty.

Profesor Van der Bruggen je autorem více než 800 publikací s více než 50.000 citacemi a jeho H-index činí 108.

Můžete, prosím, blíže objasnit vaše výzkumné zaměření?

Můj výzkum se týká membránové vědy a technologií, které přinášejí udržitelná řešení separačních procesů především v oblasti čištění (odpadních) vod a recyklace surovin. Čištění vody vyžaduje selektivní separaci konkrétních sloučenin, ať už jde o anorganické látky, jako jsou fosfáty, dusičnany a soli obecně, nebo organické látky včetně mikropolutantů či barviv. K tomuto účelu využívám tlakem nebo elektrickým polem poháněné membránové technologie, případně membránové kontaktní prvky. Téma přesahuje i do oblasti recyklace surovin – například lithia, hořčíku a dalších prvků z mořských nebo přírodních solanek, které vyžadují výjimečnou selektivitu při získávání. To je pro Evropu velmi důležitá výzkumná oblast. Velké úsilí se v této oblasti věnuje vývoji a syntéze pokročilých membrán pro tyto separace, přičemž často dochází k využití nanostrukturovaných materiálů. V této oblasti je VSB-TUO velmi úspěšná.

Jak vznikla vaše spolupráce s VŠB-TUO a projektem REFRESH?

Ve skutečnosti šlo o šťastnou náhodu – s Danielou Plachou z Centra nanotechnologií jsme se potkali na membránové konferenci v Praze. Okamžitě bylo jasné, že naše výzkumné směry se výborně doplňují, a oba jsme projevili zájem o spolupráci. Po dalších diskuzích se rozvinula oficiální spolupráce s univerzitou a začali jsme přemýšlet o řadě ambiciózních plánů na propojení a synergickou spolupráci.

V čem například existují možné styčné plochy?

Kolegové na VŠB-TUO mají výborné znalosti, které doplňují ty moje. Zatímco já se více orientuji na procesy, přístup kolegů je zaměřený více materiálově. Tato kombinace může být velmi užitečná. Součástí projektu je také aplikační rozměr – v mém případě souvisí s výzvami v separacích. Ale energetika rovněž není vzdálené téma, ve skutečnosti je potřeba ji s procesy separací propojit. Projekt REFRESH k tomu nabízí příležitosti, a právě to mě velmi nadchlo.

Jaké tedy jsou vaše úkoly?

Ty souvisejí s mou expertizou v oblasti membránových technologií. Laboratoře VŠB-TUO jsou velmi dobře vybavené pro vývoj a charakterizaci nanomateriálů a mají úzké propojení s aplikacemi v membránách. To může pomoci vybudovat na VŠB-TUO silnou pozici v oblasti membránových věd a technologií. Není to jednoduché, ale můžeme se opřít o mou odbornou pověst a také o kolegu Pavla Izáka, což tento proces velmi usnadní – a to jak v samotném výzkumu, tak i v budování mezinárodního renomé.

Spolupracujete s řadou mezinárodních univerzit. Co vám přináší spolupráce s VŠB-TUO?

Už jsem zmínil silnou komplementaritu, která umožňuje rozšířit mé vlastní zaměření a současně i zaměření VŠB-TUO. Synergie, která vzniká díky spolupráci, je opravdu důležitá. Velkou motivací je ale i to, že mám lidi na VŠB-TUO rád. Prostě to mezi námi funguje. I když moje formální důvody spočívají v odborné komplementaritě výzkumných témat, mé sympatie jsou zřejmě tím, čím se naše spolupráce od těch ostatních nejvíce liší.

Projekt REFRESH se zaměřuje na transformaci regionu, ale jeho výsledky budou přenositelné i jinam. Vaše výzkumné aktivity často směřují k environmentálním aplikacím. Byl i toto důvod pro spolupráci?

Ano, rozhodně. Tento region je dobrým příkladem, který může inspirovat i v zahraničí, například v Polsku. Region má potenciál reagovat na výzvy, kterým dnes Evropa čelí. Nejen těm environmentálním, ale i rozvojovým. Může sloužit jako příklad pro celou Evropu.

Plánujete také spolupráci se studenty VŠB-TUO?

Rozhodně. Na úrovni Ph.D. studentů už spolupráce začala a určitě ji chceme dále rozvíjet.

Text: Martina Šaradínová, PR manažerka REFRESH
Foto: Petra Dychusová a Daniela Plachá

Vloženo: 6. 5. 2025
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9110 - Kancelář prorektora pro strategii a spolupráci
Zpět