Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2023!

Do krevní výzvy VŠB-TUO se zapojilo téměř 600 studentů, pedagogů a zaměstnanců

Na 14. červen připadá Světový den dárců krve. VŠB – Technická univerzita Ostrava už od roku 2016 organizuje krevní výzvu, kterou začala Ekonomická fakulta.

Dnešní doba je nevyzpytatelná a mít zásoby krve je velmi důležité. Fakultní nemocnice Ostrava v roce 2016 navázala kontakt se studentskou organizací IFMSA CZ (Mezinárodní federace asociací studentů medicíny) s prosbou o pomoc ohledně dárcovství krve. Ta následně oslovila redakci časopisu Sokolská 33, která projekt podpořila a vyzvala své členy a studenty Ekonomické fakulty, aby se do krevní výzvy zapojili taky.

Akce Daruj krev s EKF se zúčastnilo na třicet studentů a pedagogů, mezi nimiž byli nejen zkušení dárci, ale také lidé, kteří přišli darovat krev úplně poprvé. Ekonomická fakulta předala štafetu Hornicko-geologické fakultě. Díky akci Ukaž, co je v tobě darovalo krev nebo plazmu 116 osob, z toho 102 úplně poprvé.

Hornicko-geologická fakulta předala štafetu Fakultě stojní, která šla darovat krev 28. února 2017. Akce nesla podtitul Hrdinové se krve nebojí. Fakulta strojní vyzvala k darování 111 dárců, z toho 55 šlo krev darovat prvně. Po Fakultě strojní se výzvy ujala Fakulta bezpečnostního inženýrství. V úterý 16. října 2017 Na krev s FBI. Ruku na to! dorazilo do Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava 140 lidí – studentů, zaměstnanců a pedagogů fakulty, partnerem akce se stal Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Krev darovalo 121 lidí, z toho 104 poprvé, 4 šli darovat plazmu a jeden člověk dokonce trombocyty.  A protože se Krevní výzva konala už počtvrté, vznikla plastika s názvem Báňská kapka krve, která se bude předávat společně s ideou pravidelného dárcovství.

FBI předala kapku krve Fakultě elektrotechniky a informatiky. Akce Dej krev s FEI budeš nej probíhala tři dny, od 20. - 23. března. FEI díky 78 dárcům zachránila mnoho životů. Štafetu převzala Fakulta materiálově-technologická. Výzvy I krev je materiál! se zúčastnilo na 150 lidí. Fakulta pak předala štafetu Fakultě stavební, která šla darovat krev v rámci Rychle na krev s FAST 6. března. Studenti a zaměstnanci tehdy darovali na 12 600 mililitrů krve, přišlo jich okolo 30. Štafetu pak FAST předala znovu Ekonomické fakultě. Nutno podotknout, že studenti, zaměstnanci a pedagogové nešli darovat krev či plazmu pouze za svoji fakultu, ale šli za univerzitu, stali se z nich pravidelní dárci krve a dalších krevních složek.

To ale není všechno – v rámci akce Technika jde na dřeň, kterou pořádala studentská organizace younie, se do Národního registru kostní dřeně zaregistrovalo 192 dárců. Děkujeme, že pomáháte.

POČET DÁRCŮ KRVE: cca 577

POČET ZAREGISTROVANÝCH V REGISTRU DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ: 192