Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Talent roku: Kateřina Miczková z VŠB-TUO se věnuje recyklaci kovů a cirkulární metalurgii

18. 5. 2026 Aktuality
Seriál věnovaný Talentům roku na VŠB-TUO uzavíráme rozhovorem se studentkou Kateřinou Miczkovou z Fakulty materiálově-technologické, která se zaměřuje na výzkum v oblasti zpracování a recyklace kovových odpadů a propojuje akademickou práci s průmyslovou praxí v rámci cirkulární ekonomiky.
Talent roku: Kateřina Miczková z VŠB-TUO se věnuje recyklaci kovů a cirkulární metalurgii

Kateřina Miczková se o soutěži Talent roku dozvěděla prostřednictvím oficiálního e-mailu univerzity. Když zjistila, že patří mezi oceněné, její reakce byla smíšená. Přiznává, že ocenění nečekala. Kateřina ocenění vnímá především jako uznání dosavadní práce, ale zároveň i jako závazek do budoucna. „Je to pro mě motivace pokračovat dál ve výzkumu a odborném růstu,“ říká.

K oboru ji přivedl zájem o materiály a jejich chování v technických procesech, zejména ve slévárenství a metalurgii. „Postupně jsem se začala více zaměřovat na recyklaci kovů a využití odpadních materiálů,“ přibližuje svou cestu Kateřina. Za svůj největší dosavadní úspěch považuje diplomovou práci a také začátky doktorského studia, které jí umožnily zapojit se do výzkumu, publikací a konferencí, včetně těch zahraničních.

Laboratorní práce i popularizace vědy a techniky

„Můj typický den je kombinací laboratorní práce, zpracování dat a psaní odborných textů. Velkou část času zabírá studium literatury a příprava experimentů,“ popisuje svůj běžný den doktorandka. Někdy se spolu s kolegy věnuje také osvětě v rámci workshopů pro základní a střední školy. „Osobně je vnímám jako velmi přínosné. Žáci si na nich mohou prakticky vyzkoušet, jaké to je pracovat ve slévárenství, například jako slévač nebo formíř, což jim přibližuje celý obor v praxi.“ Už během studia se zapojila do výzkumných projektů a spolupráce s průmyslovými partnery, což jí umožnilo (a stále umožňuje) propojení teorie s praxí.

Aktuálně se věnuje výzkumu zaměřenému na zpracování a recyklaci metalurgických a slévárenských odpadů a možnostem jejich dalšího využití v rámci cirkulární ekonomiky. „V rámci projektu máme k dispozici více než 70 různých typů odpadů a vzorků, na kterých se budeme snažit testovat a ověřovat různé cesty jejich recyklace a materiálového zhodnocení,“ vysvětluje mladá vědkyně.

Na její práci ji nejvíce baví experimentální část výzkumu a možnost vidět reálné výsledky své práce. Nejnáročnější je časová organizace a nutnost propojit více různých typů analýz a informací. „Do budoucna se chci dál věnovat výzkumu v oblasti materiálového inženýrství, zejména v kontextu cirkulární metalurgie a recyklace kovových materiálů, ideálně s propojením na průmyslovou praxi,“ přibližuje své plány do budoucna Kateřina.

Ostrava pro ni představuje důležité akademické i pracovní zázemí. „Je to prostředí, kde se přirozeně propojuje výzkum s průmyslem, což mi vyhovuje vzhledem k mému zaměření.“

Talent, nebo dřina?

Statutární město Ostrava také organizuje již zmíněnou soutěž Talent roku. Podle Kateřiny talent zásadní roli nehraje. „Důležitější je vytrvalost, systematický přístup a také určitá dávka štěstí. Člověk se často snaží věci plánovat a mít je pod kontrolou, ale v praxi velkou roli hrají i okolnosti a lidé, které během života potkáte,“ míní a dodává: „Ne vždy všechno dopadne tak, jak si člověk představuje, a právě proto je důležité nebýt ani příliš upnutý na jednu cestu, ani se nesnažit od života chtít příliš málo. Je to o rovnováze – dělat maximum pro to, co člověk ovlivnit může, a zároveň přijmout to, co ovlivnit nelze.“

Studentům, kteří účast v Talentovi roku a jiných soutěžích zvažují, radí, aby se nebáli přihlásit a prezentovat svou práci. Už samotná příprava a zpětná vazba je velmi cennou zkušeností. Jí samotné při studiu pomáhá plánování a systematické poznámky. „Informace si nejprve sepíšu, poté si je nechávám namluvit a poslouchám je při různých činnostech, třeba doma, na zahradě, při řízení nebo při jiných aktivitách,“ prozrazuje. I když je to někdy jen pasivní poslech, pomáhá jí to lépe si informace zapamatovat. Vedle studia a výzkumu si ale umí najít čas i na odpočinek. Ve volném čase tráví čas se psem a rodinou, anebo sleduje zábavná videa na YouTube.

 

Text: Barbora Urbanovská

Foto: archiv Kateřiny Miczkové