Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Jak si hrají strojaři

20. 2. 2019 Aktuality
Jak je strojařina nezbytná, všudypřítomná a přitom zajímavá a hravá, opět ukázali pedagogové a studenti Fakulty strojní na Dni otevřených dveří 2019. Propojili hravé prvky strojních oborů s propagací studia tohoto technického směru a představili řadu interaktivních exponátů, demonstrací a her pro velké i malé zájemce, kteří si tak mohli vyzkoušet zábavnou formou něco ze strojařiny.
Jak si hrají strojaři

Dozvěděli se například, jak fungují fluidní kotle, které ovšem místo spalování uhlí vyráběly tolik oblíbený popcorn a pražily skvělou kávu. Mohli si trenažerech vyzkoušet řízení formule, letadla, ale i zručnost při svařování, vyfotit se pomocí termokamery, vytisknout si malý předmět na 3D tiskárně, ověřit si své znalosti v kvízech a soutěžích. Vše bylo doplněno ukázkami interaktivních modelů z oblasti konstrukce strojů, průmyslového designu, robotiky, automatizace, hydrauliky a pneumatiky, strojírenských technologií, dopravní techniky a energetiky. Velké pozornosti se opět těšil již čtvrtý prototyp studentské formule, prezentovaný konstrukčním týmem Formula student VŠB-TU Ostrava.

K nejmenším návštěvníkům patřily děti univerzitní mateřské školy. „Strojařině fandíme a chceme, aby k ní našli cestu i ti nejmenší“, řekl děkan Fakulty strojní prof. Ing. Ivo Hlavatý, Ph.D. „Děti často nemají možnost se s technikou blíže seznámit, a tak mají málo příležitostí své dispozice a schopnosti rozvíjet“.

Jako každý rok doplnily paletu strojních oborů partnerské firmy, které jsou již stálými účastníky této akce. „Spojení s prezentací firem nám umožňuje ukázat moderní podobu a perspektivu strojírenských oborů a předvést studentům středních škol, jak zajímavá a tvůrčí  je to práce“, doplnil prof. Hlavatý. „Cílem naší propagace je ukázat mladým lidem, že strojařina je obor s velkou budoucností“.