„Pracoviště se dynamicky rozvíjí a v uplynulých měsících realizovalo řadu projektů pro průmyslové partnery, o naše služby je na trhu zájem. Dokazujeme, že v úzkém výkonném kolektivu se dají realizovat inovační projekty s vysokou přidanou hodnotou. Předpokladem úspěšné realizace je však maximální nasazení všech zúčastněných, je důležité, aby všichni táhli za jeden provaz, pak je to na výsledku vidět,“ říká.
Technici z CPIT-EHAKL jako specialisté na hluk a vibrace realizují od projektu až po finální dodávku bezdozvukové akustické komory. Momentálně se pracuje na dodávkách pěti bezdozvukových komor pro společnosti BOSCH, GARRETT a VALEO. Jedná se o specializované měřicí místnosti pro stanovení akustických parametrů systémů DNOX pro vstřikování močoviny, turbodmychadel a dílů autoklimatizace. Celkový objem zakázek těchto pěti komor přesahuje 50mil. Kč a to je již velká výzva. Kromě těchto zakázek se v laboratořích CPIT-EHAKL řeší další projekty aplikovaného výzkumu, měření hluku konstrukčních částí pro výrobce světlometů VARROC a HELLA nebo pro výrobce vývěv EDWARDS, ale také zkoušky v klima komoře pro váhy nebo tlakové zkoušky chladičů pro dodavatele autoklimatizací. Od roku 2017 jsme řešitelé PRE SEED projektu „Nanopovlaky pro akustické aplikace“, kde jsme podali patentovou přihlášku. Od letošního roku jsou laboratoře CPIT-EHAKL i spoluřešitelem dvou pětiletých vývojových projektů TAČR, jedná se o projekt vývoje tlumičů pro železniční kola se společností BONATRANS a o projekt, ve kterém se ve spolupráci se společností BRANO, řeší nový typ automobilového zámku s akčním prvkem z materiálu s tvarovou pamětí.
„Samozřejmostí všech členů laboratoře CPIT-EHAKL je studium a také výuka, bez toho by působení na akademické půdě postrádalo smysl“, říká Ing. Petr Zamarský a v tomto smyslu ho doplňuje i akustik Ing. Michal Weisz Ph.D.: „V dalším rozvoji pracoviště, byť by se mohlo zdát, že sedíme přímo u zdroje, nás limituje především zoufalý nedostatek kvalitních techniků. Okamžitě jsme schopni přijmout člověka na pozici konstruktéra, měřicího technika, anebo výpočtáře. Podmínkou je kreativní technické myšlení, chuť učit se novým věcem a schopnost práce v kolektivu. Takových lidí je ovšem nedostatek“, uvádí Ing. Weisz.
„Nejzajímavějším momentálně realizovaným projektem je dodávka tří akustických komor pro firmu BOSCH v Českých Budějovicích“, jak říká Ing. Petr Zamarský, „jedná se o prestižní dodávku technologie do nového vývojového centra, které buduje společnost BOSCH s celkovými náklady ve výši téměř 2 miliard korun. Se zástupci investora jsme v každodenním kontaktu a těší nás, že oceňují naši profesionalitu. Celé akustické centrum tvořené třemi bezdozvukovými komorami a technologickým zázemím má několik technických fines, jakými jsou plovoucí železobetonové desky, víceplášťové zdivo, sendvičové konstrukce, specializované výplně otvorů a složitý velmi sofistikovaný klimatizační systém. Celý technologický návrh se rodil v laboratořích CPIT-EHAKL a finální technologická dodávka se rovněž uskutečňuje pod naším vedením.“
Tematický rozsah pracoviště CPIT-EHAKL je opravdu široký, technici a vědecko-výzkumní pracovníci laboratoře řeší zajímavé technické projekty s vysokou dávkou inovativní erudice. Pokud by měl někdo zájem věnovat se aktivně akustickým měřením, konstrukci nebo numerickým výpočtům a spolupracovat na zajímavých projektech pracoviště CPIT-EHAKL, neváhejte kontaktovat vedoucího laboratoře CPIT-EHAKL, Ing. Petra Zamarského (petr.zamarsky@vsb.cz, 597 324 303).
Text a foto: Ing. Martin Nevřela