Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Autoři

  • Ing. Marek Pagáč, Ph.D.
  • doc., Ing. et Ing., Mgr. Jana Petrů, Ph.D.
  • Bc. Petr Štefek, MBA
  • Ing. Tomáš Zlámal, Ph.D.

Popis technologie

Výzkumný tým z centra PROTOLAB VŠB-TUO vyvinul prototyp koloběžky, jejíž odlehčený rám je vytištěn na 3D tiskárně a váží pouze 3,2 kilogramů. Díky tomu je zhruba o čtvrtinu lehčí, než kdyby byl vyroben tradiční metodou. Prototyp koloběžky z korozivzdorné oceli je plně funkční a po sérii testování je nabízen ke komerčnímu využití formou prodeje licence.

Tvůrci reagovali na vzrůstající oblibu v užívání koloběžek, proto kromě nízké váhy součástek kladli důraz také na atraktivní design a její výrazný sportovní vzhled.

Na projektu spolupracovala i mezinárodní společnost Renishaw, která VŠB-TUO zapůjčila stroj Renishaw AM 400 pro 3D tisk z kovového prášku. Autoři prototypu chtěli zachovat tuhost rámu a současně snížit hmotnost. Komplikované to bylo zejména u jeho přední části, která je dutá a náročnější pro výrobu. S ohledem na velikost předního rámu a kapacitu stavebních komor současných 3D tiskáren jej navíc bylo potřeba rozdělit na čtyři díly, které se poté svařovaly k sobě.

Výhodou koloběžky je možnost upravit rám každému zákazníkovi na míru. Takzvaná customizace umožní inženýrům například propočítat rozměry a pevnost konstrukce tak, aby přesně seděla váze zákazníka.

Stupeň ochrany duševního vlastnictví:

  • technologie chráněna užitným vzorem

Inovace/přínos

  • odlehčený rám vytištěn na 3D tiskárně
  • možnost customizace - konstrukce umožní úpravu na míru zákazníkovi

Chcete s námi spolupracovat?
Napište nám

Spolupráce i za zdmi univerzity je pro nás klíčová. Úspěšně rozvíjíme kooperaci s tuzemskými a zahraničními firmami, mentory a odborníky. Máte zájem o navázání partnerství? Kontaktujte nás.