Skip to main content
Skip header

History of national economy

* Exchange students do not have to consider this information when selecting suitable courses for an exchange stay.

Course Unit Code156-0336/01
Number of ECTS Credits Allocated4 ECTS credits
Type of Course Unit *Choice-compulsory
Level of Course Unit *First Cycle
Year of Study *Second Year
Semester when the Course Unit is deliveredWinter Semester
Mode of DeliveryFace-to-face
Language of InstructionCzech
Prerequisites and Co-Requisites Course succeeds to compulsory courses of previous semester
Name of Lecturer(s)Personal IDName
KNO0051Mgr. Stanislav Knob, Ph.D.
ROD0063Mgr. Kamil Rodan, Ph.D.
Summary
Cílem předmětu je získání přehledu o vývoji hospodářství našich zemí od poloviny 19. století do konce 20. století s důrazem na vývoj tržní ekonomiky ČSR 1918-1938.
Learning Outcomes of the Course Unit
Popsat vývoj hospodářství českých zemí od poloviny 19.století do konce 20.století Vyjmenovat etapy hospodářského vývoje Charakterizovat samostatné československé hospodářství Vysvětlit nostrifikaci, měnovou reformu, pětileté plány Vytvořit časovou osu významných událostí v dějinách hospodářství ČR Objasnit zásahy do ekonomiky Porovnat základní aspekty jednotlivých etap v hospodářském vývoji.
Course Contents
1. Vývoj hospodářství českých zemí do 1. světové války (Vývoj industriální společnosti, a průmyslové revoluce, postavení českých zemí v hospodářství monarchie, živnostenské podnikání, vznik bank a průmyslových odvětví).
2. Vznik samostatného československého hospodářství, čs. měna, nostrifikace, základy hospodářské prosperity.
3. Finance a bankovnictví (přehled bankovních seskupení a úloha obchodních akciových bank, systém peněžních institucí a pojišťoven).
4. Průmysl a živnosti (základní přehled odvětví a profilujících podniků, regionální zvláštnosti průmyslové výroby, malé a střední podniky, úloha obchodních a živnostenských komor).
5. Vývoj obchodu v období první republiky, základní rysy vývoje zemědělství (změny v úloze obchodu v jednotlivých etapách vývoje první ČSR, obchodní síť, pozemková reforma a struktura zemědělských podniků).
6. Shrnutí etap hospodářského vývoje 1918–38 (období hospodářské lability 1918-21, poválečná hospodářská krize 1921-23, stabilizace ekonomiky a přechod ke konjunktuře 1924-29, velká hospodářská krize 1929-33, oživení ekonomiky 1934-38, tzv. pomnichovská druhá republika).
7. Bilance hospodářství první ČSR (srovnání výsledků hospodářského vývoje s jinými zeměmi, relace mezi českým a zahraničním kapitálem).
8. Hospodářský vývoj Československa v letech pomnichovské republiky a okupace (vznik Protektorátu Čechy a Morava, válečné řízené hospodářství).
9. Zásahy do mnohasektorové ekonomiky v letech 1945-1948 (vnější a vnitřní předpoklady vzniku poválečné ČSR, měnová reforma, na cestě ke dvouletce, zlomový rok 1947, nastolení komunistické diktatury, poúnorové období roku 1948).
10. Budování centrálně plánované ekonomiky v Československu (studená válka, přechod k plánovanému řízení ekonomiky 1949-1953, první pětiletka, změny hospodářské politiky v letech 1954-55).
11. Hospodářské problémy 2. pol. 50. let a pokusy o jejich řešení (druhá pětiletka, pokus o ekonomickou reformu, K. Rozsypal, příčiny deprese čs. ekonomiky na poč. 60. let).
12. Socialistická ekonomika v představách reformátorů v polovině 60. let (Šikova hospodářská reforma a její realizace, společenské důsledky reformy, Pražské jaro a jeho potlačení, nástup normalizace).
13. Deformace hospodářských vztahů v 70. a 80. letech (východiska konsolidace, další pokusy o reformy hospodářství v 80. letech, přestavba a její důsledky), mezinárodní srovnání hospodářského vývoje.
14. Transformace československé ekonomiky a její vývoj v 90. letech.
Recommended or Required Reading
Required Reading:
Geršlová, J. – Sekanina, M.: Zrození nové doby. Stručné hospodářské dějiny českých zemí (od poloviny 19. století do konce 80. Let 20. Století). Ostrava - Valašské Meziříčí 1999.
Geršlová, J. – Sekanina, M.: Teze k přednáškám předmětu Dějiny národního hospodářství. Ostrava 2002.
Geršlová, J., Sekanina, M.: Lexikon našich hospodářských dějin. Praha, Libri 2003.
Geršlová, J. – Sekanina, M.: Zrození nové doby. Stručné hospodářské dějiny českých zemí (od poloviny 19. století do konce 80. Let 20. Století). Ostrava - Valašské Meziříčí 1999.
Geršlová, J. – Sekanina, M.: Teze k přednáškám předmětu Dějiny národního hospodářství. Ostrava 2002.
Geršlová, J., Sekanina, M.: Lexikon našich hospodářských dějin. Praha, Libri 2003.
Recommended Reading:
Půlpán, K.: Nástin českách a československých hospodářských dějin do roku 1990. I. II. Praha, UK 1993.
Půlpán, K.: Nástin českách a československých hospodářských dějin do roku 1990. I. II. Praha, UK 1993.
Planned learning activities and teaching methods
Lectures
Assesment methods and criteria
Task TitleTask TypeMaximum Number of Points
(Act. for Subtasks)
Minimum Number of Points for Task Passing
CreditCredit100 (100)51
        Písemný testWritten test100 51