Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

1. Práva a povinnosti

Ke studiu se vážou i legislativní dokumenty nebo vnitřní předpisy, jako jsou studijní a zkušební řády. Ty najdete na Úřední desce univerzity, kde se nachází také mnoho dalších dokumentů.

2. Přednášky a cvičení

Obecně platí, že účast na přednáškách není povinná. Vyučující během nich ale vysvětlují důležité informace, které následně ve studijních materiálech nemusíte najít. Povinná, s maximálně 2 až 3 absencemi, je účast na seminářích a cvičeních, ze kterých se pedagogovi vždy omluvte.

3. Zápočet

Zápočet je jedna z možností, jak jsou na univerzitách ukončovány předměty. Často je udělován za práci na cvičeních, průběžné testy nebo seminární práce. Ve většině případů však není tím posledním, co k ukončení předmětu potřebujete, je spíše vstupenkou ke zkoušce. Pro vykonání zápočtů je stanoven zápočtový týden.

4. Zkouška

Zkoušce z daného předmětu zpravidla, ale ne vždy, předchází výše zmíněný zápočet. Ve chvíli, kdy splníte požadavky nutné k postoupení ke zkoušce (zápočet, docházka, seminární práce), se k ní můžete přes systém EDISON přihlásit. Zkoušky bývají písemné, ústní nebo kombinované (nejprve písemná a pak ústní část). Po úspěšném absolvování zkoušky máte předmět splněn a získáváte kredity. Tradičně je, pro zápočet i zkoušku, nutný alespoň 51% bodový zisk. 

5. Kredity

Kredity jsou ohodnocení, které dostáváte za úspěšně zvládnutou zkoušku či zápočet, ukončený předmět. Kredity určují také postup do dalšího semestru/ročníku. Na konci prvního semestru musíte mít alespoň 15 kreditů. Na konci prvního a na konci druhého semestru probíhá kontrola studia (= verifikace). Pro postup do dalšího akademického roku musíte mít kreditů minimálně 40, v součtu za tři roky studia musíte mít minimálně 180 kreditů. 

6. Neúspěšně ukončený předmět

Nepovedlo se vám úspěšně ukončit předmět? Pozor, automaticky se vám zapíše do dalšího semestru následujícího akademického roku, kde se uskuteční jeho výuka. 

7. Doučování

Máte s nějakým předmětem problém? Poproste o pomoc starší spolužáky nebo samotné pedagogy. Pokud bojujete s matematikou, fyzikou, anebo chemií, nezoufejte: VŠB-TUO nabízí v rámci těchto předmětů support centra, kde vám pomohou a látku dovysvětlí.

8. Poradenské centrum

VŠB-TUO poskytuje svým studentům a studentkám poradenství prostřednictvím celouniverzitního pracoviště: Poradenského centra. To jim nabízí nejen poradenství ve studijních záležitostech, ale také při řešení osobních problémů. Poskytuje psychosociální poradenství a poradenství pro osobnostní rozvoj, a také psychologickou krizovou intervenci v náročných životních situacích. Poradenské centrum najdete v budově rektorátu univerzit v místnosti B 204, kontaktní e-mail je

9. Kariérní centrum VŠB-TUO

S kariérou vám na VŠB-TUO pomůže naše Kariérní centrum. Ideální sice je, když přijdete v prvním nebo druhém ročníku, ale nikdy není pozdě pracovat na svém kariérním portfoliu. Kariérní centrum VŠB-TUO nabízí služby zaměřené na seberozvoj nebo diagnostiku, během níž zjistíte, jaké jsou vaše silné stránky, a v jakém oboru je můžete rozvíjet. Pořádá také workshopy a webináře nebo nabízí konzultace životopisů a profilů na profesní síti LinkedIn. Více na https://kariernicentrum.vsb.cz

10. Ústřední knihovna VŠB-TUO a její pobočky na jednotlivých fakultách

„Vstup do knihovny nebude třeba,“ říkáte si? Věřte nebo ne, ale knihovnu během svého studia na naší univerzitě minimálně jedenkrát navštívíte, a to z důvodu půjčení skript a odborných knih pro vaše seminární a následně závěrečné práce. Všechny informace na webu zkrátka nenajdete. Knihovna ale není jen o knížkách – její zaměstnanci vám pomohou například s citacemi, zdroji a pořádají semináře a workshopy.

Přístup do knihovny si zařídíte přímo v Ústřední knihovně VŠB-TUO nebo jejích pobočkách na fakultách. Přístup ke skriptům, knihám či zajímavým publikacím tak máte zajištěn! Můžete si půjčit také elektronickou čtečku knih či skenovat a tisknout dokumenty. Více o naší knihovně najdete buď na jejím webu, nebo sociálních sítích.

11. Mobility

Studovat na VŠB-TUO je super, ale není od věci vyzkoušet si také jiné, zahraniční systémy studia. Jakákoliv zkušenost navíc bude v budoucnu plusovým bodem ve vašem životopise, nemluvě o jazykové vybavenosti, která je v dnešní době už nutností. Využít můžete jak výjezd na studijní pobyt, tak i praktickou stáž. Studenti rádi využívají programu Erasmus+ nebo Stipendia VŠB-TUO. Navíc jsme součástí aliance evropských univerzit U!REKA, která nabízí kromě studijních výjezdů nebo praktických stáží také krátkodobé kurzy. 

Délka studijního pobytu se pohybuje mezi třemi až dvanácti měsíci. Více na webu mobilit.

12. Studentské organizace

Studentský život nutně nemusí být jen o čase stráveném na přednáškách a s nosem v knihách. Jeho důležitou součástí je i socializace, sbírání nových kontaktů a zejména zkušeností. Toto všechno nabízejí studentské organizace působící nejen na naší univerzitě. Ty rády přivítají mezi své členy aktivní lidi.