Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Studentský život nemusí být jen o čase stráveném na přednáškách, s nosem zabořeným v knihách. Jeho důležitou součástí je i socializace, sbírání nových kontaktů a zejména zkušeností. Toto všechno nabízejí studentské organizace, působící nejen na naší univerzitě. Je jisté, že všechny budou nabírat nové členy, takže pokud vás nějaká zaujme, určitě je kontaktujte!

Studentská komora Akademického senátu VŠB-TUO

Studentská komora Akademického senátu VŠB-TUO (SKAS VŠB-TUO)

Má 14 členů, studentských senátorů a společně s Akademickou komorou tvoří volený, samosprávný orgán univerzity, Akademický senát. Ten je velmi významnou součástí každé univerzity, a to proto, že navrhuje jmenování a odvolání rektora, schvaluje významné dokumenty, anebo schvaluje rozpočet univerzity. Studenty do SKAS volíte vy, studenti.

Erasmus Student Network VŠB-TUO

Erasmus Student Network VŠB-TUO (ESN VŠB-TUO)

ESN VŠB-TUO je mladá studentská organizace, která se stará o zahraniční studenty. Spravuje Buddy System, organizuje Orientation Days na začátku semestru a pro české i zahraniční studenty pořádá různé akce (FILLUP program, výlety, parties…). ESN VŠB-TUO je lokální sekcí jedné z největších mezinárodních studentských organizací ESN.

Younie

Younie

Tato studentská organizace působí jak na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, tak i Ostravské univerzitě. Tvoří ji aktivní dobrovolníci z řad studentů, kteří pořádají kulturní a sportovní akce pro studenty i širokou veřejnost a poskytují studentům informační servis. Pod jejich taktovkou se každoročně koná největší studentská akce, Majáles Ostrava.

Ostravské hokejové derby

Ostravské hokejové derby

Ostravské hokejové derby je projekt, který založili studenti VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity. Jedná se o hokejové utkání, ve kterém proti sobě nastoupí výběry hráčů obou univerzit. Jde o nejvyhlášenější ostravskou akci zimního semestru.

BO OSTRAVA

BO OSTRAVA

Dvě univerzity, jeden tým. Univerzitní hokejový klub BO Ostrava tvoří studenti VŠB – Technické univerzity Ostrava a Ostravské univerzity. BO Ostrava je účastníkem Univerzitní ligy ledního hokeje, kde během sezony měří síly s týmy napříč Českem. Ostravský tým se dostal do přímého přenosu České televize, kdy na stadionu vytvořilo 2 500 diváků neskutečnou atmosféru. Ostrava tehdy porazila Masarykovu univerzitu 9:4.

Univerzitní basketbalové derby

Univerzitní basketbalové derby

Pořádáme univerzitní basketbalové derby, mezi VŠB-TUO a Ostravskou univerzitou, které se hraje v rámci univerzitní basketbalové ligy (UBL). Naš tým se skládá ze dvou aktivních studentů Robina Hoblíka (VŠB-TUO), Nikolase Hanáka (OU) a absolventa VŠB-TUO Adama Kubaly. Dali jsme si za cíl dostat basketbal do povědomí nejen studentů, ale i široké veřejnosti. Snažíme se oslovit fanoušky nejen kvalitním baskem, ale také programem a show. Inspirací nám je zámořská NBA. V letošním akademickém roce jsme uspořádali první a druhý ročník basketbalového derby a dvakrát vyprodali Halu Tatran (1200 fanoušků). Na druhém ročníku se nám dokonce podařilo vybrat 20 tisíc korun na našeho hendikepovaného spoluhráče a kamaráda Milana France. Na další ročník už plánujeme mnoho novinek, které nebudeme ještě prozrazovat. Sledovat nás můžete na Instagramu, kde vystupujeme jako @unibasketderby. Těšíme se na vás. Tým UniEvents.

Formula TU Ostrava

Formula TU Ostrava

Baví vás rychlá auta, máte rádi konstruování a milujete vůni spáleného benzínu? Nebo vás naopak láká komunikace s firmami, marketing, řízení projektů a čísla? Pak je tady Formula TU Ostrava! Potkáte se tam se spoustou zajímavých projektů a po promocích se o vás zaměstnavatelé poperou. Tým Formula TU Ostrava soutěží v mezinárodním klání Formula Student, kde má za úkol každý rok postavit nový závodní monopost, se kterým pak závodí proti ostatním univerzitním týmům z celého světa.

RoverOva VŠB-TUO

RoverOva VŠB-TUO

Tým RoverOva vyvíjí průzkumné robotické vozítko, které každoročně představuje v mezinárodních soutěžích. Práce na tomto rozsáhlém systému přináší příležitost rozšířit znalosti v oblasti mechanického designu, elektroniky, řízení, týmového managementu a spolupráce, které dalece přesahují běžné studijní požadavky na univerzitě. Být součástí týmu RoverOva je velkou zkušeností a přínosem pro budoucí kariérní příležitosti v různých oblastech výzkumu a vývoje.

IAESTE

IAESTE

Je mezinárodní, nevládní, nepolitická a nezisková organizace, která sdružuje studenty a akademiky po celém světě a usiluje o jejich profesní a osobní růst bez ohledu na jejich náboženství, národnost, barvu pleti, sexuální orientaci či pohlaví. Českou pobočkou je IAESTE Czech Republic, které každoročně zprostředkuje stáže pro více než stovku studentů českých univerzit a zajistí stáže v Česku zhruba stejnému počtu zahraničních studentů.

ESPORT VŠB-TUO

ESPORT VŠB-TUO

Esport VŠB-TUO je komunita lidí, která se na VŠB – Technické univerzitě Ostrava zabývá oblastí elektronického sportu. Tým reprezentuje svou Alma mater právě v oblasti Esport. Pořádá propagační akce, turnaje a další.

Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO

Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO

Je komorní smíšený sbor, který reprezentuje VŠB-TUO na českých a zahraničních festivalech. Pořádáme koncerty v Ostravě a okolí v průběhu celého roku. Pokud máte chuť věnovat svůj volný čas zpívání a nepostrádáte hudební sluch, neváhejte nás kontaktovat!

ORCHESTR VŠB-TUO

ORCHESTR VŠB-TUO

Je jediným velkým dechovým univerzitním orchestrem v České republice. Členy tohoto přibližně 45členného orchestru jsou převážně naši absolventi a studenti a také amatérští hudebníci z Ostravska všech věkových skupin. Repertoár orchestru se zaměřuje na moderní skladby symfonické dechové hudby, ale i filmové a muzikálové melodie nebo samozřejmě pop music. Orchestr každoročně koncertuje v Česku i zahraničí.

VKH Ostrava

VKH Ostrava

Vysokoškolské Katolické Hnutí Ostrava, je společenství mladých lidí, kteří studují vysokou školu nebo nedávno absolvovali. Společně těžíme ze sebe to nejlepší! Mladým lidem nabízíme kromě společenství možnost duchovního růstu, ale také čas pro sebevzdělávání či zábavu. Společně se modlíme, zpíváme, bavíme, vyrážíme do přírody či za kulturou. Pokud máš čas, neváhej a dojdi na Studentskou mši svatou do kostela Sv. Cyrila a Metoděje v Ostravě – Pustkovci. Scházíme se každé úterý od 19:00.

Působení studentských organizací na VŠB – Technické univerzitě Ostrava se řídí směrnicí.

Základní informace k působení studentských organizací na VŠB-TUO:

  • Podmínkou působení studentské organizace na VŠB-TUO je aktivní členství minimálně jednoho studenta VŠB-TUO.
  • Studentské organizace mentorují fakulty a pracoviště, pod která tematicky spadají. Mentorující pracoviště průběžně komunikuje se studentskou organizací ohledně aktivit, podpory ze strany VŠB-TUO, plnění závazků, aj. Tabulku s mentorujícími pracovišti současných studentských organizací najdete níže.
  • Každá studentská organizace, která má v úmyslu působit v nadcházejícím akademickém roce na VŠB – Technické univerzitě Ostrava, musí tuto informaci zaslat písemně na e-mail , a to vždy do 31. července. Působení studentské organizace na VŠB-TUO je platné po dobu daného akademického roku.
  • Studentské organizace musí dodržovat obecně závazné právní předpisy, zásady akademických práv a svobod, pravidla uvedená v interních dokumentech VŠB-TUO a Etický kodex.
  • Studentská organizace je povinna určit si svou zastupující osobu, která jedná a komunikuje s VŠB-TUO.
  • Studentské organizace jsou podporovány nefinančně (bezplatný pronájem místností, poskytnutí propagačních předmětů, prostor pro propagaci aktivit apod.), i finančně (mimořádná stipendia, smlouvy o spolupráci apod.).
Studentská organizace Mentorující pracoviště Kontaktní osoba
Younie Vztahy s veřejností Mgr. Jana Harvišová
Akademický pěvecký sbor VŠB-TUO Vztahy s veřejností Mgr. Jana Harvišová
Orchestr VŠB-TUO Vztahy s veřejností Mgr. Jana Harvišová
VKH Ostrava Vztahy s veřejností Mgr. Jana Harvišová
Erasmus Student Network Oddělení mezinárodních vztahů Ing. Mgr. Monika Maňáková
IAESTE Kariérní centrum Ing. Martina Szturc Káňová
Formula TU Ostrava Fakulta strojní, Institut dopravy prof. Ing. Aleš Slíva, Ph.D.
RoverOva Fakulta strojní, Katedra robotiky Ing. Václav Krys, Ph.D.
Esport Fakulta elektrotechniky a informatiky Ing. Jakub Čubík, Ph.D.
Ostravské hokejové derby Institut tělesné výchovy a sportu PhDr. Roman Vala, Ph.D.
Bo Ostrava Institut tělesné výchovy a sportu PhDr. Roman Vala, Ph.D.
Univerzitní basketbalové derby Institut tělesné výchovy a sportu PhDr. Roman Vala, Ph.D.